$
בורסת ת"א

מחירי ההובלה הנמוכים העבירו את צים להפסד של 39 מיליון דולר

המשבר בענף לא חולף: חברת הספנות רשמה ברבעון השלישי עלייה של 7% בהיקף המטענים, אך סבלה מירידה של 21% במחירי המכולות. ההכנסות משירותי התובלה ירדו ב-14% ל-644 מיליון דולר

רעות שפיגלמן 11:4501.12.16

צים עוברת להפסד: חברת הספנות סיימה את הרבעון השלישי עם הפסד של 38.7 מיליון דולר לבעלי המניות. זאת לעומת רווח נקי של 11 מיליון דולר ברבעון המקביל. הכנסותיה של צים משירותי תובלה ירדו ברבעון ב-14% והסתכמו בכ-644 מיליון דולר.  

בדומה לרבעון הקודם (רבעון שני), גם ברבעון המדווח הצליחה צים להגדיל את כמות המכולות (ה-TEU) שהובילה, אך הירידה הניכרת במחיר הממוצע למכולה (מחיר ל-TEU) לא הצליחה להביא לידי ביטוי את העלייה בהיקף ההובלה בשורה התחתונה.

 

במהלך הרבעון השלישי הובילה צים 622 אלף מכולות, לעומת 581 אלף מכולות ברבעון המקביל בשנה שעברה - עלייה של 7%. מנגד, ההכנסה הממוצעת למכולה עמדה על 1,120 דולר - ירידה של 21% בהשוואה לרבעון המקביל.

 

בתשעת החודשים הראשונים של השנה הובילה צים 1.82 מיליון מכולות, לעומת 1.72 מיליון מכולות בתקופה המקבילה - וכאשר הכנסה הממוצעת ממכולה היתה נמוכה בכ-275 דולר בהשוואה לתקופה המקבילה.

 

צים, חברה בת של קנון הולדינגס (שבבעלות עידן עופר) מתמודדת עם משבר ממושך שעובר על כל ענף ספנות ההובלה העולמי. הענף סובל בין היתר מהירידה בקצב הצמיחה של הסחר בשווקים הגלובאליים, ומהיצע גבוה ביחס לביקושים.

 

ענף התובלה סובל מקושי מובנה לצמצום הוצאות קבועות, עובדה שפוגעת מאד ברווחיות הגולמית. ברבעון השלישי הסתכם הרווח הגולמי של צים ב-13.7 מיליון דולר, ירידה של 57% לעומת הרבעון המקביל.

 

החברה כן מציגד שיפור בכמה פרמטרים, בהשוואה לרבעון הקודם (הרבעון השני), שבו ההפסד לבעלי המניות עמד על יותר מ-74 מיליון דולר - כמעט כפול מההפסד ברבעון השלישי.

 

 צילום: רון סולומון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x