$
בורסת ת"א

בנק לאומי: פרשת העלמת המס בארה"ב נסגרה סופית

הבנק הודיע על תשלום של 1.6 מיליון דולר ל-SEC, לאחר שכבר שילם כ-400 מיליון דולר לרשויות שונות במסגרת הפרשה

רעות שפיגלמן 23:4318.10.16

רשות ני"ע האמריקאית, ה-SEC, הודיעה היום (ג') לבנק לאומי כי היא מאשרת את סיום החקירה שנפתחה מול הבנק במהלך שנת 2014 בהקשר לסיוע של הבנק ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מסים. לאומי ישלם לרשות ני"ע האמריקאית 1.6 מיליון דולר – סכום זה מצטרף לכ-400 מיליון דולר שאותם כבר שילם הבנק לרשויות בארה"ב ובכך למעשה מסתיימת כל מסכת החקירות של הרשויות האמריקאיות כלפי הבנק. עבור סכום זה כבר ביצע לאומי הפרשה גבוהה יותר - של 5 מיליון דולר.

 

 

 

 

שלוש רשויות שונות בארה"ב ניהלו חקירות כלפי קבוצת לאומי, וללא חקירת ה-SEC, הבנק שילם כאמור עד כה כ-400 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי ולרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק. בשני ההסדרים הקודמים עליהם חתם לאומי, הוא הודה בין היתר כי בשנים 2000-2010 סייע בהכנה ובהגשה של דו"חות מס כוזבים לרשויות המס.

 

השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר בחודש שעבר את הסכם הפשרה של בנק לאומי בפרשה, במסגרתו ישיבו שלושת הבכירים שכיכבו בפרשה - היו"ר לשעבר איתן רף, המנכ"לית לשעבר גליה מאור והמשנה למנכ"ל לשעבר צבי איצקוביץ - 5.1 מיליון שקל מתוך המענקים שקיבלו, אך בלא הודאה באחריות. תמורת הסכום יוותר הבנק על כל זכות תביעה עתידית כלפי כל נושא משרה, לרבות רואי חשבון, מבקרים ונותני שירותים.

 צילום: עומר הכהן

 

עוד לא נגמר בהפועלים ובמזרחי

 

פרשה זו עוד רובצת על שני בנקים ישראליים נוספים - בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות. בנק הפועלים הודיע לאחרונה כי יבצע הפרשה של 70 מיליון דולר (במסגרת חקירות דומות שמתנהלות מולו ושהתנהלו כלפי בנק לאומי), כך שבסך הכול יתרת ההפרשה בבנק הפועלים היא 120 מיליון דולר (450 מיליון שקל). בצירוף הוצאות משפטיות ששילם הבנק במסגרת החקירה הסכום מצטבר לכ-600 מיליון שקל עד כה. בנק מזרחי טפחות ביצע עד כה הפרשה של 42.5 מיליון דולר (163 מיליון שקל).

הן הפועלים והן מזרחי טפחות ביצעו עד כה הפרשות רק ביחס לחקירה שמנהל משרד המשפטים מולם, כאשר רשויות נוספות כמו במקרה של בנק לאומי מנהלות גם הן חקירה מול הבנקים הישראליים.

 

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

כאמור, בעוד שבנק לאומי שם היום באופן סופי ומוחלט מאחוריו את הפרשה, שני הבנקים הנוספים מולם מתנהלת חקירה עוד נמצאים בשלבים שונים במסגרת תהליך החקירה. כך, בנק הפועלים עדכן את המשקיעים בתחילת החודש הזה כי הגדלת ההפרשה שביצע הגיעה על רקע פגישות שמתקיימות בין נציגי הבנק לבין משרד המשפטים האמריקאי כאשר טרם גובש הסדר כלשהו וההפרשה בוצעה לאחר התייעצות פנימית של ההנהלה והדירקטוריון. 

 

 

בעוד שבנק הפועלים מציין כי פגישות שקיים ועוד יקיים מול נציגי משרד המשפטים האמריקאי דנו גם בשיטות אפשריות לגיבושו של הסדר, הרי שבמזרחי טפחות בהתאם לעדכון האחרון שהוציא הבנק בדו"ח הרבעון השני טרם החלו דיונים לקראת גיבושו של הסדר או לגבי השלכות כספיות. הבנק ציין בדו"ח כי הושלם תהליך איסוף הנתונים כפי שדרש משרד המשפטים האמריקאי אך לא כל המידע נמסר והוא נבחן על ידי היועצים של הבנק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x