$
שווקי חו"ל

מצרים: הבורסה זינקה בעקבות התגברות הציפיות לפיחות עוד השבוע

ההערכות במדינה הן שהבנק המרכזי יבצע את המהלך במטרה לסייע לה לקבל את ההלוואה בסך 12 מיליארד דולר מקרן המטבע

בלומברג 18:1403.10.16

מדד EGX 30 במצרים זינק היום (ב') ב-3.2%, השיעור הגבוה ביותר מבין 90 המדדים אחריהם עוקבת בלומברג - בהובלת מניות בתחומי הפיננסים, התיירות והנדל"ן. זאת בעקבות התגברות הציפיות ל"פיחות הצפוי השבוע" בלירה המצרית. הפיחות אמור לסייע למדינה לקבל הלוואת ענק בסך 12 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית, וההערכות הן שהמהלך יגביר את ההשקעות במדינה ויביא לשיפור בכלכלתה.

 

 

 

לדברי מוחמד רדוואן, מחברת פארוס שבקאהיר, "העניין נמשך כבר שנה וחצי. צריך לפתור אותו אחת ולתמיד כדי למשוך את המשקיעים". ההערכות בנושא הפיחות המתקרב התגברו במהלך סוף השבוע לאחר שהנגיד טארק עאמר נועד היום עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. בנק ההשקעות בלטון פייננשל אף טען אתמול כי הפיחות צפוי בתוך שעות, וגם התקשורת המקומית התייחסה לכך בהרחבה. 

 

 

 

מצרים סובלת ממחנק במטבע חוץ שפוגע בצמיחה ומאלץ את רשויות הרגולציה להטיל מגבלות על ההון, ואלו רק מרחיקות את המשקיעים. ממשלת מצרים סבורה שקבלת ההלוואה מקרן המטבע הבינלאומית תשיב את אמון המשקיעים, תייצב את התקציב ותקל על המחסור בדולרים. ההסכם הראשוני עם הקרן הושג לפני כחודשיים.

 

 

 

בחודש מרץ ביצע הבנק המרכזי פיחות משמעותי של 13% ל-8.85 לירות לדולר והודיע כי "יאמץ "מדיניות מט"ח גמישה יותר". זאת בעקבות החולשה הכלכלית במדינה הנובעת בין היתר מפגיעה מתמשכת בתיירות ובתנועה בתעלת סואץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x