$
בורסת ת"א

אבנר, דלק קידוחים ורציו אישרו את תכנית הפיתוח של מאגר לוויתן

בעקבות חתימת חוזה האספקה עם ירדה נתנו הדירקטוריונים בשותפויות אור ירוק לפיתוח - הנדרש עדיין לקבלת החלטת השקעה סופית, שצפויה להגיע בהמשך

ליאור גוטמן 10:1512.12.16

הדירקטוריונים של שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו, מדווחות הבוקר (ב') על אישור תכניות הפיתוח של מאגר לוויתן. מי שצפויה לפרסם הודעה דומה עוד השבוע היא השותפה האמריקאית במאגר נובל אנרג'י.  

האישור הוא השלב האחרון לפני קבלת החלטה השקעה סופית (FID) במאגר לוויתן, והוא הגיע על רקע חתימת חוזי האספקה (ירדן, תחנות כוח שונות) וחתימת חוזה לאספקת צנרת.

 

תכנית הפיתוח של מאגר לוויתן אושרה לפני כחצי שנה במשרד האנרגיה והיא כוללת בשלב הראשון (כלומר אספקת גז לישראל, ירדן והרש"פ) 4 בארות והקמת מתקן טיפול ימי במרחק של כ-8 ק"מ מהחוף - שם יתבצע הליך הניקוי והפחתת הלחצים. מהתחנה יוזרם הגז לישראל ויתחבר למערכת ההולכה הארצית באזור חדרה או עמק חפר. עלות הפיתוח נאמדת בין 3.8 ל-4 מיליארד דולר. 

 

למרות שמדובר בהצהרה טכנית במהותה, קיומה הוא שלב הכרחי לפני קבלת השקעה רשמית במאגר. זו אמורה להגיע עד סוף השנה.

 

 

בתוך כך, חברת הדירוג "מדרוג" העניקה אתמול דירוג ברמה של A1 לדלק קידוחים ואבנר, זאת לקראת גיוס חוב בהיקף של עד 400 מיליון דולר. הגיוס יעשה באמצעות הנפקת אג"ח שיפרע בשנת 2021. האג"ח צמוד לדולר עם מח"מ (מחזור חיים ממוצע) של כ-4.6 שנים. 

 

במסגרת תנאי ההנפקה, השותפויות מחויבות לפרוע את כל החוב במקרה שהאחזקה שלהן במאגר "תמר" תרד מתחת לרף נמוך מכ-10.4%. זאת לעומת אחזקה נוכחית של 31.25% כיום. הגיוס ישמש לפעילות שותפת.  

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x