$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"להפסיק את הפארסה של דחיית ניסיונות מכירות חברות ביטוח"

ח"כ אלי כהן, שעבד תחת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר במעלות, דורש להציב קריטריונים ברורים למכירת השליטה בחברות ביטוח. במקביל הוא מבקש לשקול דחיית המועד שניתן למכירת החברות כדי למצוא רוכשות ראויות עד ל־2019

גולן חזני 07:5206.10.16

במכתב יוצא דופן אל המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, דורש יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת ח"כ אלי כהן "לקדם פרסום קריטריונים ברורים לרכישת חברות ביטוח, במטרה להפסיק את הפארסה של ניסיונות מכירה הנדחים באופן שיטתי".

 

בנוסף, דרש כהן אתמול "לשקול דחייה ל־2019 של מועדי המכירה, במסגרת חוק הריכוזיות, כדי להבטיח שיינתן זמן סביר למציאת רוכשים באמות המידה הנדרשות".  

בתחילת המכתב ציין כהן, ששימש ראש תחום תאגידים בחברת הדירוג S&P מעלות בתקופה שבה סלינגר כיהנה כמנכ"לית, בנימה חיובית את הגישה הזהירה של סלינגר בנוגע לאישור בעלי שליטה בחברות ביטוח. זאת מאחר שהן מרכזות את עיקר החסכונות של אזרחי ישראל.

 

כהן טען כי שלח את המכתב בעקבות הניסיונות החוזרים ונשנים של משקיעים זרים לרכוש חברות ביטוח ישראליות על רקע דרישת חוק הריכוזיות. "ככל שתמצאי לנכון לאשר מי מבין המשקיעים, אבקשך להציג את מתן האישור ואת הנימוקים המצדיקים את המכירה במסגרת ועדת הכספים או ועדת הרפורמות", כתב כהן.

 

כהן אינו מציין זאת, אבל מכתבו נסב על הניסיונות למכירת השליטה בכלל ביטוח על ידי אדוארדו אלשטיין ועל הניסיונות למכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס על ידי יצחק תשובה. על פי חוק הריכוזיות, כל בעל אחזקות ריאליות ופיננסיות משמעותיות מחויב למכור את אחת האחזקות. לכן תשובה, שמחזיק גם בקבוצת דלק, בחר למכור את הפניקס. אלשטיין, שמחזיק בכלל ביטוח דרך אי.די.בי, חויב על ידי סלינגר למכור את כלל ביטוח כבר עתה, מאחר שלא קיבל היתר שליטה בחברה.

 

קרוב ל־20 גופים זרים התעניינו ברכישת החברות וכולן קיבלו כתף קרה מסלינגר, חלקם באופן רשמי וחלקם באופן לא פורמלי. סלינגר כבר עמדה לאשר את מכירת השליטה בהפניקס לפוסון הסינית הנסחרת בהונג קונג, אולם היעלמותו של בעל השליטה בפוסון גואו גואנגצ'אנג לשלושה ימים זמן קצר לפני מתן האישור שימשה בידה עילה לפסילה של החברה. זאת לאחר שביקשה אישור של המפלגה השלטת בסין שלפיו היו"ר לא נחשד בדבר. פוסון ממשיכה להחזיק בהיתרי שליטה בחברות ביטוח מערביות, ביניהן איירון־שור בארצות הברית.

 

גורמים מערביים שבחנו את רכישת השליטה, נסוגו בעקבות מפגשים עם המפקחת וחלקם הגדול טען כי איננו מוכן ליטול סיכונים מול תנאים רגולטוריים משתנים. זאת אף שבתקופתה של סלינגר צנח שווי חברות הביטוח אל כמחצית מהונן העצמי.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: ישראל הדרי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x