$
בורסת ת"א

שיכון ובינוי יצאה מהמשבר בניגריה: עלייה בהכנסות וברווחיות ברבעון השלישי

ההכנסות של קבוצת הנדל"ן בניהולו של ירון קריסי הסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקל, עלייה של 25% ביחס לרבעון המקביל; הרווח הנקי הסכתם בכ-128 מיליון שקל

אורן פרוינד 16:2430.11.16

שיכון ובינוישבשליטת שרי אריסון התאוששה מהמפלה שהתחוללה בקבוצה בתחילת השנה. מהדוחות הכספיים שפרסמה הקבוצה היום (ד') לרבעון השלישי של 2015 עולה כי הקבוצה גבתה את כל החוב שלה מניגריה, חזרה לבצע עבודות יזומות בניגריה ובפרויקט אשלים בדרום הארץ וסיימה את הרבעון השלישי עם עלייה בהכנסות וברווחים.

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

קבוצת התשתיות והנדל"ן שמנוהלת על ידי משה לחמני (יו"ר) וירון קריסי (מנכ"ל) נכנסה לטלטלה בפברואר השנה לאחר שממשלת ניגריה עצרה את התשלומים על עבודות התשתיות שבוצעו במדינה. לשיכון ובינוי היה אז חוב לקוחות של כ-100 מיליון דולר והחשש היה שהחוב הזה, ביחד עם צבר הזמנות של למעלה מ-1.7 מיליארד שקל ירד לטמיון. אלא שמאז הממשלה אישרה את התקציב מחדש ועבודות התשתיות חזרו לסדרן. שיכון ובינוי הצליחה לגבות את כל החוב שלה מניגריה ומשאר לקוחות במדינות שונות כך שמתחילת השנה היא גבתה כ-1.6 מיליארד שקל.

 

מהדוחות שפורסמו אתמול עולה כי שיכון ובינוי חזרה לבצע עבודות בניגריה ובמהלך הרבעון השלישי היא ביצעה עבודות תשתיות, בעיקר בניית גשרים וסלילת כבישים, בהיקף של 163 מיליון שקל. בנוסף יש לה צבר הזמנות עתידי של כ-17.3 מיליארד שקל – כ-9.2 מיליארד שקל בישראל וכ-8.1 מיליארד שקל בחו"ל, בין היתר ניגריה.

 

למרות החזרה לפעילות, שיכון בוינוי עדיין חשופה לסיכון מניגריה בעקבות התנודות החריגות בשער הניירה הניגרי לאחר שהממשלה ביטלה לפני מספר חודשים את הקיבוע על המטבע במה שהביא לתנודות חריגות. "עדיין יש אי וודאות לגבי השער חליפין ולכן אנו ממשיכים להתנהל בזהירות" אמר בשיחה עם כלכליסט לחמני. "עשינו קצת גידורים אבל קשה לגדר כי הכלים לגידור מאוד יקרים עכשיו. עדיין שיעורי הרווחיות שם גבוהים ולכן נמשיך להיות רווחים שם כך או כך".

 

בניית גשר לוקו על ידי שיכון ובינוי בניגריה בניית גשר לוקו על ידי שיכון ובינוי בניגריה צילום: יוטיוב

 

חשש נוסף לגבי שיכון ובינוי נגע לפרויקט התרמו סולארי אשלים. החברה עדכנה במהלך הדוחות כי "לאחר השלמת תהליך החלפת השותף בפרויקט וביצוע סגירה פיננסית באוגוסט האחרון, ביצוע הפרויקט מתקדם, והחברה מצפה כי הקמתו תסתיים במועד המתוכנן, במחצית 2018".

 

מבחינת התוצאות הכספיות שיכון ובינוי סיימה את הרבעון השלישי כשהכנסות הקבוצה הסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקל, עלייה של 25% ביחס לרבעון המקביל. הרווח EBIDTA של החברה ברבעון השלישי הסתכם ב-254 מיליון שקל, עלייה של 35% ביחס לרבעון המקביל.

 

הרווח הנקי המיוחס לבעלי מניות של שיכון ובינוי הסכתם בכ-128 מיליון שקל, ירידה של 38% ביחס לרבעון המקביל. אולם הירידה ברווחיות מיוחסת כתוצאה מרווח חד פעמי של 109 מיליון שקל שנרשם ברבעון המקביל כתוצאה מהנפקה מוצלחת של החברה הבת איי.די.או בבורסת פרנקפורט.

 

גם פעילות הנדל"ן של הקבוצה הציגה נתונים טובים. הקבוצה מכרה בתשעת החודשים הראשונים של השנה כ-1,700 דירות מהן כ-800 בישראל וכ-900 באירופה. במהלך הרבעון זכתה החברה במכרז לבניית כ- 280 יחידות דיור להשכרה בירושלים ורכשה קרקעות זמינות לבנייה בוורשה, פראג, בלגרד ובוקרשט.

 

בנתיים שיכון ובינוי ממשיכה באסטרטגיה שלה להכנסת שותפים לפרויקטים קיימים על מנת להציף ערך. אתמול (ג') דיווחה החברה כי התקשרה בהסכם עם קרן InfraRed בנוגע לכניסתה כשותפה (50%) בזכיין הפרויקט Cundinamarca בקולומביה. העסקה תניב לחברה תזרים של כ-60 מיליון דולר ורווח של כ-35-40 מיליון דולר. לאחר המכירה, תמשיך החברה להחזיק ב- 50% מזכיין הפרויקט, ותמשיך לבצע את מלוא עבודות ההקמה בפרויקט.

 

ירון קריסי מנכ"ל שיכון ובינוי ירון קריסי מנכ"ל שיכון ובינוי צילום: רמי זרנגר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x