בורסת ת"א

כך גילה יאיר סרוסי שהוא כבר לא יו"ר בנק הפועלים

בעלת השליטה בבנק שרי אריסון החליטה לקצר את כהונתו של יאיר סרוסי. ברקע בודקת המפקחת על הבנקים את טיפול הבנק בראשות סרוסי בתלונת ההטרדה המינית נגד המנכ"ל הקודם ציון קינן והיעדר הדיווח עליה. עו"ד עודד ערן מועמד מוביל לתפקיד

רעות שפיגלמן 08:1329.11.16

אלו היו 24 שעות סוערות עבור יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי. שלשום (א') בערב הוא עוד נטה להמתין לסיום בדיקת המפקחת על הבנקים ביחס להתנהלות הבנק בפרשת התלונה על הטרדה מינית של המנכ"ל לשעבר ציון קינן, ובבוקר כבר גילה שבעלת השליטה בבנק שרי אריסון החליטה לקצר את כהונתו. מי שסייעה לאריסון להגיע להחלטה היא אפרת פלד, יו"ר ומנכ"לית חברת האחזקות המשפחתית אריסון השקעות, שבינה ובין סרוסי שוררים יחסים מתוחים זה תקופה ארוכה.

 

במערכת הבנקאית העריכו שפלד, המכהנת כדירקטורית בבנק, רוצה את התפקיד לעצמה, אך בהמשך התברר כי בכוונת אריסון למנות, בתמיכתה של פלד, את עורך הדין עודד ערן (61) לתפקיד. בשלב זה ערן הוא עדיין בגדר מועמד בלבד ומינויו טעון אישור של בנק ישראל.

 

ערן, המכהן כדירקטור בבנק מפברואר האחרון, היה מעורב בכמה עסקאות גדולות בתפקידו כעורך דין, בהן גם עסקאות של שרי אריסון ונוחי דנקנר בתקופתו באי.די.בי. כיום הוא משמש יועץ בלבד למשרד גולדפרב־זליגמן שבו כיהן כשותף כשהמשרד עוד נקרא גולדפרב־לוי־ערן.

 

בבנק ישראל המשיכו גם אתמול לשמור על דיסקרטיות ביחס לממצאי הבדיקה של הפיקוח על הבנקים בראשות המפקחת ד"ר חדוה בר.

 

 

במוקד הבדיקה של המפקחת עומדת התנהלותו של הבנק בפרשת תלונת ההטרדה המינית נגד המנכ"ל לשעבר ציון קינן, שבמרכזה תלונה על הטרדה מינית שהגישה עובדת לשעבר בבנק נגד קינן, בטענה שבמהלך נסיעה לחו"ל לפני כעשור הטריד אותה. חלקו של סרוסי בפרשה מתמצה באופן שבו טיפל בה כיו"ר הבנק מיום שהוגשה התלונה. סרוסי התנצל בפני המפקחת והודה כשטעה כאשר החליט שלא ליידע את הפיקוח על התלונה וגם לא את דירקטוריון הבנק. הוא כן יידע בעניין את יו"ר ועדת הביקורת.

 

 

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בבנק בחרו, בהסתמך על חוות דעת משפטיות, לשכור את שירותיו של נשיא בית הדין לעבודה בדימוס סטיב אדלר על מנת שיבדוק את הפרשה. אדלר קבע כי אין יסוד לתלונת ההטרדה, אולם פסק לעובדת לשעבר פיצויים חריגים על בסיס מה שהוגדר 'עבודה במדינה רחוקה וללא קהילה יהודית'. המשפט הזה, שנכלל בסיכום הדו"ח שלו והיה היחידי שדווח לאחר שהפרשה כולה נחשפה בתקשורת, עורר ביקורת קשה בטענה שלמעשה מדובר ב"דמי שתיקה" ששולמו לעובדת.

 

סרוסי לא יזם לבדו את הפרישה המוקדמת

 

פרשת התלונה על הטרדה מינית בבנק הפועלים התפוצצה לפני כמה שבועות, ונקשרה לפרישתו של המנכ"ל הקודם ציון קינן. הודעת הפרישה של קינן, שהתקבלה במרץ, נקשרה בזמנו דווקא לחוק הגבלת שכר הבכירים, אבל אחרי שפרשת ההטרדה יצאה לאור נשמעו קולות רבים שקשרו בין הדברים. המפקחת על הבנקים למדה על העניין מתחילתו ועד סופו מהתקשורת, והחליטה לפתוח בבדיקה. גורמים המקורבים למפקחת סיפרו לפני שבועות אחדים כי היא ראתה בחומרה את ההחלטה שלא לדווח על האירוע, וכי כעת היא עוסקת בבדיקת התנהלות הבנק בפרשה. לאחר שתסתיים הבדיקה צריכה המפקחת להחליט אם לפרסם באופן פומבי את הדו"ח, משום שבדרך כלל דו"חות מסוג זה של הפיקוח אינם גלויים. עם זאת, מאחר שמדובר בנושא רגיש של תלונה על הטרדה מינית, ומתוך רצון של המפקחת להגביר את אמון הציבור במערכת הבנקאית, היא עשויה לבחור באופן חריג כן לפרסם את ממצאי הבדיקה.

 

בשלב זה לא ברור אם בנק ישראל, ששומר כרגע על חשאיות מלאה סביב הממצאים המסתמנים של הבדיקה, הוא זה שאותת לאריסון שיסתפק בפרישתו המוקדמת של יאיר סרוסי מהתפקיד — זאת משום שהמנכ"ל לשעבר קינן כבר פרש מתפקידו — או שמא מדובר ביוזמה שמגיעה כל כולה מכיוונה של בעלת השליטה ומקורבתה אפרת פלד.

 

מה שכן אפשר לומר בבירור זה שלא מדובר בהחלטה שהגיעה כל כולה מכיוונו של סרוסי עצמו. סרוסי, המכהן כיו"ר הבנק זה שבע שנים, היה אמור אמנם לסיים את הקדנציה שלו בדצמבר 2017 וכבר הודיע שאינו מתכוון לבקש כהונה נוספת כיו"ר, אך ההעדפה האישית שלו היתה לחכות לממצאי המפקחת לפני קבלת החלטה על הקדמת פרישה. סרוסי מאמין שלא נפל פגם מהותי באופן טיפול הבנק בפרשה, אולם מבין שטעה כשלא דיווח וכאמור אף התנצל בפני המפקחת בנושא. בדיקה נוספת שמתקיימת בימים אלו ביחס לשאלת הדיווח, הפעם לציבור המשקיעים, היא של רשות ניירות ערך, וגם היא צפויה להסתיים בקרוב.

 

שכר של שישה חודשים ופיצויים בגובה 250%

 

הגם שהאינסטינקט של סרוסי היה לחכות להמלצות המפקחת, הרי שייתכן ופרישה מוקדמת לפני סיום הבדיקה דווקא עשויה להיטיב עמו, לפחות מבחינה כספית.

חוזה ההעסקה של סרוסי קובע כי הוא או הבנק יכולים לסיים את כהונתו לפני סיומה הפורמלי בהתרעה של שישה חודשים מראש.

 

הבנק יכול, על פי ההסכם, לוותר על תקופת ההודעה המוקדמת ולשלם במקומה לסרוסי את שכרו למשך שישה חודשים. ההערכות הן כי כך אכן צפוי לקרות במקרה הזה.

עם זאת, אם סרוסי היה נדרש לעזוב את הבנק לבקשת המפקחת, היתה עשויה להתעורר שאלה משפטית לגבי זכאותו לתשלום עבור ההודעה המוקדמת.

 

עוד על פי הסכם העסקתו זכאי סרוסי לפיצויי פיטורים בגובה של 250%, שייגזרו משכרו הבסיסי שעומד על 162 אלף שקל בחודש. הבנק יכול, בנסיבות מסוימות, לשלול את הסכום הזה מבעל התפקיד הפורש, אבל מדובר במקרים חריגים ובתנאים חמורים שסביר להניח שלא התקיימו במקרה הזה.

 

עלות שכרו של יאיר סרוסי עמדה ב־2015 על 7.6 מיליון שקל, מהם 3 מיליון שקל שכר בסיס כולל הפרשות לפנסיה והיתר במענקים. בכל שנות כהונתו בבנק גרף סרוסי שכר בעלות של כ־55 מיליון שקל.

 

ציון קינן ויאיר סרוסי ציון קינן ויאיר סרוסי צילום: אוראל כהן

סרוסי היה האדם הנכון בזמן הנכון

 

סרוסי החליף בתפקיד יו"ר הבנק את דני דנקנר, שפרש על רקע דרישה של בנק ישראל. נגיד בנק ישראל אז סטנלי פישר דרש מבעלת השליטה שרי אריסון להזיז את דנקנר מתפקידו. דנקנר קיבל תחילה את אמונה וגיבויה של אריסון, אולם בסופו של יום נאלץ לפרוש.

 

סרוסי שמונה במקומו לא הופיע במקור ברשימת המועמדים של הבנק לתפקיד, אולם הוא התווסף לשם על רקע המוניטין שקנה לו כאדם שקול וצנוע, בדיוק הדמות שבבנק ישראל רצו לראות בעמדה הזאת לאחר הכהונה הסוערת של דנקנר. סרוסי הגיע לישורת האחרונה יחד עם מועמד נוסף — רונן בראל, יו"ר פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג.

 

לפני שמונה לתפקיד כיהן סרוסי כמנכ"ל מורגן סטנלי ישראל, ולפני כן ניהל את פעילות ההשקעות של הבנק. עוד לפני כן כיהן כראש נציגות משרד האוצר בארה"ב וויתר על תפקיד החשב הכללי במשרד האוצר במקומו של אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות לשעבר.

 

סרוסי היה אמור לסיים את תפקידו בדצמבר 2017 ולא התכוון להתמודד על כהונה נוספת. הוא הביע בעבר ביקורת על חוק הגבלת שכר הבכירים ואמר שדווקא תמך בחוק במתכונתו הקודמת — המתכונת שהציע שר האוצר הקודם יאיר לפיד שלפיה השכר יוגבל ל־3.5 מיליון שקל וכל שכר מעבר לכך לא יוכר לצורכי מס — אך טען שהחוק במתכונת הנוכחית, של הגבלה לתקרה של 2.5 מיליון שקל, דרקוני מדי, מחבל בסיכויי הגיוס של אנשים מוכשרים למערכת הבנקאית ולא מותיר די גמישות לדירקטוריונים.

 

מחליפו עודד ערן ליווה בעבר כעורך דין את בעלת השליטה שרי אריסון ואת בנק הפועלים במספר מקרים. הוא פרש מהפרקטיקה לפני כשש שנים, אך המשיך לשמש כיועץ למשרד שבו היה שותף ושעבר מיזוג גדול לתצורה הנוכחית שלו כגולדפרב־זליגמן. בעבר ייעץ גם לנוחי דנקנר בשורה של עסקאות ובהן מכירת מכתשים אגן לכמצ'יינה הסינית .

בטל שלח
    לכל התגובות
    x