$
בורסת ת"א

הכשרה ביטוח מובילה בשיעור כספי ביטוחי המנהלים האבודים

חברות הביטוח מתקשות לשייך את כספי ביטוחי המנהלים בשל ממשק המעסיקים החדש שהשיק משרד האוצר בפברואר. נכון לסוף אוגוסט, רק 58% מכספי הביטוחים של הכשרה ביטוח שויכו לחשבונות החוסכים

רחלי בינדמן 06:2626.10.16

רק 58% מכספי החוסכים בביטוחי מנהלים של הכשרה ביטוח משויכים לחשבונותיהם. נתונים שהתפרסמו באתר משרד האוצר חושפים כי חברות ביטוח רבות לא סיימו לשייך את הכספים שהפקידו המעסיקים לחסכונות עובדיהם.

 

בפברואר האחרון נכנסו לתוקף תקנות שמסדירות את אופן הדיווח על העברת כספים ממעסיקים לחברות הביטוח ודורשות לראשונה מהחברות לדווח חזרה למעסיקים על אופן קליטת הכספים.

 

הנתונים באתר האוצר מעידים על כך שרוב קרנות הפנסיה וקופות הגמל הצליחו לשייך את כל כספי החוסכים שלהן תחת הממשק החדש ואילו בחברות הביטוח המצב עגום יותר. נכון לאוגוסט 2016, הגרועה ביותר היא הכשרה ביטוח, שבה משויכים 3.1 מיליארד שקל בלבד מתוך 5.4 מיליארד שקל שמנוהלים בביטוחי מנהלים. אחריה נמצאות כלל ביטוח עם 79% (42.6 מיליארד שקל) ואיילון עם 82% (2.4 מיליארד שקל).

 

חברות הביטוח וסוכנויות הביטוח טענו כי ממשק המעסיקים החדש מורכב ליישום ולכן חלק מהכספים לא שויכו עד כה. עם זאת, במשרד האוצר טוענים כי חברות הביטוח והסוכנים לא מרוצים מהממשק, מאחר שהוא מאלץ אותם להתמודד עם הכשלים שבאופן פיצול הכספים.

 

הרקע לתקנות הוא ביקורות של אגף שוק ההון באוצר שמצאו פערים בין האופן שבו דיווח המעסיק על ההפרשות (חלק המעביד, חלק העובד, חלק הפיצויים וחלק אובדן כושר עבודה) לדרך שבה פוצלו הכספים בפועל על ידי חברת הביטוח (בעיקר בפוליסות ביטוחי המנהלים).

 

הסיבה לפערים, שגרמו פעמים רבות לפגיעה בזכויות העובדים שלא בידיעתם, היא היותה של פוליסת ביטוח מוצר עם תנאים קשיחים שבלתי אפשרי לשנותם. כדי להימנע מפתיחת פוליסה חדשה, סוכנויות ביטוח וחברות הביטוח פיצלו על דעת עצמן באופן אחר את הכספים וזאת ללא ביקורת ומעקב מצד המעסיק. הסיבה לפערים בין קרנות הפנסיה וקופות הגמל לביטוחי המנהלים בשיעורי השיוך נעוצה במבנה הקשיח של פוליסת הביטוח.

 

כסף שלא משויך לחשבון החוסך אמנם מועבר בפועל על ידי המעסיק לחברת הביטוח אך נתקע בחשבון הכללי של החברה. מצב זה עלול ליצור בעיות כשקיים צורך במשיכת הכספים באופן מיידי.

 

מהכשרה נמסר כי "נכון לספטמבר שיעור שיוך הכספים הוא 69% ואנו ממשיכים לפעול לצמצום הפער".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x