$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

האוצר לחברות הביטוח: שלמו את הפער בין פיצוי המדינה לפיצוי שנקבע בפוליסות

בפגישה דחופה שזימן סגן שר האוצר יצחק כהן בהוראת השר כחלון התבקשו החברות לשלם את הפער בפיצוי על נזקי השריפות, למרות שאינן מחויבות בכך. החברות ביקשו לקיים דיון בדירקטוריונים לפני מתן מענה

רחלי בינדמן 14:3729.11.16

מנהלי חברות הביטוח זומנו הבוקר (ג') בדחיפות למשרדו של סגן שר האוצר ח"כ איציק כהן - בהוראת שר האוצר משה כחלון. בפגישה ביקש כהן ממנהלי חברות הביטוח להסכים לשלם למבוטחים שלהם בביטוחי דירה שביתם נשרף את העודף מהתשלום שיקבלו ממס רכוש. 

 

לפי הערכות מדובר בעשרות מיליוני שקלים. מנהלי חברות הביטוח - שכאמור לא מחוייבות לשאת בפער הזה - ביקשו לאשר זאת בדירקטוריונים שלהם לפני הסכמה פורמלית.  

 

הכוונה של האוצר היא לתשלום שהיו אמורות החברות לשלם למבוטחים לולא היה מוכרזת השריפה שפגעה בדירותיהן אירוע טרור. לנוכח ההכרזה, האחריות לתשלום הפיצוי עבור התכונהעוברת למס רכוש, אולם התשלום שיקבלו הנפגעים ממס רכוש נמוך משמעותית מהתשלום שאמורים היו לקבל מהחברות שביטחו את הרכוש (ראו הרחבה בהמשך). מכאן הבקשה שהופנתה לחברות על ידי האוצר, להשלמת הפער.

 

הבוקר הכריזה המדינה כי לפחות 97% ממוקדי השריפות מקורם באירוע טרור - הכרזה שמשמעותה מתן פיצוי לבעלי הדירות הלא מבוטחים, שיקבלו עתה פיצוי מטעם המדינה.

 

עם זאת, ההכרזה האמורה פוגעת בבעלי הדירות שכן החזיקו בפוליסת ביטוח דירה ורכוש, שכן הפיצוי מהמדינה כאמור נמוך מגובה הפיצוי שאמורים היו לקבל על פי הפוליסה שרכשו. החוק אינו מספק מענה לבעיה זו.

 

מכאן מגיעה היום בקשת האוצר מחברות הביטוח לפעול לפנים משורת הדין, ולנוכח העובדה שממילא המדינה לקחה על עצמה לשלם את מרבית הנזק שנגרמה לבעלי הפוליסות באמצעות מערכת המיסוי.

 

מדובר אך ורק בפיצוי עבור התכולה שניזוקה, שכן בעניין זה הפיצוי שמעניק מס רכוש הוא בעל תקרה, בעוד שחברות הביטוח מכסות את תכולת הבית בהתאם לרכוש המוצהר, ועל פי השווי שהוענק לו על ידי השמאי של חברות הביטוח.

 

בפגישה הבהיר סגן השר כהן כי ההחלטה של המדינה לקחת על עצמה את הפיצוי לא הייתה טריוויאלית שכן לא היה זה חד משמעי שכל השריפות מקורן בהצתות. אף על פי כן המדינה נקטה בגישה מקלה וזאת על מנת שלא להותיר בעלי דירות שלא היו מבוטחים בין הכיסאות.

 

כהן רמז לחברות הביטוח כי בהחלטה זו חסכה המדינה לחברות הביטוח ולמבטחי המשנה שלהם תשלומי פיצויים של מאות מיליוני שקלים וכי המעט שהם יכולים לעשות הוא לתרום תרומה צנועה ולהשלים את הפער בין תשלומי מס רכוש לגובה הכיסוי בפוליסה.

 

לפי הערכות ראשוניות בחברות הביטוח השלמת הפער המבוקש יכולה להגיע לעשרות רבות של מיליוני שקלים, כאשר חברת הביטוח יכולה למצוא את עצמה אף בחשיפה גבוהה מזו שהייתה סופגת לו האירוע לא היה מוגדר כטרור. זאת משום שבמצב רגיל, רוב ביטוחי הדירות מגולגלים על ידי חברות הביטוח למבטחי משנה בחו"ל אך ברגע שחברת הביטוח מקבלת החלטה וולנטרית לשלם לפנים משורת הדין, מבטח המשנה יכול להתנער מתשלום וכל העלות תיפול על החברה המקומית.

 

בפגישה השתתפו גם נציגים מרשות שוק ההון אם כי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר נעדרה עקב נסיעה לחו"ל. כך גם נעדר אריה אברמוביץ', נשיא לשכת סוכני הביטוח. אברמוביץ' עצמו אמר היום בכנס של ועידת עדיף כי הוא קורא לחברות הביטוח לשלם את ההפרש בין תשלומי מס רכוש להיקף הכיסוי בפוליסות הביטוח של בעלי הדירות שנשרפו.

  

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x