$
בורסת ת"א

מכה קשה לאקסלנס: פעילות הגמל עוברת להפניקס

קבוצת הביטוח הודיעה כי תעביר לידיה את פעילות הגמל של בית ההשקעות שבשליטתה - מהלך שיותיר את אקסלנס ללא פעילות חיסכון ארוך טווח

רחלי בינדמן 09:3329.09.16

קבוצת הביטוח הפניקס מדווחת הבוקר (ה') על מיזוג פעילות הגמל של החברה הבת אקסלנס לתוך החברה האם - מהלך שצפוי  לפגוע קשות באקסלנס.  

המשמעות בפועל של צעדי הפניקס: אקסלנס, אחד מבתי ההשקעות הותיקים והמובילים בישראל, יוותר בית השקעות ללא פעילות חיסכון ארוך טווח. בידיו תישאר פעילות תעודות סל, קרנות נאמנות, ניהול תיקים וברוקראז'.

 

מדובר במכה אדירה לאקסלנס ולמנכ"ל עוזי דנינו. לפני שבועיים בראיון ל"כלכליסט" הופנתה למעיין כהן, משנה למנכ"ל אקסלנס, שאלה לגבי מיזוג אפשרי של פעילות הגמל והשלכותיו. כהן טענה כי הנחת העבודה של אקסלנס שפעילות הגמל תישאר בידיה כיוון שהיא מנוהלת היטב

 

"אם בהפניקס רצו למזג את פעילות הגמל שלנו, הם יכלו לעשות זאת גם לפני המחיקה. אקסלנס בתנופה, נתח השוק שלנו בגמל גדל ותוצאות ניהול ההשקעות יפות, וגם קופות הגמל מבוססות המדד שלנו מגייסות יפה. אנחנו רצים לפי התוכניות כרגיל, ואני מאמינה שבעלי המניות רואים את העבודה היפה שאנחנו עושים", אמרה כהן בראיון.

 

באקסלנס בנו תילי תילים על הרפורמות השונות בענף הגמל, בדגש על כניסת מוצר הגמל להשקעה כמנוע צמיחה משמעותי. הגמל מהווה היום קצת פחות משליש מהנכסים של הפניקס אך תורם רק כ10% לרווח לאחר שחיקה מתמשכת בדמי הניהול. באקסלנס תלו תקוות גדולות בשיפור הרווחיות בזכות הגמל להשקעה.

 

לפי הערכות, חלק מעובדי חברת הגמל יפוטרו על רקע המיזוג עם הפניקס וכפל התפקידים שעלול להיווצר. מי שאמור להיות אחראי על פעילות הגמל לאחר המיזוג יהיה בני שיזף, ראש חטיבת החיסכון ארוך הטווח בהפניקס.

 

בשוק הועלתה האפשרות שהפניקס בניהולו של אייל לפידות נערכת למכירה אפשרית של הפעילויות הנותרות באקסלנס, על מנת להקל על מכירת הפניקס, החברה האם.

 

מי שצפוי להפוך לדומיננטי מאד באקסלנס יהיה אבנר חדד, מנכ"ל חברת תעודות הסל קסם, שהפעילות תחת ניהולו תהיה המשמעותית שתיוותר בבית ההשקעות.

 

אייל לפידות מנכ"ל הפניקס אייל לפידות מנכ"ל הפניקס צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x