$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שמעון קלמן צפוי להתמנות למשנה למנכ"ל כלל ביטוח

קלמן מנהל מו"מ מתקדם עם איזי כהן למעבר לתחנה השלישית שלו בתחום הביטוח, אחרי מגדל והפניקס. דירקטוריון והנהלת כלל עודכנו בפרטים

גולן חזני 06:4809.10.16

ארבע שני אחרי שניסה לגייס לראשונה את שמעון קלמן לכלל ביטוח, איזי כהן יכול אולי להתחיל לסמן "וי" על המטרה. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים מנהל קלמן, שנחשב לגורם מרכזי בתעשיית הביטוח, מו"מ מתקדם להצטרפות לכלל כתחנה השלישית בקריירת הביטוח שלו אחרי מגדל והפניקס. קלמן עזב את תפקיד המשנה למנכ"ל הפניקס בפברואר, ואחרי החגים מסתיימת תקופת אי־התחרות שלו עם החברה והוא יוכל להצטרף לחברה אחרת. את המו"מ עם קלמן ניהל מנכ"ל כלל איזי כהן, שעדכן בכך את דירקטוריון והנהלת החברה, ואילו קלמן עדכן את מקורביו.

 כהן ביקש לצרף את קלמן לכלל ביטוח כבר עם מינויו למנכ"ל החברה לפני כארבע שנים ללא הצלחה. כלל ביטוח שבשליטת אי.די.בי נמצאת בתקופה קשה. התשואות שלה מידרדרות, שווייה ירד למקום הרביעי מבין חברות הביטוח הגדולות, ובינואר־יוני 2016 היא הפסידה חצי מיליארד שקל. לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, אין שום יכולת להתערב בניהול כלל היות שהמפקחת דורית סלינגר מסרבת להעניק לו היתר שליטה, ואיזי כהן הפך לאיש הכל יכול בחברה שמתנהלת למעשה בשלטון מנהלים.

 

איזי כהן. החיזור נמשך ארבע שנים איזי כהן. החיזור נמשך ארבע שנים צילום: אוראל כהן

 

קלמן היה דמות מפתח במגדל, שבה שימש במשך עשר שנים סמנכ"ל כספים מוערך, עד שעזב ב־2009 את החברה אחרי מינויו של יונל כהן למנכ"ל במקום איזי כהן. יונל כהן הוביל אז שינוי מבני במגדל, דבר שהוביל את קלמן, שנחשב למנכ"ל שאיננו מתפשר על עקרונותיו, להחלטה לעזוב את החברה. באוגוסט 2009 מונה קלמן למשנה למנכ"ל ומנהל חטיבת המטה והפיננסים בהפניקס והפך למעשה ליד ימינו של המנכ"ל אייל לפידות ודמות מפתח בה. העזיבה של קלמן את הפניקס בפברואר נתפסה כדרמטית. לפני שבועיים הפכה הפניקס לחברה מספר שתיים בשווי השוק מבין חברות הביטוח הגדולות אחרי הראל.

 

שמו של קלמן, שנחשב לדמות מוערכת מאוד בענף הביטוח, נקשר בעבר כמועמד אפשרי לתפקיד המפקח על שוק ההון. לאחר שאיזי כהן, מנכ"ל מגדל לשעבר, מונה לתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח, אחת הדמויות הראשונות שביקש לגייס היה כאמור קלמן שאותו רצה למנות כמשנה שלו. קלמן כבר הביע נכונות לעזוב את הפניקס אך לפידות הצליח לשכנע אותו להישאר בחברה, בין היתר באמצעות חבילת אופציות נדיבה. החבילה שהוענקה אז לקלמן החליפה חבילת אופציות קודמת שמחיר המימוש שלהן היה רחוק ממחיר המניה של הפניקס בבורסה. מדובר היה באופציות בשווי של 2.28 מיליון שקל. מחיר המימוש שבהן הוענקו האופציות היה רחוק ב־2% בלבד משווי השוק של הפניקס באותה עת.

 

קלמן הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ובחשבונאות ותואר שני במינהל עסקים, שניהם מבר־אילן. בחצי השנה האחרונה עסק בעיקר בלימודי יהדות. כמי שכיהן בתפקידו האחרון כמשנה למנכ"ל הפניקס, נראה כי גם בכלל יקבל קלמן תפקיד זהה ויצטרף לשלושה משנים למנכ"ל, בראשם ענת לוין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x