שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

מהולנד ועד הרובוטים: מה גרם לליש"ט לצנוח בכ-10%?

דרמה לילית התרחשה בשוק המט"ח כאשר הליש"ט צללה תוך פחות מדקה מרמות של 1.26 דולרים אל מתחת לרמות של 1.15 דולרים. לאומי שוקי הון: "הכל התחיל ממשפט שאמר נשיא צרפת ומשם הרובוטים כבר היו אחראים להכל"; בשעה זו נסחרת הליש"ט בירידה של 2% מול הדולר

שירות כלכליסט 12:2507.10.16

דרמה לילית בשוק המט"ח: הליש"ט התרסקה בכ-10% בתוך זמן קצר, במה שמכונה בשווקים "Flash Crash", לאחר שנשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי האנגלים טועים לחשוב שהם לא ישלמו על עזיבת האיחוד האירופי.

 

ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר במט"ח בלאומי שוקי הון, התייחס למה שהתרחש בשווקים: "ההסבר לתופעה, שגרמה תוך פחות מדקה לליש"ט לצנוח מרמות של 1.26 דולרים אל מתחת לרמות של 1.15 דולרים, נובע מהעובדה שעשיית השוק - ניהול הנזילות בבנקים בחו"ל - נעשה באופן אוטומטי ע"י רובוטים המופעלים ע"י אלגוריתמים.

 

"ברגע שמתבצעת עסקה גדולה בשוק - כמו זו שהתחוללה בשל דבריו של הולנד - לצטטים האוטומטיים אין יכולת לספוג מלאי, כי הם לא באמת עושי שוק, ולא באמת ניתנה להם הסמכות לנהל חשיפות וסיכונים. ולכן, מרגע שהם קיבלו ליש"ט שעליו הם לא מצליחים להתכסות במחיר השוק במהירות, הם מכבים את עצמם ולא מאפשרים נזילות נוספת".

 

”בתחילה הטלתי ספק במה שראיתי על מסך המחשב שלי", אמר קנג'י יושי, מ"מיזוהו סקיורטיז". "בהיעדר ידיעה חדשותית שיכלה להיות הגורם לצניחה, ונוכח ההתאוששות החזקה, יושי אומר שייתכן שבקשות מכירה רחבות היקף במסחר הממוחשב הן הגורם לנפילה בתחילת יום המסחר".

 

לא מדובר בפעם הראשונה שהמשקיעים חווים כזו דרמה. "בשנים האחרונות אנו חווים יותר ויותר 'התקפים' של תנודות קיצוניות בשוקי המטבעות. העדות הקשה ביותר לכך הייתה בינואר 2015 בפרנק השוויצרי, עת בוטלה רצפת המסחר. הצמד יורו-פרנק התרסק אז ביותר מ-15% בדקות מסחר ספורות. בחודש ינואר הראנד הדרום אפריקאי נפל ביותר מ-9% ב-15 דקות, גם הדולר הניו-זילנדי חווה מהלך חד באוגוסט האחרון", הסביר פאוסט.

 

בשעה זו יורד המטבע הבריטי בכ-2% נסחר תמורת 1.235 דולר לליש"ט.

 

ובישראל - במסחר במטבע חוץ בין הבנקים התחזק היום (ו') הדולר בכ-0.4% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.794 שקלים. היורו נחלש ב-0.26% מול השקל ושערו היציג נקבע על 4.215 שקלים. הליש"ט נחלשה ב-1.84% ושערה היציג נקבע על 4.716 שקלים.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x