$
בורסת ת"א

רוסיה עדיין פוגעת בכלכלית ירושלים: סיימה הרבעון בהפסד של 91 מיליון שקל

הירידה ברווח של חברת הנדל"ן ברבעון השלישי נובעת ממכירת נכסים ובעיקר הודות להפסד חשבונאי של 180 מיליון שקל שנרשם עבור שתי הזרועות הבעייתיות שלה באוקראינה ורוסיה - סויטלנד ומירלנד

אורן פרוינד 12:4228.11.16

כלכלית ירושלים, הנמצאת ללא גרעין שליטה ומנוהלת על ידי דודו זבידה, סיימה את הרבעון השלישי של 2016 עם הפסד מיוחס לבעלי מניות של 91 מיליון שקל לעומת הפסד של 54 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

למרות שיפור בתוצאות של החברה הבת מבני תעשייה, כלכלית ירושלים דיווחה היום (א') כי סיימה את הרבעון השלישי בהפסד בעקבות ירידה ברמת ההכנסות שנבעה ממכירת נכסים ובעיקר הודות להפסד חשבונאי של 180 מיליון שקל שנרשם עבור שתי הזרועות הבעייתיות שלה באוקראינה ורוסיה - סויטלנד ומירלנד.

 

השמאים של סויטלנד ומירלנד הבינו כי המצב ברוסיה ואוקראינה אינו משתפר בניגוד לציפיות ועדכנו את הערכות השווי של הנכסים כלפי מטה. מירלנד רשמה במהלך הרבעון השלישי של 2016 הפחתה (חלקה של כלכלית ירושלים) של 131 מיליון שקל וסויטלנד רשמה הפחתה (חלקה של כלכלית) של 50 מיליון שקל.

 

דודו זבידה דודו זבידה צילום: דור מנואל

 

אלא ברבעון הרביעי של 2016 התמונה הזו תשתנה ומירלנד צפויה להניב רווח אדיר של 275 מיליון שקל לכלכלית ירושלים. ההסדר של מירלנד צפוי לצאת לפועל באמצע דצמבר הקרוב ומשכך מירלנד תצא מהספרים של כלכלית ירושלים. נכון להיום מירלנד רשומה בספרים (נכסים המיוחסים לפעילות שהופסקה) בשווי של 2.18 מיליארד שקל בעוד שההתחייבויות בגינה (התחייבויות בגין פעילות שהופסקה) עומדות על 2.46 מיליארד שקל – פער של 275 מיליון שקל.

 

אבל לא רק ההפסד החשבונאי של מירלנד וסויטלנד פגע הרבעון בתוצאותיה של כלכלית ירושלים אלא גם הצורך במזומנים ובהורדת שיעור המינוף. כלכלית ירושלים והחברות הבנות מכרו מתחילת השנה נכסים בשווי של 1.2 מילארד שקל וכלכלית אכן הצליחה להוריד את שיעור המינוף של החברה מרמה של 84% בסוף 2015 לרמה נוכחית של 77%. אלא שלירידה הזו היה מחיר של ירידה בהכנסות בעקבות צמצום במצבת הנכסים. דמי השכירות של כלכלית ירושלים רשמו במהלך הרבעון השלישי של 2016 ירידה של 10% והסתכמו בכ-218 מיליון שקל. ה-NOI של החברה רשם במהלך הרבעון ירידה דומה והסתכם בכ-193 מיליון שקל.

 

הרבעון הרביעי צפוי להיות טוב יותר

 

הרבעון הרביעי של 2016 צפוי להיות טוב יותר עבור כלכלית ירושלים. אם לוקחים בחשבון את הרווח שיוכר מהוצאתה של מירלנד מהספרים ואת הפוטנציאל הגלום בחיסכון בהוצאות מימון כלכלית ירושלים צפויה להציג תוצאות טובות בהרבה ברבעון הרביעי. היום עלות החוב הממוצעת של כלכלית ירושלים עומדת על 4% בעוד שהחברה מבצעת גיוסים בשוק ההון בריביות של 2.5%-3%, כך שיש עוד בשר לחיסכון בעלויות המימון ולעלייה ברווחיות. בהנחה שתנאי השוק יישארו דומים, כלכלית ירושלים והחברות הבנות ימשיכו לבצע גיוסי חוב עד אשר כל החוב היקר יוחלף. לאחר שכל החוב יוחלף, כלכלית ירושלים תחסוך 60 מיליון שקל בעלויות המימון שלה השנתיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x