$
בורסת ת"א

אי.די.בי בדרך לגיוס חוב של כ־250 מיליון שקל

החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין זקוקה למזומנים לצורך פירעון החובות שיידרש ברבעון האחרון של 2016. ככל שההנפקה תצא לפועל, אי.די.בי עשויה לשעבד כבטוחה חלק מאחזקותיה בחברה הבת דסק"ש

גולן חזני 18:5318.10.16

אי.די.בי פתוח יוצאת להנפקת אג"ח נוספת. החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין דיווחה כי היא בוחנת גיוס חוב באמצעות הנפקת אג"ח בסדרה חדשה או הרחבת סדרה קיימת.  

חברת האחזקות שקופתה ריקה זקוקה ל־170 מיליון שקל לפירעון חובותיה עד סוף 2016. על פי הערכות, היקף הגיוס צפוי לעמוד על 250-200 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2017 אמורה החברה לפרוע 160 מיליון שקל נוספים, כך שייתכן שהיקף הגיוס יהיה אף גבוה יותר, בהתאם לביקושים.

 

 אי.די.בי עשויה לשעבד בתמורה לחוב חלק ממניות החברה־הבת דסק"ש. אי.די.בי מחזיקה ב־67% מדסק"ש, כש־16% מתוכם משועבדים לחברת הביטוח מנורה מבטחים.

 

בתחילת אוגוסט גייסה אי.די.בי 325 מיליון שקל בהנפקת אג"ח סדרה י"א החדשה, שתמורתן הובטח שעבוד של 19% ממניות כלל ביטוח, בכפוף לאישור המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. סלינגר אמנם סירבה להעניק אישור לשעבוד, אך בית המשפט העליון כפה עלייה לאשר שעבוד של 4.99% ממניות חברת הביטוח.

 

בעקבות אישור שעבוד בהיקף קטן מהתכנון המקורי, אי.די.בי יכלה להשתמש ב־85 מיליון שקל בלבד מהסכום שגויס, ואלו שימשו לתשלום קרן לבנק הפועלים. את היתרה (240 מיליון שקל) נאלצה החברה להחזיר לרוכשי האג"ח, בתוספת 4 מיליון שקל בשל ריבית ועמלת פירעון מוקדם.

 

בינתיים, סלינגר מתעקשת כי משה טרי, שמשמש נאמן למניות כלל שבידי אי.די.בי (55%), יתחיל למכור את המניות בשוק. זאת אף שכלל נסחרת במחיר שפל שמגלם לה מכפיל הון של כ־0.5%. אי.די.בי מתנגדת למכירה, משום שלטענתם היא תסב לה נזק של מיליארד שקל. סוגיה זו נידונה בימים אלה בפני שופטת בית המשפט המחוזי רות רונן.

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x