$
בורסת ת"א

"אישור הגדלת אחזקות המוסדיים בבנקים ייכנס לתוקף בקרוב"

לפי גורמים במערכת הבנקאית, חילוקי הדעות, בהם הסרת הסודיות מבעלי השליטה בגופים המוסדיים, צפויים להיפתר בקרוב והדרך להגדלת האחזקות בבנקים ל־7.5% תיסלל. מאז שבנק ישראל הודיע על המהלך ביוני, מדד הבנקים זינק ב־18.2%

רעות שפיגלמן 07:0813.12.16

בתקופה הקרובה צפוי בנק ישראל לאשר למרבית הגופים המוסדיים להעלות את שיעור אחזקתם במניות הבנקים עד לתקרה של 7.5%. כך נמסר ל"כלכליסט" מגורמים במערכת הבנקאית.

יישום המהלך התעכב מאחר שהוא נתקל במספר קשיים, בהם חילוקי דעות בשל הדרישה מבעלי השליטה בגופים המוסדיים להסיר כל זכות לחיסיון או סודיות לגבי מידע שקיים עליהם בגורמי אכיפה שונים בישראל ובחו"ל, דוגמת משטרת ישראל ורשות המסים. על פי הערכות, הקשיים צפויים להיפתר בקרוב והדרך לאישור המהלך תיסלל.

 

מדד הבנקים מתחזק כבר תקופה ארוכה מדד הבנקים מתחזק כבר תקופה ארוכה

 

ביוני האחרון הודיע בנק ישראל כי בעלי שליטה בגופים מוסדיים שמנהלים כספי לקוחות (קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות ותעודות סל) יוכלו לקבל היתר מנגידת בנק ישראל קרנית פלוג להחזיק במניות הבנקים עד 7.5%, לעומת תקרת ה־5% שקיימת כיום מאז 2004. ההקלה הוענקה מתוך ההנחה שהגופים פועלים עבור הציבור הרחב ובעלי השליטה ידרשו לספק הצהרה שהגדלת האחזקות במניות הבנקים היא חלק ממדיניות ניהול כספי החוסכים ואינה נעשית ממניעים אסטרטגיים.

 

בעת פרסום המהלך, ציינה המפקחת על הבנקים חדווה בר כי המהלך צפוי לעודד את הסחירות במניות הבנקים. המניות נסחרות במכפיל הון הנמוך מ־1, כלומר הבנקים נסחרים בשווי שנמוך מההון העצמי שלהם בספרים. עם זאת, בחמש השנים האחרונות עלה מדד הבנקים ב־71.9%. מאז פרסום ההודעה, ב־16 ביוני, הוסיף המדד 18.2%. כלומר, חלק מכספי החסכונות של הציבור היה יכול ליהנות מתשואה נאה אם הגדלת שיעור אחזקת המוסדיים בבנקים היתה נעשית קודם לכן.

 

מבנק ישראל נמסר כי "הפיקוח על הבנקים רואה חשיבות גבוהה ביישום ההקלה ופועל כדי ליישמה בהקדם האפשרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x