שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בג"ץ דורש מהמדינה להשיב מדוע לא תקמה אג"ח מיועדות בגמל ובביטוח

בעקבות עתירת בתי ההשקעות וחברות הביטוח בטענה לאפליה על אי הקצאת אג"ח מיועדות לחוסכים בניגוד לקרן פנסיה, בג"ץ רומז שהוא שואף לפשרה. ייתכן שלבסוף יוסכם על הקצאה שווה של מיועדות אך רק לפנסיונרים בקופות הגמל

רחלי בינדמן 10:3229.09.16

בג"ץ דן שלשום (ג') בבקשה להקצות אג"ח מיועדות לפניסיונרים בקופות הגמל. פורום החוסכים לפנסיה יחד עם איגוד בתי השקעות הגישו את תשובתם למדינה. מדובר בנושא רגיש במיוחד במסגרתו דורשות חברות הביטוח ובתי ההשקעות להשוות את התנאים של ביטוחי המנהלים והגמל לאלו של קרנות הפנסיה ולהקצות אג"ח מיועדות עם סובסידה של המדינה גם למוצרים אלו, מה שלא קיים כיום.

 

 

המדינה מצידה מסרבת חד-משמעית לעשות זאת, בין היתר על רקע העלות התקציבית הכרוכה בכך והעדיפות שהיא מעניקה לחיסכון לפנסיה בקרן פנסיה.

 

שופטי בג"ץ אמרו בהחלטתם כי "אל הנושא דנא אנו ניגשים בדחילו ורחימו, מתוך הכרת חיוניותו של הביטחון הכלכלי לעת זקנה בו נוגעת העתירה, המבקשת כי אגרות חוב מיועדות המוקצות לקרנות הפנסיה יוקצו גם לקופות הגמל ולביטוחי המנהלים".

 

הרכב בית המשפט בראשות המשנה לנשיאה השופט רובינשטיין ביקש מהמדינה הודעת עדכון בעוד חמישה חודשים בליווי נתונים עדכניים.

 

 

דורית סלינגר הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד  האוצר דורית סלינגר הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר צילום: עמית שעל

 

בתי ההשקעות וחברות הביטוח הציגו לבג"ץ נתונים לפיהם בזכות האג"ח המיועדות קרנות הפנסיה השיגו תשואה טובה יותר עם סטיית תקן נמוכה יותר ב-15 השנים האחרונות לעומת ביטוחי המנהלים והגמל.

 

חברות הגמל התייחסו לתיקון החקיקה מתחילת 2016 המאפשר לראשונה לחוסכים בקופות גמל לקבל קצבה מהקופה (במנגנון של אנונה - זרם קבוע של תשלומים כספיים, המשולמים מדי פרק זמן קבוע) והדגישו כי הגמל מופלה לרעה שכן

פנסיונר בגמל לא יקבל אג"ח מיועדות ואילו פנסיונר בקרן פנסיה יזכה להקצאה של 60% אג"ח מיועדות - זאת בהתאם לרפורמה שמקדמת בימים אלו המדינה לשינוי הקצאת האג"ח המיועדות תוך הקטנה הדרגתית של ההקצאה לחוסכים הצעירים לטובת הגדלת ההקצאה לפנסיונרים.

 

המשמעות היא שספק אם חוסכים בקופת גמל יבחרו לקחת אנונה מהקופה אלא יעדיפו לקנות קצבה מקרן פנסיה. לפי תחשיבים שביצע בתי ההשקעות קצבת חוסך בקופת גמל תהיה נמוכה ב-1,700 שקל מקצבת חוסך בקרן פנסיה בשל עודף התשואה שמייצרות המיועדות בדגש על תקופה של ריבית נמוכה.

 

בבתי ההשקעות הביעו נכונות לוותר על הדרישה להקצות אג"ח מיועדות לחוסכים הפעילים, מה שייצר עלות תקציבית ויסתפקו בפשרה במסגרתה תתאפשר הקצאה של אג"ח מיועדות רק לפנסיונרים בקופות גמל.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x