$
שווקי חו"ל

סעודיה כבשה מחדש את תואר יצרנית הנפט הגדולה בעולם

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: סעודיה עקפה את ארה"ב הודות לייצור מוגבר ולירידה חדה בתפוקת הנפט מפצלי שמן של האחרונה

שירות כלכליסט 12:5714.09.16

סעודיה כבשה מחדש את תואר יצרנית הנפט הגדולה בעולם, והדיחה בכך את ארה"ב, כך לפי נתוני סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). "ייצור הנפט המוגבר של סעודיה אפשר לה לעקוף את ארה"ב ולהפוך ליצרנית הנפט הגדולה בעולם", נכתב בדו"ח החודשי שפרסמה אתמול (ג') הסוכנות.

התפוקה של סעודיה התרחבה מאז מאי ב-400 אלף חביות ביום משדות נפט בעלות נמוכה, זאת בעוד שבארה"ב הפסיקו ייצור "בעלות יקרה" של 460 אלף חביות ביום. ארה"ב נחשבה ליצרנית הגדולה ביותר של נפט מאז אפריל 2014, הודות לייצור מוגבר של הפקה של נפט מפצלי שמן.

 

על פי הנתונים של סוכנות האנרגיה, ייצור הנפט האמריקאי עמד באוגוסט על 12.2 מיליון חביות ביום, כולל גז נוזלי טבעי, זאת לעומת ייצור של 12.58 מיליון חביות ביום בסעודיה בחודש שעבר. הירידה בייצור האמריקאי נובעת מצמצום מספר אסדות קידוח הנפט במדינה לשפל של 404 אסדות, נכון לאמצע מאי. אם כי הנתון הזה התאושש מאז ועמד בסוף השבוע שעבר על 508 אסדות.

 

סעודיה נהנית מכך שעלות קידוח הנפט במדינה היא מהנמוכות בעולם, בעקבות זאת המדינה מצליחה להתמודד בצורה טובה יותר מאשר היצרניות היריבות בארה"ב עם הירידה המתמשכת במחירי הנפט. לדבריו של האנליסט ג'ובאני סטונובו מ-UBS, הנכונות של סעודיה לשמור על רמת יצוא יציבה ולספק את הביקוש המקומי הגבוה הובילו למאמצים המתמשכים שלה להגביר את הייצור.

 

זאת בעוד שהירידה בייצור האמריקאי נבעה בעיקרה מההאטה בייצור הנפט מפצלי שמן. ההשקעות בתעשייה הזו נפלו ב-66% מאז 2014. עם זאת, בחברת הייעוץ ריסטאד אנרג'י (Rystad Energy) מעריכים כי צפויה התאוששות בייצור. "ייצור של נפט מפצלי שמן ייהנה מהצמיחה הגדולה ביותר בהשקעות בשנים הבאות", נכתב בדו"ח של החברה.

 

נפט סעודי נפט סעודי צילום: רויטרס

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x