$
בורסת ת"א

ילן הותירה את הריבית ללא שינוי על 0.25%; השוק מכוון את השעון לדצמבר

בהתאם לתחזיות, הבנק המרכזי האמריקאי לא העלה את הריבית גם הפעם - ההחלטה התקבלה ברוב של 7 מול 3: "הועדה החליטה להמתין לראיות נוספות שיעידו על המשך ההתקדמות להשגת היעדים"; השוק מעניק סיכוי של 60% להעלאת ריבית בישיבה של דצמבר

מיקי גרינפלד 21:0021.09.16

הבנק המרכזי של ארה"ב הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25% - בהתאם להערכה של מרבית הכלכלנים והאנליסטים בשוק. ההחלטה התקבלה ברוב של 7 מול 3. על פי הודעת הבנק, "הוועדה מצאה כי "הקייס להגדלת ריבית התחזק, אך החליטה להמתין לראיות נוספות שיעידו על המשך ההתקדמות להשגת היעדים".

 

במסיבת העיתונאים אמרה יו"ר הפד ג'נט ילן כי "הגישה הזהירה היא המתאימה, בהינתן הרמה הנמוכה של האינפלציה והשיפור שעדיין נדרש בשוק התעסוקה". היא ציינה כי תיתכן עוד העלאת ריבית אחת השנה אם נתוני התעסוקה יהיו טובים מספיק.

 

במענה לשאלה הדגישה ילן שהחלטת הפד אינ משקפת חוסר אמון בכלכלה. לדבריה, "הוועדה בחרה להמתין" לנתונים שיציגו כניסה של יותר אנשים לשוק העבודה ולעלייה נוספת בשיעור האינפלציה. "יש לכלכלה עוד מקום לצמוח, שוקהתעסוקה עדיין נדרש להתגבר על כמה חולשות", הוסיפה ראשת הפד. "הפד מרגיש בנוח יותר עם המתנה נוספת לפני החלטה מצמצת, לאור העובדה שהכלכלה לא במצב של התחממות יתר", אמר עוד ילן.

 

ילן הבהירה כי אי ההסכמה בין חברי הנהלת הפד אינה כה מהותית. "כל החברים מסכימים שהכלכלה מתאוששת באופן הדרגתי. יש אי ודאות גדולה בשאלת 'הנורמליות החדשה' של המדניות המוניטרית, זה נורמלי שיש בעניין זה השקפות שונות". ראשת הפד אמרה עוד כי התשואות האפסיות בשווקים הם מקור לדאגה שמחייב מעקב. 

 

שערוריית החשבונות הפיקטיביים בוולס פארגו מגיעה גם לכאן, כשילן מבהירה (במענה לשאלה בעניין) כי לפד יש ציפייה לסטנדרטים גבוהים מצד הבנקים, והוא מצפה מהבנקים הגדולים להיות מנוהלים כראוי. "אף בנק אינו גדול מכדי להיות מנוהל", מבהירה ילן.

 

במענה לשאלה לגבי השלכות המתקפות של דונלד טראמפ הסתפקה ילן באמירה כי הפד אינו עוסק בפוליטיקה בישיבותיו ואינו מקבל החלטות תחת השפעה פוליטית. בהקשר אחר היא קראה לקובעי המדיניות הפיסקאלית לבצע את הצעדים הנדרשים לחיזוק תמונת המצב הפיסקאלית, בין היתר על מנת להקל מעט על העול שמוטל על הפד במקרה של הידרדרות כלכלית אפשרית.

 

הפד שינה מעט את הניסוח בתיאור של צמיחת הכלכלה האמריקאית מ'קצב מתון' (modest rate) ל"צוברת תאוצה" (picked up). עוד נאמר בהודעת הריבית כי "שוק התעסוקה ממשיך להתחזק והפעילות הכלכלית מתחילה להתרומם מעבר לקצב המתון של המחצית הראשונה של השנה. על אף ששיעור האבטלה לא השתנה בחודשים האחרונים, מספר המשרות שנפתחות ממשיך לגדול באופן סולידי. ההוצאה של משקי הבית גדלה באופן מהותי, אך ההכנסות של בתי העסק לא גדלות", נאמר עוד בהודעת הפד. 

  

ג'נט ילן במסיבת העיתונאים ג'נט ילן במסיבת העיתונאים צילום: איי פי

 

מנהל ההשקעות ב-Aberdeen Asset Management לוק ברתלומאו (Luke Bartholomew) אומר בתגובה להודעת הפד כי "הסגנון של הודעת הפד מכין את הבמה להעלאת ריבית בדצמבר, אך אין כל ודאות שאכן כך יהיה".

 

בשבוע האחרון עמד הסיכוי שהעניק השוק להעלאת ריבית בישיבה הנוכחית על 20% בלבד, מול 58% סיכוי להעלאת ריבית בישיבה של דצמבר. הפד מתכנס גם בחודש נובמבר אך הסיכוי לצעד של העלאת ריבית בישיבה זו נחשב לנמוך. 

 

בדצמבר 2015 העלה הפד את הריבית ל-0.25% - לאחר שבע שנים של ריבית אפסית (מאז המשבר הפיננסי של 2008. הריבית נחתכה בדצמבר 2008 מ-1% לרמת האפס). הודעת הבנק מדצמבר שנה שעברה כללה תחזית לפיה לפיה במהלך 2016 צפויות עוד 4 העלאות ריבית של 0.25%, כך שבסוף השנה תעמוד הריבית על סביבת 1.375% - תחזית שלא התממשה לנוכח התנודתית בחזקה בשווקים בחלק ניכר של השנה.  

 

החלטת הפד מתפרסמת שעות ספורות לאחר עדכון התוכנית המרחיבה של הבנק המרכזי ביפן. לדברי איפק אוזקארדסקיה (Ipek Ozkardeskaya), אנליסטית בכירה בפירמת ההשקעות London Capital, המדיניות של הבנק היפני ובנקים מקבילים נסופים מאתגרת את מצבו של הפד.

 

"בשעה שהבנקים המרכזיים של יפן ושל אירופה מציגים מדיניות מרחיבה באופן קיצוני, וכשהבנקים באוסטרליה ובניו זילנד מצהירים על נכונות לפעולות מרחיבות נוספות, קשה לפד ללכת לבדו על פעולה מצמצמת", אמרה אוזקארדסקיה.

   

משכן הפדרל ריזרב בוושינגטון הבירה משכן הפדרל ריזרב בוושינגטון הבירה צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x