$
שווקי חו"ל

הכי לא גלידה: וליאנט מורידה תחזית - בפעם השלישית מתחילת השנה

חברת התרופות הקנדית פרסמה אזהרת רווח נוספת, במקביל לדוח רבעוני חלש מאד. המנכ"ל ג'וזף פאפא: החברה ממשיכה להתקדם לקראת בניית וליאנט החדשה"

מיקי גרינפלד 15:0508.11.16

ושוב, וליאנט (Valeant) מורידה תחזיות - אזהרת הרווח השלישית שמפרסמת חברת התרופות הקנדית מתחילת השנה. הראשונה היתה בחודש מרץ והשנייה ביולי.  

חברת התרופות שבעין הסערה צופה עתה לשנת 2016 כולה רווח מתואם של 5.50-5.30 דולר למניה והכנסות של 9.55 מיליארד דולר - בהשוואה לתחזית הקודמת שעמדה על 7-6.60 דולר למניה רווח מתואם ו-10.1-9.9 מיליארד דולר הכנסות.

 

את הרבעון השלישי סיימה החברה עם הפסד של 1.22 מיליארד דולר או 3.49 דולר למניה, מול רווח של 49.5 מיליון דולר או 14 סנט למניה ברבעון המקביל. החברה ספגה הוצאה חד פעמית של 1.05 מיליארד דולר בשל החלטתה להוריד את הערך של חלק מנכסיה בספרים.

 

הרווח המתואם הרבעוני (שאינו כולל אירועים חד פעמיים) עמד על 1.55 דולר למניה, מול 2.41 דולר למניה ברבעון המקביל - ומשמעותית פחות מצפי האנליסטים שעמד על 1.73 דולר למניה. ההכנסות ירדו ב-11% ל-2.48 מיליארד דולר ופספסו במעט את צפי השוק שעמד על 2.49 מיליארד דולר.

 

מנכ"ל החברה ג'וזף פאפא אמר כי "החברה עשתה התקדמות נוספת במהלך האסטרטגי שמכוון לבניית וליאנט החדשה", וציין בין היתר לטובה במסגרת זו את הריכוז הגובר של עסקיה והשדרוג צוות ההנהלה הבכיר. פאפא אמר בחודשים האחרונים כי מכירת חלקים מפעילות החברה היא בהחלט על הפרק.

 

בשבוע שעבר דיווח הוול סטריט ג'ורנל שוליאנט מנהלת מגעים מתקדמים למכירת פעילות Salix שבבעלותה לחברת התרופות היפנית טקדה (Takeda Pharmaceutical) עבור 10 מיליארד דולר, וכי החברה בוחנת במקביל אפשרות למכירת הציוד לניתוחי עיניים. בתגובה לדיווח מסרה וליאנט כי היא "מנהלת שיחות עם צדדים שלישיים על מכירות אפשריות שונות".

 

וליאנט גוררת חוב של 30 מיליארד דולר מתקופת המנכ"ל הקודם מייקל פירסון שהוביל מדיניות רכישות אגרסיבית ושנאלץ להתפטר בעקבות הסחרור אליו נקלעה החברה בשנה שעברה (באשמתה שלה כמובן).

  

המשבר העמוק של וליאנט החל בשנה שעברה, לאחר שנחשפה פרקטיקת העלאת מחירי התרופות הקיצונית שלה - שהובילה לחקירה מטעם הקונגרס, משפרד המשפטים ורגולטורים נוספים. וליאנט חשפה בהמשך כשלים בדוחותיה הכספיים ורק באפריל האחרון הגישה את הדוח השנתי ל-2015.

 

בסוף אותו חודש הודיעה החברה על מינויו של ג'וזף פאפא לתפקיד המנכ"ל, לאחר שהוביל עד אז כמנכ"ל מוערך את חברת התרופות פריגו. פאפא נכנס לתפקידו באופן מלא בחודש יוני, כך שהרבעון הנוכחי הוא למעשה הרבעון המלא הראשון שלו בתפקיד.

 

ג'וזף פאפא מנכ"ל וליאנט ג'וזף פאפא מנכ"ל וליאנט צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x