$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הסיטי של ראשל"צ: גם בנק הפועלים רוצה לעבור מת"א

אחרי דיסקונט וחטיבת המחשוב של הבינלאומי גם הפועלים במגעים לרכישת קרקע של 80 דונם בראשון לציון שעליה תיבנה קריה אחת שתרכז את פעילות מטה הבנק. חברת הביטוח איילון עשתה דרכה החוצה מתל אביב אחרי ששכרה לפני החג משרדים בחולון

אורן פרוינד 06:4906.10.16

הבנקים מתייאשים ממחירי הנדל"ן הגבוהים של תל אביב. אחרי בנק דיסקונט שכבר החל במגעים להעברת המטה שלו אל מחוץ לתחומי תל אביב ובנק לאומי שמנהל מגעים למכירת בניין המטה המרכזי שלו ברחוב הרצל בתל אביב, גם בנק הפועלים מצטרף למגמה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בנק הפועלים מנהל בימים אלו מגעים מתקדמים להעברת המטה המרכזי שלו משדרות רוטשילד בתל אביב לראשון לציון, ששואפת להפוך לבירת הפיננסים של ישראל. 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בנק הפועלים מנהל מגעים לרכישת קרקע של 80 דונם בסמוך לשטח המיועד של בנק דיסקונט בפרויקט 1,000 הדונם שמקדמת עיריית ראשון לציון. בהנחה שהמהלך אכן ייצא לפועל, בנק הפועלים יהיה הבנק השלישי שמתכנן או כבר הוציא את המטה שלו מתל אביב אחרי בנק דיסקונט שהחל כאמור כבר במגעים ובנק מזרחי טפחות, שהיה החלוץ בנושא כשעבר למגדל משה אביב ברמת גן בשנת 2003.

 

בנק לאומי שהתחיל במגעים למכירת הבניין המיתולוגי בפינת רחובות יהודה הלוי והרצל בתל אביב לא מתכנן לעבור מתל אביב בשנתיים הקרובות. הבנק הבינלאומי כבר עשה מהלך חלקי כשהעביר את חברת המחשוב שלו (מת"ף) מרחוב שוקן בתל אביב למתחם הסמוך לאיקאה בראשון לציון.

 

110 אלף מ"ר למשרדים

בהפועלים מתכננים להתחיל לנטוש את תל אביב כבר בשנה הקרובה ולרכז את כל פעילות המטה המרכזית שלו בקריה אחת שתיבנה בשיטה ירוקה. נכון להיום המטה וההנהלה של הבנק מרוכזים על פני 110 אלף מ"ר ב־21 בניינים שונים במרכז הארץ והרעיון הוא לאחד את כולם תחת קורת גג אחת.

 

בנק הפועלים, כמו יתר הבנקים שעושים את המעבר, מקווה בכך להוריד משמעותית את עלויות הארנונה השנתיות שלו ובנוסף לרשום רווחי הון משמעותיים ממכירת הנכסים בתל אביב. מהלכים אלו יסייעו לו, ולבנקים אחרים, לתמוך במידת הצורך בדרישות הלימות ההון של באזל 3.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי גם חברת איילון עושה צעד ראשון לכיוון יציאה מתל אביב. חברת הביטוח חתמה לפני החג על חוזה שכירות של שתי קומות בשטח של 3,200 מ"ר במרכז עזריאלי החדש בחולון לתקופה של עשר שנים תמורת 20 מיליון שקל. באיילון מתכוונים להעביר בשלב זה 400 עובדים משתי סוכנויות הביטוח המשנה שבבעלותם "איילון נאמנים" ו"הכי בריא" ביחד עם מרכז מוקד השירות שלהם לחולון. גורמים באיילון אמרו ל"כלכליסט" כי בשלב זה הבנק אינו מנהל מגעים להעברת המטה מחוץ לתל אביב אולם האפשרות נשקלת.

 

לפני איילון גם בתי ההשקעות הלמן־אלדובי וקלי שוקי הון יצאו מתל אביב ובחרו בחולון כמרכזן החדש, חברת הביטוח מגדל ובית ההשקעות אקסלנס עברו לפתח תקווה ובית ההשקעות מיטב דש עבר לרמת גן.

 

דלת מסתובבת

חברות הפיננסים אולי יוצאות מתל אביב, אך יש מי שייכנסו במקומן. בשנים האחרונות החלה מגמה של כניסת חברות הייטק לתל אביב. בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי חברת מייקרוסופט בוחנת מעבר מהרצליה למתחם תוצרת הארץ של החברות אמות וגב ים בתל אביב. גם במגדל אטריום החדש של אמות למעלה מ־70% מהשוכרים החדשים הם חברות הייטק. בין היתר החברות טאבולה וקליקטייל.

 

"מעבר חברות הייטק לתל אביב הוא תופעה שאפשר לראות דומה לה בכל העולם", מסביר נתן חץ, מנכ"ל ומבעלי השליטה בחברת הנדל"ן אלוני חץ הישראלית. "בכל העולם חברות הייטק מחפשות לבוא למרכזי הערים. זה קורה כי הייטק מאופיין באנשים צעירים שרוצים להיות במקום של 24/7. בוושינגטון הבירה, לונדון ובוסטון מעל 90% מההשכרות החדשות היו בעיקר של חברות הייטק ובמרחק של 200–300 מטר מהרכבת התחתית במקומות מרכזיים מאוד".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה כי "נושא המעבר נמצא בבדיקה".

 

מנכ"ל פועלים אריק פינטו מנכ"ל פועלים אריק פינטו צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x