$
בורסת ת"א

מגדל, מנורה, הראל ואלטשולר טרפדו את מינוי דודו זקן לדירקטוריון דיסקונט

ארבעת בעלי המניות הגדולים בבנק דיסקונט העדיפו את מירי כץ, לשעבר יו"ר רשות ני"ע, על פני זקן, שכיהן כמפקח על הבנקים עד יוני 2015. הסיבה: תקופת הצינון של זקן היתה קצרה מדי

רחלי בינדמן 08:1714.11.16

מגדל, מנורה מבטחים, אלטשולר שחם והראל התנגדו למינוי דודו זקן, המפקח על הבנקים עד יוני אשתקד, לדירקטור בבנק דיסקונט. בעלי המניות, בעיקר גופים מוסדיים (בתי השקעות וחברות ביטוח), העדיפו על פני זקן שני דירקטורים שכבר שנים לא מכהנים בתפקידים בכירים במשק אך כן מככבים בדירקטוריונים של גופים פיננסיים: מירי כץ, שכיהנה עד אוגוסט 2002 כיו"ר רשות ני"ע, ויהלי שפי, שכיהן כמנכ"ל הפניקס עד ינואר 2009. 

מנהלי קרנות הנאמנות תמכו בשלושת המועמדים

מנתונים שהעביר ל"כלכליסט" אתר ניתוח הנתונים סטוקר עולה כי לצד ארבעת הגופים הפנסיוניים הגדולים המחזיקים במניות דיסקונט שהתנגדו, רק שניים העדיפו את זקן על פני שפי וכץ. כלל ביטוח, המחזיקה הגדולה ביותר, וקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, המחזיקה השישית בגודלה, תמכו בזקן.

 

"כלכליסט" חשף בינואר כי התפקיד הראשון של זקן לאחר עזיבתו את הפיקוח על הבנקים היה בוועדת ההשקעות של קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, שמנוהלות על ידי יואב בן אור. עוד גופים שתמכו בזקן היו חברת הביטוח הפניקס, בית ההשקעות פסגות וילין לפידות. לעומת זאת, בקרב קרנות הנאמנות, שחלקן שייכות לאותם גופים ממש, בחרו מנהלי הקרנות שלא להחליט והצביעו בעד שלושת המועמדים. כך, שמי שהכריעו את הכף היו בעלי המניות הקטנים.

 

הגופים שהתנגדו סירבו לתת התייחסות רשמית להעדפת כץ ושפי אך אמרו כי מי שקיבלו את ההכרעה היו ועדות ההשקעה של אותם גופים. עבור שפי מדובר בהארכת כהונה. לפי גורמים בשוק, נהוג לתת לדירקטור חיצוני מכהן להאריך את הקדנציה לתקופה נוספת, כך שבפועל ההכרעה היתה צריכה ליפול בין כץ לזקן.

 

ההסברים של הגופים לבחירה בכץ היו העדפת ניסיונה והיעדר תקופת צינון מספקת לטעמם מאז פרש זקן מהפיקוח על הבנקים (אף שהחוק מגדיר תקופת צינון בת שנה בלבד שתמה ביוני האחרון). היעדר תקופת צינון מספקת כבר הביא לפסילת מועמד בעבר. לפני שלוש שנים ניסו במגדל למנות את המפקח לשעבר על הביטוח עודד שריג ליו"ר החברה בתום שנת הצינון שלו. עם זאת, הניסיון עורר סערה גדולה ולבסוף המינוי בוטל.

 

גופים מוסדיים שתמכו בזקן טוענים כי הבחירה בכץ היתה תולדה של החלטה פוליטית, שנבעה בעיקר מהשאלה מי מהמועמדים עשה לעצמו לובי ויחסי ציבור טובים יותר ערב הבחירה.

 

כץ שימשה דירקטורית בכלכלית ירושלים ובלאומי

כץ, בעלת תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית, הועסקה בחמש השנים האחרונות כיועצת במשרד עורכי הדין אופיר כץ ושות', ובעבר שימשה דירקטורית בחברות כלכלית ירושלים, בנק לאומי ואיתמר מדיקל. כץ מכהנת במקביל כדירקטורית בהוצאת מגנס.

 

שפי, בעל תואר בכלכלה, מתמטיקה וחשבונאות מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בחמש השנים האחרונות הוא מנהל חברת ייעוץ פרטית בבעלותו וכן כיהן כיו"ר דירקטוריון התאחדות החברות לביטוח חיים ודירקטור בחברות מייסופרמרקט ואקסטל לימיטד.

 

לזקן, שכיהן כמפקח על הבנקים בשנים 2015–2012, יש תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה ותואר שני במינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. לצד תפקידו בוועדת ההשקעת בעמיתים הוא גם מרצה מן החוץ באוניברסיטה העברית.

 

דודו זקן דודו זקן צילום: ענר גרין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x