$
בורסת ת"א

מניות הפארמה צבעו את ענף ההשתלמות באדום

קרנות ההשתלמות סיכמו את ספטמבר עם תשואה ממוצעת שלילית של 0.5%. כלל ביטוח התמקמה בתחתית הטבלה

אורן פרוינד 07:0302.11.16

הירידה בשוקי המניות בישראל, בהובלת חברות הפארמה, והחולשה של האג"ח הארוכות העבירו את קרנות ההשתלמות לתשואה שלילית ממוצעת של 0.5% בספטמבר. מדד ת"א־25 ירד ב־0.3% במהלך ספטמבר, טבע איבדה 6% ומיילן נפלה ב־8%. הירידות במניות הפארמה היו חלק מהרוחות הנושבות במגזר הביומד, בעיקר בשל החשש מהתגברות הרגולציה בארה"ב.  

קרן ההשתלמות שהניבה את התשואה הפחות גרועה מכולן בספטמבר היתה הלמן־אלדובי עם תשואה שלילית של 0.26%. זאת לאחר שבמהלך השנה דשדשה הקרן מאחור. הגרועה ביותר היתה כלל ביטוח עם תשואה שלילית של 0.68%. התשואה הממוצעת של קרנות ההשתלמות מתחילת השנה הסתכמה ב־2.5% בלבד.

 

"נזהרים מחברות נדל"ן יזמי"

מנהל ההשקעות הראשי של הלמן־אלדובי אילן ארצי הסביר מה מנע מהקרן לרדת בחדות בספטמבר. "בתיק שלנו יש אג"ח קצרות, ובספטמבר הירידות העיקריות היו באג"ח הארוכות. אנחנו יותר דפנסיביים גם באג"ח הממשלתיות והקונצרניות. אבל בשל הירידות באג"ח הקצרות עכשיו אנחנו כבר מאריכים את המח"מ של התיק שלנו. חוץ מזה היתה בחירת מניות טובה בישראל, אנחנו נמצאים במשקל יתר על מניות הבנקים ופחות בסקטור הפארמה, שהיו איתו לא מעט בעיות".

 

אף שבספטמבר הקרן התמקמה בראש הטבלה, מבחינת התשואה מתחילת השנה נמצאת הלמן־אלדובי בתחתית עם 0.49% בלבד (פער של 5% מהמובילה ילין לפידות). "בתחילת השנה האג"ח הארוכות עלו חזק ואנחנו לא היינו שם", אמר ארצי. "זה בעיקר מה שפגע בנו ופתח פער מול המתחרים. אבל בחודשים האחרונים מתחיל תיקון ואני מקווה שהפער יצטמצם". ארצי התייחס למה שצפוי בהמשך השנה: "לא נראה עליית ריבית בישראל בשנה הקרובה בוודאות. סביר להניח שבארה"ב תהיה עלייה עד סוף השנה ולכן יש אגרסיביות בתשואות. אבל אחרי שהריבית תעלה, הדברים יירגעו כי הפעם הבאה לא תתרחש בקרוב. לאמריקאים קשה לעלות יותר מדי את הריבית כשבאירופה ממשיכים בתוכניות ההרחבה".

 

בנוסף, ארצי המליץ על סקטורים להשקעה בישראל: "סקטור הגז מומלץ, בייחוד חברות שמצאו גז ומחזיקות במאגרי תמר ולווייתן. אנחנו מתרחקים כרגע מחברות נדל"ן מניב כי כשהתשואות יעלו, הן אלו שייפגעו. אנחנו מתרחקים גם מנדל"ן יזמי. אחרי המקרה של אורתם סהר (שנכנסה להקפאת הליכים בסוף אוקטובר — א"פ) ראינו שיש בעיות בחברות האלו, ולכן אנחנו נזהרים מהן".

 

"אירועים פוליטיים משפיעים לתקופה קצרה"

ג'רי קוטישטנו, מנהל ההשקעות הראשי של אי.בי.אי שהניבה תשואה שלילית של 0.4%, הסביר מה היה שונה בהתנהלות של בית ההשקעות בספטמבר. "מה שהיה חשוב זה בחירה נכונה של אג"ח ומניות. זה עבד לנו טוב, בעיקר שלא החזקנו במניות הפארמה. דבר חשוב נוסף זה להחזיק אג"ח חו"ל. הן מהוות חלק נכבד בתיק שלנו, והשיגו תשואה טובה בספטמבר".

 

"בהסתכלות קדימה, אני חושב שאחרי העליות בשוק האג"ח ובמניות האמריקאיות אנחנו נמצאים במקום שבו התמחור גבוה מדי. לפנינו כמה אירועים חשובים, כשהראשון בהם הוא הבחירות בארה"ב. אבל אני מייחס פחות חשיבות לאירוע הזה לעומת שאר מנהלי הה+שקעות, כי אחרי הברקזיט ראינו שאירועים פוליטיים משפיעים על השווקים לתקופה קצרה מאוד. יכול להיות שתהיה תנודה בשוק, אבל בסופו של דבר ארה"ב תישאר המעצמה הכלכלית מספר אחת בעולם. מה שיותר מעניין זה הריבית בארה"ב. יש בשבועות האחרונים תחושה שלבנקים המרכזיים נמאס מהריביות השליליות והם רואים שזה לא עוזר לכלכלה. לכן אנו שומעים קולות מסויגים, גם מאירופה. ביחד עם עליית ריבית צפויה בארה"ב, זה עשוי לגרום לתנודה כלפי מטה בשווקים".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x