$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

XIO מנסה לשכנע בעלי מניות לקחת פחות מזומן

נציגי הקרן, שצפויה לרכוש את מיטב דש, החלו להציג בפני המוסדיים את שתי החלופות למכירת מניותיהם. הקרן מעדיפה שהבחירה תהיה באג"ח לא סחירות במקום תשלום במזומן של 22.5 שקל למניה

רחלי בינדמן 08:2807.12.16

קרן ההשקעות XIO החלה סבב רוד שואו בין בעלי מניות המיעוט במיטב דש. זאת במטרה להציג בפניהם את האופציות הקיימות למכירת מניותיהם במסגרת עסקת רכישת בית ההשקעות. לפי גורמים שנטלו חלק בפגישות, הקרן מעוניינת שהמוסדיים יבחרו באופציה שכוללת תשלום נמוך יותר במזומן וקבלת היתרה באג"ח. 

הקרן, שחתמה על הסכם לרכישת מיטב דש לפי שווי של 1.48 מיליארד שקל בשבוע שעבר, רוצה למחוק את בית ההשקעות מהמסחר. בנוסף לרכישת השליטה מידי המייסדים, משפחת סטפק ואלי ברקת, הקרן מעוניינת לקנות גם את אחזקות המיעוט (37.7%). ל"כלכליסט" נודע כי מרסל נורמן, ראש חטיבת השירותים הפיננסיים של הקרן והנציג שהוביל את המו"מ, הגיע לביקור בזק בישראל שבמסגרתו ביצע סבב פגישות עם המוסדיים, שמחזיקים במניות מיטב דש. את נציגי הקרן ליוותה חברת IR, של רוני גבריאלוב. לפי אתר סטוקר, בעלי המניות הגדולים בקרב גופי הפנסיה הם אלטשולר שחם (3.4%), הראל (3.3%), מנורה מבטחים (2.8%), הפניקס (2.7%) וכלל ביטוח (1.7%).

 

במסגרת העסקה, שכפופה לאישור המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, יש לבעלי המניות שתי חלופות למכירת אחזקותיהם. הראשונה היא מכירה במזומן במחיר של 22.5 שקל למניה, שמשקף למיטב דש שווי של 1.46 מיליארד שקל. החלופה השנייה היא מחצית תשלום במזומן ומחצית בתמורה להנפקת אג"ח לא סחירות, שיישאו ריבית שנתית של 2%. חלופה זו תשקף למניה מחיר של 27 שקל ושווי חברה של 1.8 מיליארד שקל. על פי הערכות, קרנות הנאמנות צפויות לבחור באפשרות הראשונה מאחר שהקרנות לא יכולות להחזיק באג"ח לא סחירות. אך מנהלי גופי הפנסיה עשויים להיות מעוניינים בחלופה השנייה.

 

בשיחות עם המוסדיים הסביר נורמן את הסיכונים הכרוכים בבחירה באג"ח לא סחירות. לפי תנאי העסקה, ניתן לדחות תשלום אג"ח במקרה שבית ההשקעות עובר להפסד תפעולי או במקרה של אי־עמידה בדרישות ההון של הפיקוח. ישנה גם אפשרות של מחיקת חלק מהתשלום במקרה שעל בית ההשקעות יהיה לשלם סכום כסף בשל תביעה ייצוגית שתוגש כנגדו ואז הסכום שישולם ייגרע מתשלומי האג"ח.

 

על פי הערכות, המנהלים הבכירים במיטב דש שמחזיקים בחבילת אופציות, בהם המנכ"ל אילן רביב והמשנה למנכ"ל ויו"ר חברת הגמל והפנסיה רונן טוב, צפויים לבחור בחלופה השנייה מתוך הבעת אמון בבית ההשקעות. בנוסף, מנהלי הקרן ניסו לרמוז למוסדיים כי גם בעלי השליטה עשויים לבחור באופציה זו. ההחלטה של בעלי מניות המיעוט תתקבל רק בסמוך לסגירת העסקה וקבלת כל האישורים.

 

 

צבי סטפק ואלי ברקת, מוכרים את מיטב דש צבי סטפק ואלי ברקת, מוכרים את מיטב דש צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x