$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

עוד טלטלה לבורסה: גל לנדאו, מחליפתו של ביינארט, פורשת

מנהלת התפעול ומי שהחליפה את המנכ"ל יוסי ביינארט בחודשים האחרונים הודיעה על עזיבתה על רקע החלטת היו"ר אמנון נויבך לחפש מנכ"ל אחר. לנדאו סיכמה עם נויבך על תנאי פרישתה והיא עוזבת בשנה ההפסדית הראשונה של הבורסה מזה 30 שנה

גולן חזני 07:1710.10.16

טלטלה נוספת בבורסת תל אביב: גל לנדאו יערי, מי ששימשה ממלאת מקום מנכ"ל, סיכמה עם יו"ר הבורסה אמנון נויבך על פרישה מהתפקיד ועזיבת הבורסה. חברי דירקטוריון הבורסה עודכנו אתמול במהלך והיום (ב') יצאה הודעה בעניין.  

לדברי דירקטורים בבורסה, העזיבה נעשית לאחר שיחות בין נויבך ללנדאו יערי, שהובאה לתפקיד על ידי יוסי ביינארט, המנכ"ל היוצא. ביינארט יצא לחופשת מחלה בסוף יוני וב־21 בספטמבר הודיע על עזיבה סופית לאחר שסיכם את תנאי פרישתו.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בקרב חלק מחברי דירקטוריון הבורסה ישנה תרעומת על עזיבתה של לנדאו יערי, והם ניסו להפוך את ההחלטה ולגרום להישארותה - ללא הצלחה.

 

לנדאו יערי נכנסה לבורסה בסוף 2014 כמנהלת סיכונים ראשית וכעבור שנה קודמה על ידי ביינארט לתפקידי המשנה למנכ"ל ומנהלת התפעול. לפני כן מילאה כמה תפקידי ניהול בבנק הבינלאומי, בהם ניהול המחלקה לסיכונים קבוצתיים. בעבר עבדה במערך ההערכה המוסדית של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

 

לנדאו. למרות יחסי האנוש השנויים במחלוקת שלה, למנהלת מוערכת ורבים ראו בה את המועמדת הטבעית לרשת את ביינארט לנדאו. למרות יחסי האנוש השנויים במחלוקת שלה, למנהלת מוערכת ורבים ראו בה את המועמדת הטבעית לרשת את ביינארט צילום: יריב דגן

 

מאבדים כוח מניע

 

ביוני האחרון יצא ביינארט לחופשה לא קצובה בזמן בעקבות גילוי מחלה קשה בעת ששהה בחופשה פרטית בארה"ב. כמחליפה של ביינארט מונתה לנדאו יערי שריכזה תחתיה כבר אז הרבה מפעילויות הבורסה החשובות ביותר, כולל המו"מ מול עובדי הבורסה בשורה של נושאים בראשם שיתוף הפעולה עם בורסת נאסד"ק, חלקם של העובדים בחברת הבורסה אם וכאשר יושלם שינוי מבנה הבעלות של הבורסה, והסכם ההעסקה הקיבוצי של העובדים.

 

לנדאו יערי נחשבה, למרות יחסי האנוש השנויים במחלוקת שלה, למנהלת מוערכת שהיתה הכוח המקצועי בהתנהלות הבורסה בשנתיים האחרונות, ורבים ראו בה את המועמדת הטבעית לרשת את ביינארט. נויבך סבר אחרת והחל לחפש אחר מנכ"ל בראש ועדת איתור שאליה מונה.

 

ביינארט ונויבך נקלעו לעימותים קשים בנוגע להתנהלות הבורסה, ולמרות דיווחים על הבנות שהושגו ביוזמת יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר, היחסים ביניהם נותרו מתוחים. יצויין כי נויבך וביינארט מונו כמחליפיהם של סם ברונפלד ואסתר לבנון ביוזמתו של האוזר, זאת לאור ההידרדרות במצבה של הבורסה.

 

אתגר מהותי

 

בספטמבר נחשף במצגת שנשלחה לחברי דירקטוריון הבורסה כי לראשונה ב־30 השנים האחרונות הבורסה צפויה לרשום הפסד של 9.7 מיליון שקל ב־2016. הסיבה להפסד טמונה בשני גורמים: מחזורי המסחר בבורסה, שמהם נגזרות העמלות שהיא גובה, הולכים ונשחקים וחותכים קשות את שורת ההכנסות; והוצאות הבורסה שהולכות ותופחות. ההכנסות שצופה הבורסה לשנת 2016 צפויות לעמוד על 242.4 מיליון שקל, ירידה של 7.6% לעומת 2015. בעשור האחרון שיא ההכנסות שאליו הגיעה הבורסה היה ב־2011, אז עמד סך ההכנסות על 264.7 מיליון שקל. ב־2012 נרשמה צניחה חדה וההכנסות עמדו על 229 מיליון שקל. מאז נרשמה עלייה רציפה בהכנסות והן עמדו ב־2013 על 238 מיליון שקל, ב־2014 על 244 מיליון שקל וב־2015 על 262 מיליון שקל.

 

בהנהלת הבורסה מעריכים כי מחזור המסחר היומי הממוצע ב־2016 צפוי לעמוד על־1.28 מיליארד שקל, ירידה של 11% לעומת הממוצע ב־2015. אף שמדובר במחזור הגבוה מהמחזורים הממוצעים היומיים שנרשמו בשנים 2014–2012, העלייה העקבית בהוצאות, בהן הוצאות השכר, תורמת להפסד השנה.

 

הוצאות השכר בבורסה המהוות יותר מ־50% מכלל ההוצאות שלה נמצאות במגמת עלייה עקבית, זאת בגלל מנגנון טייס אוטומטי הקבוע בהסכם הקיבוצי של 200 עובדיה, שמייצר להם תוספות שכר קבועות של 6% בשנה, ללא קשר לביצועי הבורסה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x