$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הנהלת הבורסה: לחתוך מס רווחי הון ל־15% נומינלי

ממלאת מקום מנכ"ל הבורסה גל לנדאו־יערי שלחה אתמול מכתב ליו"ר ועדת הכספים שבו הסבירה כי הכוונה להעלות את "מס העשירים" תפגע בבורסה ואף ציינה: "עליית המס על רווחי הבורסה תרמה למשבר בה ומעודדת את עליית מחירי הדיור"

רחלי בינדמן 07:1424.11.16

הנהלת הבורסה מבקשת מיו"ר ועדת הכספים משה גפני להוריד את המס על רווחי הון למשקיעים בבורסה מ־25% ל־15%. בנוסף ביקשה ההנהלה להחריג השקעות בבורסה ממס העשירים המכונה מס יסף.

במכתב ששלחה אתמול לגפני התייחסה ממלאת מקום מנכ"ל הבורסה גל לנדאו־יערי לדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת הכספים. הוועדה דנה אז בהצעה להעלות את מס היסף ליחידים מ־2% ל־3% ולהחיל אותו מהכנסה חייבת של 640 אלף שקל בשנה (במקום 803 אלף שקל כיום). זהו מס ייחודי לבעלי הכנסות גבוהות, שחל על הכנסות מעבודה ומנדל"ן, רווחי הון, ריבית ודיבידנד. המשמעות העקיפה של העלאתו היא עלייה במיסוי הרווחים של העשירים מהבורסה מ־25% ל־28%.

 

פחות אטרקטיבי

לנדאו־יערי כתבה את המכתב כגורם המקצועי הבכיר בבורסה, שכן המנכ"ל הנבחר איתי בן זאב, שמכיר את תכניו, ייכנס לתפקידו רק בינואר. "כבר כיום המיסוי על רווחי ההון בבורסה גבוה, הן בהשוואה בינלאומית והן ביחס לאפיקי השקעה אלטרנטיביים", ציינה לנדאו־יערי. "עד 2003 עמד המס על 0% ומאז הועלה פעמיים עד לרמתו הנוכחית".

 

לנדאו־יערי מלינה על כך שעל רווחי ההון בבורסה יש מס ריאלי, המוטל על רווחים בניכוי אינפלציה, לטענתה "בניגוד לחלק מאלטרנטיבות ההשקעה, שבהן המיסוי נמוך יותר (15%) ללא ניכוי אינפלציה".

 

על פיקדון שקלי, למשל, יש מס נומינלי של 15%, שעשוי לתמרץ השקעה בו בתקופת אינפלציה נמוכה. לטענת לנדאו־יערי, "בעידן זה של אינפלציה נמוכה, גם גורם זה פועל לרעת אטרקטיביות ההשקעה בבורסה ביחס לחלופות, ומעלה את שיעור המס האפקטיבי שמשלמים המשקיעים בבורסה".

 

מס רווחי ההון בבורסה מטפס בעקביות מס רווחי ההון בבורסה מטפס בעקביות

 

היעד: מיסוי אחיד של 15%

לפיכך מבקשת לנדאו־יערי מגפני לשקול לאחד את כל מסלולי ההשקעה הפיננסיים תחת מיסוי אחיד של 15%, ללא הגנה אינפלציונית.

 

"עליית המס על רווחי הבורסה תרמה, יחד עם גורמים ומגמות נוספים, למשבר בבורסה ובשוק המניות הציבורי בישראל", האשימה לנדאו־יערי. "ניכרות ההשלכות של מעבר משקיעים משוק ההון מעודד הצמיחה לעבר שוק הדיור, המעודד את עליית מחירי הדיור. על הממשלה והכנסת לפעול ככל יכולתן לעודד את הפעילות בבורסה ולאמץ מדיניות מס הרואה בבורסה 'אזור עדיפות לאומית'".

 

בשורה התחתונה מבקשת לנדאו־יערי מגפני לשקול את הורדת המס על רווחי הון בבורסה ולכל הפחות להחריג ממס העשירים הבא את המס על השקעות בבורסה. בנוסף לגפני כותבו לפנייתה יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, יו"ר הבורסה אמנון נויבך וח"כ מיקי זוהר, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, שהביע לא פעם תמיכה בהורדת שיעור המס על רווחי הון בבורסה.

 

 

גל לנדאו יערי גל לנדאו יערי צילום: יריב דגן

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x