$
בורסת ת"א

היום הראשון לרפורמת ברירת המחדל בפנסיה: אלפי פניות, מעט חתימות

החל מהיום יכולים חוסכים לבחור בקרנות פנסיה בעלות דמי ניהול נמוכים במיוחד - אך רק 200 חוסכים בחרו לעשות כן. עיקר הפניות להלמן אלדובי ומיטב דש, שמפעילים את הקרנות החדשות, היו דווקא של מעסיקים

רחלי בינדמן 17:0901.11.16

רפורמת ברירת המחדל בפנסיה יצאה היום (ג') לדרך ואפשרה לכל חוסך לפנסיה בישראל להצטרף לאחת משתי קרנות ברירת מחדל שבחרה המדינה - בהן דמי ניהול נמוכים במיוחד.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מפעילי קרנות הפנסיה המוזלות שנבחרו על ידי המדינה - הלמן אלדובי ומיטב דש - קיבלו היום אלפי פניות מצד חוסכים סקרנים, ששקלו לעבור לקרנות החדשות. עם זאת, בפועל חתמו על טפסי העברה רק 200 לקוחות.

 

עיקר ההתעניינות במוקדי בתי ההשקעות נרשמה מצד מעסיקים. אלה נדרשים לצרף עובדים חדשים אוטומטית לאחת משתי קרנות ברירת המחדל במידה והעובד לא בחר אקטיבית בקרן אחרת, ובתנאי שהמעסיק לא יצא למכרז עצמאי בין קרנות הפנסיה לקרן שתשמש ברירת מחדל עבור עובדיו.

 

הסיבות להיענות הנמוכה היחסית טמונה כמובן בפאסיביות היחסית של העובדים, והחשש הטבעי מהביורוקרטיה הכרוכה במעבר קרן פנסיה. ניתן גם להניח כי קיים חשש להתעמת מול המעסיקים, במידה ואלו מעדיפים שהעובד יישאר לחסוך בקרן הפנסיה שנבחרה עבור מקום העבודה.

 

כך או כך, מערכי השימור של קרנות הפנסיה הגדולות נמצאים כבר בכוננות לעצור את מעבר החוסכים שהחליטו לעבור לקרנות המוזלות. אמנם האוצר פרסם טיוטת תקנות האוסרת לשמר חוסכים שהודיעו על מעבר לגוף מתחרה אך אלו טרם אושרו בוועדת הכספים ובכוונת קרנות הפנסיה ליצור קשר עם חוסכים שמילאו טפסי העברה ולמנוע מהם לעבור תוך הכפשת הקרנות הזוכות, התשואות שהשיגו ורמת השירות שלהן.

 

באגף שוק ההון מתכוונים לפתוח בביקורות יזומות כדי לוודא שהמעסיקים מיישמים את הרפורמה ואמנם מעבירים את העובדים שלא בחרו אקטיבית בקרן פנסיה לאחת משתי קרנות ברירת המחדל.

חיסכון חיסכון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x