$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פז תרכוש גז ממאגר לווייתן ב-700 מיליון דולר

חברת האנרגיה בניהולו של יונה פוגל תרכוש משותפות הגז כ-3.12 מיליארד מ"ק (BCM) גז למשך 15 שנים לצרכי הזיקוק

אורן פרוינד וליאור גוטמן 08:4524.11.16
חברת האנרגיה פז חתמה היום (ה') על הסכם לרכישת גז טבעי ממאגר הגז לוויתן בהיקף של 700 מיליון דולר לתקופה של 15 שנים, כך נודע לכלכליסט.

 

על פי הדיווח, פז תרכוש עובר בית הזיקוק באשדוד כ-3.12 מיליארד מ"ק (BCM) גז משותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציו, שמחזיקות יחדיו כ-60% ממאגר לווייתן.

 

מדובר בחוזה קטן יחסית לשאר החוזים המקובלים בענף. בנוסף, לפז שמורה הזכות להקטין את רכש הגז בחצי, וזאת בנקודות יציאה מוסכמות בשליש הראשון של חיי החוזה. כנהוג בענף, גם לחוזה זה יש מחיר רצפה (שלא פורסם) כאשר ההצמדה דנקבעה לו מורכבת מתמהיל של תעריף החשמל ומחיר חבית הנפט מסור ברנט.

 

החוזה הנוכחי מצטרף לחוזה קיים שיש לפז מול שותפות תמר, והוא אמור להשלים עבור המחזיקות במאגר מכסת חוזים מינימאלית שתאפשר את פיתוח המאגר ןמימון הפעילות שם. החוזה הגדול ביותר של שותפות לוויתן נחתם רק לאחרונה מול חברת החשמל הירדנית, שהיקפו נאמד בכ-10 מיליארד דולר.

 

ביני זומר, מנהל ארצי של נובל אנרג'י ישראל אמר לאחר חתימת ההסכם ש"אנו מברכים על העמקת הקשר עם התעשייה הישראלית. הסכם זה למכירת גז מלווייתן מחזק את התחייבותנו לספק גז טבעי למשק הישראלי ומקרב אותנו לקראת קבלת החלטת השקעה סופית בלווייתן".

 

רווח נקי של 115 מיליון ברבעון השלישי

 

בנוסף, פז דיווחה היום כי סיימה את הרבעון השלישי של שנת 2016 עם רווח נקי מדווח של כ-115 מיליון שקל, עלייה של 4.5% לעומת הרבעון המקביל. העלייה ברווח הנקי המדווח נובעת משיפור משמעותי בתוצאות מגזר הקמעונאות ומגזר התעשיות והשירותים.

 

עם את, בעקבות ירידה במרווחי הזיקוק ובמרווחי תזקיקי הנפט הווח הנקי המתואם של החברה הסתכם במהלך הרבעון בכ-87 מיליון שקל, ירידה של 45% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי המתואם של פז מציג את התוצאות העסקיות של החברה בנטרול השפעות חד-פעמיות כמו רווחים או הפסדים משינוי בערך המלאי, מהתאמת שווי המלאי המוגן לשווי השוק ועוד.

 

לאחרונה עברה החברה שינוי בעלות לאחר שצדיק בינו מכר חלק מאחזקותיו בעקבות חוק הריכוזיות שהכריח אותו להפריד אחזקות ריאליות מפיננסיות. עד לפני חודשיים בינו החזיק ב-23% ממניות פז וביחד עם משפחות ליברמן ואבלס (באמצעות החברות אינסטנז ודולפין) הוא החזיק בגרעין שליטה משותף שחולש על 30.15% ממניות החברה. בינו מכר בעסקה מחוץ לבורסה כ-0.2% ממניות החברה בלבד (כולל התחייבות למכור 4313 מניות נוספות) ובכך גרעין השליטה המשותף שלו ירד מאחזקה של 30% ואיבד את השליטה.

 

יונה פוגל מנכ"ל פז יונה פוגל מנכ"ל פז צילום: יריב כץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x