$
שווקי חו"ל

אפקט הבחירות: אל תדאגו אם הבורסות ייפלו מחר

על פי נתונים שאספו בסוכנות בלומברג, ב-22 מערכות הבחירות שהתקיימו מאז 1928, מדד S&P 500 נפל 15 פעמים לאחר סגירת הקלפיות, וירד בממוצע בשיעור של 1.8%. עם זאת, בתשעה מהמקרים הללו, המניות התאוששו וטיפסו ב-12 החודשים הבאים

שירות כלכליסט 11:3008.11.16
הקלפיות בארה"ב נפתחות בעוד כמה שעות, והמשקיעים בבורסות כבר מתכוננים לתנודתיות המאפיינת מערכות בחירות בארה"ב. עם זאת, המומחים קוראים להם לא להיכנס לפאניקה. הסיבה לכך היא שההיסטוריה מלמדת שהתגובה של השווקים יום למחרת בחירות לא מעידה בהכרח על ההמשך. כך למשל, בעוד שמדד S&P 500 רושם יום אחרי בחירות תנודה לכאן או לכאן בשיעור ממוצע של 1.5%, אותן עליות או ירידות מצליחות לחזות את הכיוון של השווקים ב-12 החודשים לאחר מכן בפחות ממחצית הפעמים.

 

על פי נתונים שאספו בסוכנות בלומברג, ב-22 מערכות הבחירות שהתקיימו מאז 1928, מדד S&P 500 נפל 15 פעמים לאחר סגירת הקלפיות, וירד בממוצע בשיעור של 1.8%. עם זאת, בתשעה מהמקרים הללו, המניות התאוששו וטיפסו ב-12 החודשים הבאים.

 

ביצועי מדד ה-S&P 500 לאחר הבחירות בארה"ב; כתום - יום לאחר הבחירות, כחול - 12 חודשים לאחר מכן ביצועי מדד ה-S&P 500 לאחר הבחירות בארה"ב; כתום - יום לאחר הבחירות, כחול - 12 חודשים לאחר מכן

 

הניצחונות של ברק אובמה הן הדוגמה הבולטת ביותר לחוסר המהימנות של התגובה המיידית של השווקים. לאחר ניצחונו ב-2008, בעיצומו של המשבר הפיננסי, הירידות במניות נמשכו יומיים, ומחקו מעל 2 טריליון דולר מהשווי של מניות ברחבי העולם.

 

המצב לא היה טוב בהרבה ב-2012, גם אז תוצאות הבחירות לוו ביומיים של ירידות בשווקים, שהיתרגמו לירידה של 3.6% במדד S&P 500, שנחשבה באותו הזמן לירידה החדה ביותר של השנה. אולם, המדד רשם עלייה שנתית ממוצעת של 13.3% מאז אותו יום בחירות היסטורי ב-4 בנובמבר, 2008. "בוודאי יהיו אנשים שיגיבו בצורה מוגזמת, ויהיו משקיעים אחרים שינסו לנחש מה עובר בראש של אותם המשקיעים", מסביר דיוויד בראון, מרצה למימון באוניברסיטת ויסקונסן.

 

לדבריו של טים קורטני מחברת ההשקעות אקסנשיאל וולת' אדוויזורס, חוסר הוודאות סביב אופן הפעולה של המועמד או המועמדת הנבחרים הוא הגורם לתנודתיות המיידית.

 

"דבר אחד בטוח הוא שאיש לא יודע מה יהיו הצעות המדיניות של המועמדים, וחוסר הוודאות הזה מוביל לתנודתיות", מסכם. לראיה, התנודתיות בשוקי המניות בחודש נובמבר בשנת בחירות היא גבוהה ב-22% מהממוצע החודשי.

 

"שווקים יכולים לצנוח במקרה של ניצחון של טראמפ, בדיוק כפי שקרה אחרי משאל העם בבריטניה, אבל אנחנו מודעים ליכולת של השווקים להתאושש", אומר אריק דווידסון, מנהל ההשקעות בוולס פארקו פרייבט בנק. "אם טראמפ ייכנס לבית הלבן, זו יהווה גורם לדאגה, אך יש דברים רבים אחרים שמסתדרים בכלכלה".

 

בורסה וול סטריט בורסה וול סטריט צילום: רויטרס

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x