$
שווקי חו"ל

מחיר ה'לא': מודי'ס מורידה את תחזית הדירוג של איטליה לשלילית

הדירוג עצמו נותר ברמה של Baa2. החברה מנמקת את ההחלטה ב"התקדמות האיטית בביצוע רפורמות כלכליות ופיסקאליות במדינה, שהסיכויים לביצוען צומצמו עוד יותר לאחר החלטת ה'לא' במשאל"

מיקי גרינפלד 10:5908.12.16

חברת הדירוג הבינ"ל מודי'ס מגיבה להכרעה האיטלקית במשאל העם ומורידה את תחזית הדירוג של איטליה מיציבה לשלילית. הדירוג נותר ברמה של Baa2.  

ביום ראשון דחה העם האיטלקי את הצעת הממשלה בראשותו של מתאו רנצי לרפורמה חוקתית כוללת. במודי'ס נימקו את הורדת התחזית ב"התקדמות האיטית בביצוע רפורמות כלכליות ופיסקאליות במדינה, שהסיכויים לביצוען צומצמו עוד יותר לאחר החלטת ה'לא' במשאל העם של יום ראשון על השינויים בחוקה".

 

חברת הדירוג ציינה כי יש חשש שאיטליה תישאר חשופה במשך תקופה ארוכה ל"שוקים בלתי צפויים", לנוכח הדשדוש הכלכלי וההידרדרות האחרונה בנתונים הפיסקאלים שלה.

 

ראש הממשלה רנצי התפטר הלילה מתפקידו, בעקבות ההפסד במשאל העם. רנצי אמר כבר יום שני כי הוא יגיש את התפטרותו לאחר אישור התקציב בסנאט. הנושא הדחוף ביותר כיום על סדר יומה של ההנהגה הוא משבר החובות העצום בבנקים במדינה.

 

אתמול דווח כי המדינה מתכוונת לרכוש אחזקות שליטה בשווי של 2 מיליארד יורו בבנק מונטה פסקי די סיינה (Monte dei Paschi di Siena), לאחר ששתקוות הבנק לזכות בחילוץ ממשקיעים פרטיים נגוזה לאחר ההחלטה במשאל העם. מונטה פסקי נדרש לגייס עד סוף החודש 5 מיליארד יורו (כך שנותרו חסרים עוד 3 מיליארד יורו), על מנת שיוכל לשלם את חובותיו לנושים. במידה שלא יגוייס הסכום, עשוי הבנק להיכנס מיידית לפשיטת רגל.

 

על פי דיווח בפיינשל טיימס, איטליה הגישה בקשה לבנק האירופי לארכה נוספת, לטובת מציאת פיתרון שיציל את הבנק שבבעלותה. משרד האוצר ביקש דחייה של הדד ליין ל-20 בינואר, וטוען בין היתר כי לנוכח המצב הפוליטי והתפטרותו של ראש הממשלה, בלתי אפשרי לעמוד בתאריך היעד הנוכחי של סוף דצמבר.

 

מונטה פסקי מונטה פסקי צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x