$
בורסת ת"א

גדעון תדמור ודלק שבים לשתף פעולה: יחפשו נפט בקנדה

החברה בבעלותו של יו"ר דלק לשעבר תפעל במשותף עם הקבוצה; היקף ההשקעה - 43 מיליון דולר קנדי

ליאור גוטמן 20:2810.11.16

דלק וגדעון תדמור חוזרים לשתף פעולה: קבוצת דלק דיווחה היום (ה') על זכייה במכרז לקבלת רישיון ימי לחיפושי נפט באזור המזרחי של קנדה. מדובר ברישיון לחיפושי נפט, כאשר אלו יתבצעו בשיתוף חברת נאוויטס פטרוליום של יו"ר דלק לשעבר תדמור

 

 

 

תדמור עבד בקבוצת דלק במשך 20 שנה והיה בין הדמויות הבולטות בענף האנרגיה לרבות גילוי מאגרי תמר ולווייתן כמו גם מאבקי הרגולציה השונים - החל מוועדת ששינסקי וכלה במתווה הגז הממשלתי. כיום תדמור, שעזב את דלק בראשית השנה, הוא הבעלים היחדים של נאוויטס כאשר ההשקעה בפעילות בקנדה - בסך 43 מיליון דולר - תתחלק בין דלק (70%) ותדמור.

 

 

 צילום: עמית שעל

 

השטח שעמד למכרז כולל כמה רישיונות חיפושים, כאשר בחלקם זכו נובל אנרג'י האמריקאית ובריטיש פטרוליום. על פי דיווחי דלק, הכניסה למכרזים שם נולדה לאחר פרסום ממשלתי קנדי בדבר פוטנציאל של 25.5 מיליארד חביות נפט ועוד כ-20.6 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי בשטחי החיפוש, שמשתרעים על פני 2,000 קמ"ר ובעומק מים של כ-4.5 ק"מ. לשם השוואה, מדובר בנפח שגדול יותר ממה שהתגלה במאגר לווייתן (כ-17.5 TCF, על פי פרסומי משרד האנרגיה).

 

אז כמה נפט או גז מקווים השותפים למצוא? באופן מפתיע, התשובה היא שלא ידוע. השותפים זכו במכרז על הרישיון הספציפי שלהם (בלוק 6) מבלי לערוך סקרים ססמיים עצמאיים, ואלו יושלמו בשנה הבאה. גם דלק עצמה מעידה שלא ידוע מה הפוטנציאל המדויק שיש בשטח שלה, ולפי הדיווח שלה "יובהר כי ההערכה היא לשטח האגן כולו ולא לשטח הבלוק". יצוין שעבור דלק לא מדובר בחשיפה ראשונה לעולם האנרגיה הקנדית: באוקטובר 2015 רכשה החברה 20% מחברת האנרגיה המקומית אית'קה.

 

כאמור, השותפות החדשה מעריכה את ההשקעה הראשונית בכ-43 מיליארד דולר קנדי רק לתחום חיפושי הנפט, כאשר עד סוף החודש תופקד ערבות על סך 25% מסכום ההתחייבות, ובתוך חצי שנה יוצג הסכם תפעול משותף לדלק ונאוויטס.

 

 

 

תדמור אמר היום ש"אנו מאד שמחים על הזכייה במכרז שמהווה חלק מאסטרטגיית ההתרחבות הבינלאומית של נאוויטס בצפון אמריקה וששמה אותנו בשורה אחת עם חברות ענק כמו בריטיש פטרוליום ונובל אנרג'י".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x