שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן אמריקאית מציעה: הזרמה של חצי מיליארד ש' תמורת 100% ממניות אפריקה

בעלי אג"ח אפריקה יצביעו מחר על הצעתה של קרן ווסטפורט שכוללת הזרמה מיידית לקופת החברה וקיצוץ בהיקף זהה של החוב כלפיהם. הקרן דורשת בלעדיות של 30 יום שבמהלכם תבצע בדיקת נאותות, דרישה שגורמת להסתייגות בקרב המחזיקים

גולן חזני 08:1014.11.16

קרן ווסטפורט קפיטל מציעה הזרמה מיידית של 500 מיליון שקל לקופת אפריקה ישראל וקיצוץ מקביל של חצי מיליארד שקל בחוב בתמורה ל־100% ממניות החברה. אילו הם עיקרי ההצעה שהגישה הקרן בשבוע שעבר למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל ופרטיה נודעו ל"כלכליסט". הקרן גם דורשת לקבל בלעדיות ל־30 יום על רכישת השליטה בחברה, שבמהלכם תבצע בדיקות נאותות, שבסופם היא עשויה להודיע על ביטול הרכישה. בקשה זו היא שעומדת, ככל הנראה, מאחורי ההסתייגות של הנציגות שמעוניינת לבצע עסקה מהירה.

 

הרמטיק, נאמן שלוש סדרות האג"ח של אפריקה, זימן אתמול בבוקר הצבעה של מחזיקי האג"ח של החברה למחר, כדי להחליט אם לקבל את ההצעה של הקרן ולהעניק לה בלעדיות של 30 יום. אישור הצעת הבלעדיות מחייב רוב של 51% מהמחזיקים, שבקרבם נשמעים גם קולות נגד מחוייבות לגוף אחד, מאחר שסביב החברה נעים מספר גורמים נוספים שמעונינים ברכישתה. זימון האסיפה נעשה בשל אולטימטום של הקרן שלפיו היא תסיר את ההצעה אם לא תידון באסיפת מחזיקים עד ה־15 בחודש.

 השקעה בחברות במצוקה

 

ווסטפורט האמריקאית שהוקמה ב־2005 על ידי ראסל ברנרד מתמחה בניצול הזדמנויות השקעות ברחבי העולם בחברות נדל"ן הנמצאות במצוקה והיא מנהלת נכסים בשווי 2.3 מיליארד דולר. בין משקיעיה גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים השקיעו בה כ־1.8 מיליארד דולר.

 

עד כה ניהלו מגעים לרכישה השליטה באפריקה משפחת דיין, מוטי בן־משה והאחים סיידוף מלוס אנג'לס, שלא התנו את הצעתם באישור מיידי של המחזיקים. מבחינה זו הצעתה של ווסטפורט ממלכדת מעט את הנציגות ועשויה להיות גורם מאיץ למו"מ מהיר עם לב לבייב בעל השליטה באפריקה. לבייב בינתיים יושב על הגדר ועוקב מרוסיה אחר ההתעניינות בחברה.

 

אפריקה הכריזה לפני כחצי שנה על רצונה בהגעה להסדר חוב שני עם מחזיקי האג"ח, על רקע שחיקה חדה בשווי נכסיה ברוסיה שהביאה אותה להציג שווי נכסי נקי (NAV) שלילי בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

 

במהלך ביניים השלימה אפריקה ישראל בספטמבר את מכירת אחזקתה (65%) בחברה־הבת אפי פיתוח שמרכזת את פעילות החברה ברוסיה, לידי בעל השליטה בתמורה ל־550 מיליון שקל במזומן. שהועברו לפירעון חובות למחזיקי האג"ח. עם זאת, גם לאחר פירעון זה עומד החוב הנוכחי של אפריקה ישראל למחזיקים על כ־2.8 מיליארד שקל והוא גבוה במאות מיליוני שקלים משווי נכסיה.

 

המחזיקים מחכים ללבייב

 

בשיחות פנימיות בעלי האג"ח מעדיפים לסגור עסקה מול לבייב, זאת לאור הניסיון עמו כמי שעמד מאחורי התחייבויותיו להזרמה בהסדר לאורך חמש שנים, גם כשכלכלית הדבר לא היה כדאי. מקורב למגעים אמר ל"כלכליסט" כי להערכתו "בסוף יהיה זה לבייב שירכוש את החברה וימשיך להחזיק בשליטה בה". עם זאת, לבייב דורש מחיקה של מיליארד שקל מהחוב, הרבה יותר ממה שהמחזיקים מוכנים לאפשר לו.

 

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אריאל שרוסטר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x