שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ועד עובדי כלל ביטוח על סף הכרזה על סכסוך עבודה

הסכם השכר הנוכחי יפוג בינואר והמו"מ על הסכם חדש מקרטע מיוני. הוועד הורה לעובדים לא להשתתף באירועי החנוכה, אך אמש הושגה הסכמה בעניין. בנוסף, בלחץ אנטרופי הגבילה ההנהלה את עלות השכר השנתי המירבי של בכיריה ל־3.5 מיליון שקל

גולן חזני ורחלי בינדמן 07:4812.12.16

סכסוך חריף ופערים גדולים נתגלעו בין הנהלת כלל ביטוח לבין ועד העובדים על רקע חידוש הסכם השכר בחברה. ל"כלכליסט" נודע כי העובדים נמצאים על סף הכרזה על סכסוך עבודה. את המו"מ שהחל ביוני מוביל מטעם ההנהלה סמנכ"ל משאבי אנוש יורם נווה, ותוקף ההסכם הנוכחי יפוג בינואר בתום שלוש שנים.

 

בימים האחרונים העביר הוועד לעובדים סיכום ביניים על המו"מ ובו ציין כי "לא רק שההנהלה אינה מוכנה לשפר את תנאי ההסכם הקיים, היא גם מבקשת לבטל את כל הדברים הטובים שהושגו בו, למשל מנגנון העלאת השכר הקבוע והבונוס, במתכונתם הנוכחית, ביטול מנגנון שיפור הביצועים הקיים, והעלאת הוותק לקביעות לארבע שנים במקום שנתיים כיום".

"מחויבים לשקט עד מרץ"

 

הוועד דרש מההנהלה הטבות חדשות, כמו נופש חברה מדי שנה, משכורת 13 לכל העובדים, סבסוד מיוחד בשכר לגנים ולקייטנות, הצמדת הבונוס לרווחים ולא ליעדים האישיים, הגדלת שכר מינימום וקביעת שכר מינימום לעובדים ותיקים ומענק ותק עבורם, שיפור דמי הניהול בפוליסות השונות וביטוח בריאות משודרג בחינם לכל העובדים,

הגדלת תקציב הרווחה והגדלת תקציב לושי האוכל. גם פרטים אלה נמסרו על ידי הוועד לעובדים.

 

מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן. האם שכרו יעלה ל־3.5 מיליון שקל? מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן. האם שכרו יעלה ל־3.5 מיליון שקל? צילם: אוראל כהן

 

הצדדים יעשו מאמצים לסגור את ההסכם עד ינואר, אבל ספק אם הדבר אפשרי לאור הפערים הגדולים, שהובילו לעימות נוסף גם סביב אירועי החנוכה. כלל נוהגת מדי שנה לשכור אולמות בסינמה סיטי ולהקרין סרטים לעובדים, אך השנה קרא הוועד לעובדים לא להשתתף באירוע.

 

בתגובה הוציא נווה מייל לעובדים ובו האשים: "הוועד החל לנקוט פעולות חד־צדדיות, שמטרתן להציג את ההנהלה כמי שאינה מנהלת מו"מ בתום לב. הוועד מנסה ליצור סכסוך עבודה תוך הפרה ברורה של ההסכם הקיבוצי, שבו הוא מחויב לשקט תעשייתי עד סוף מרץ 2017. ההנהלה הקפידה על מילוי תנאי ההסכם, ואף העניקה הטבות לעובדים מעבר לכך — אם בנופש משפחות באילת ואם במענקי מנכ"ל שהתווספו לבונוסים הקבועים בהסכם. איני יכול לקבל את התנהגות הוועד, שקורא לכם לא להשתתף באירועי רווחה, ואני קורא לוועד לנהל מו"מ ענייני סביב שולחן הדיונים, ומבטיח כי ההנהלה תמשיך לקיים מו"מ ענייני, שקוף ובתום לב. אני מזמין אתכם ואת בני המשפחה להופיע וליהנות מפעילות החנוכה, שהוכנה במיוחד עבורכם, וקורא גם לחברי הוועד להגיע".

 

אמש הגיעו הוועד ונווה להסכמות על אירועי הרווחה, והבוקר צפויה לצאת קריאה משותפת לעובדים להשתתף בהם.

 

העימות מתרחש כשברקע עוברת על כלל שנה קשה מבחינת התוצאות הכספיות. למרות רווח של 186 מיליון שקל ברבעון השלישי, סיימה כלל ביטוח בניהולו של איזי כהן את תשעת החודשים הראשונים בהפסד של 356 מיליון שקל — התוצאות הגרועות מבין חברות הביטוח.

 

מדיניות התגמול עודכנה

 

לקראת אסיפת בעלי המניות ב־18 בדצמבר עדכנה כלל ביטוח את מדיניות התגמול שלה בהתאם לדרישות בעלי מניות המיעוט ובהמלצת חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. החברה הבהירה כי עלות השכר הגבוהה ביותר בחברה לא תעלה על 3.5 מיליון שקל. שכרו השנתי של המנכ"ל על פי חוק שכר הבכירים אמור להסתכם ב־2.5 מיליון שקל ועוד כ־370 אלף שקל עבור הטבות סוציאליות. אולם בכלל הוסיפו במדיניות סעיף ולפיו כל עלייה בשכר המינימום בחברה או פרשנות מקלה לחוק שכר הבכירים יאפשרו לדירקטוריון לעדכן כלפי מעלה את שכר המנהלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x