שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הרמטיק מגיבים לטענות שרגא בירן: "אנו מגנים על כספי החוסכים"

נאמן מחזיקי האג"ח של אלון ישראל הגיש תגובה לביהמ"ש לאחר שבירן טען כי "הרמטיק מנסה לחסל את החברה דרך הצעת רכש עוינת"

גולן חזני 11:3312.09.16
נאמן מחזיקי האג"ח של אלון ישראל, חברת הרמטיק, הגישה אתמול תגובה לבית המשפט נגד נגד טענותיו של שרגא בירן, בעל השליטה בקבוצת אלון, לפיהן הרמטיק "מנסה לחסל את החברה באמצעות הצעת רכש עוינת".

 

הרמטיק ונציגות מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון, שלה חוב של 1.8 מיליארד שקל למחזיקים, טוענים באמצעות עו"ד חגי אולמן ונועה סולומון ממשרד יהודה רווה כי "הנאמן והמחזיקים אינם עוסקים ב'הענשה' או ב'ניסיונות השתלטות', אלא פועלים על פי חובתם, כגופים מוסדיים, להגנה על זכויותיהם ועל כספי החוסכים ועל ציבור בעלי קופות הפנסיה, בתום לב מוחלט".

 

מחזיקי האג"ח העמידו את החוב לפרעון מיידי בעקבות הורדת דירוג של אג"ח שהיוותה הפרה של אמות המידה הפיננסיות להלוואה. ובירן דרש באמצעות עו"ד עופר צור ממשרד גורניצקי לעצור את המהלך בטענה שאלון סולוונטית. "תאוריות הקונספירציה של בירן, מפליגות אף למחוזות רחוקים ומופרכים, עד כדי הצגת בקשת ההסדר, 'כבקשת השתלטות'. בכל הכבוד, אין בפני בית המשפט הנכבד לא בקשת השתלטות ולא כל דבר דומה לכך".

 

עו"ד חגי אולמן עו"ד חגי אולמן צילום: ישראל הדרי

 

"אלו טענות חסרות אחריות ורחוקות מזרח ממערב מן האמת הפשוטה. עניינם של מחזיקי אגרות החוב כי החברה תקיים את ההתחייבויות שנטלה על עצמה בשנת 2007 ובשנת 2015 עת פנתה למחזיקים בבקשת גיוס סכום עצום של 1.8 מיליארד".

 

המחזיקים דוחים את טענת אלון כי לא נגרם ולא יגרם נזק למחזיקים באי נקיטת הצעדים אותם נקטו, וטוענים כי מדובר בטענה חסרת אחריות שאין למעלה ממנה. "האם מוכנים בעלי השליטה לערוב לטענה זו ולהגן בממונם האישי על כל נזק שיגרם למחזיקים?" שואלים המחזיקים.

 

לדבריהם, "כל דחייה באישור הסדר לחברה עלולה להעצים את הנזקים שנגרמים למחזיקי אגרות החוב ועלולה לגרום לנזקים נוספים אשר כמובן שאין בנכסי החברה כדי לפצות בגינם". זאת משום ש"ירידת ערך נכסיה של החברה, והורדת הדירוג שלה, גרמה וגורמת לנזק ישיר לכספי הציבור המנוהלים על ידי הגופים המוסדיים המחזיקים באגרות החוב".

 

בתגובה שהגישה אלון לבקשת הסדר ההבראה נטען כי בניגוד לטענת מחזיקי האג"ח, היקף הנכסים של אלון עולה על ההתחייבויות ב־380 מיליון שקל, וכי בחודש שחלף מאז הגישה הרמטיק את הבקשה, עלה היקף נכסי החברה ב־150 מיליון שקל, וכי עד היום היא פרעה 1.4 מיליארד שקל למחזיקים.

 

על כך טוענים המחזיקים כי "החברה "מנפנפת" בקופת המזומנים בסך של כ – 500 מיליון שקל, אולם אינה מזכירה כי מתוך סכום זה, לשיטתה היא, החברה צריכה לשלם סך של כ – 470 מיליון שקל לנושיה. מתוך סכום זה נדגיש כי סך של 137 מיליון שקל הנו סכום שהיה עליה לשלם למחזיקי אגרות החוב זה מכבר. בנוסף נדגיש כי הותרת הכספים בקופת החברה, במקום לשלם סכום זה לנושיה פוגע בחברה ונועד אך ורק לנסות ולסנוור את בית המשפט הנכבד בקופת מזומנים זו".

 

המחזיקים מציינים סממנים רבים לכך שהחברה חדלת פרעון, בין השאר כי שווי נכסיה הסחירים של החברה ירד בשנה האחרונה בסך של כמיליארד שקלים; בדוחות החברה נכללה הערת "עסק חי"; לחברה גרעון בהון בסך של למעלה מ – 486 מיליון שקלים לסוף רבעון 1, 2016 בהתאם לדוחות החברה שהועברו לנאמן; וכן כי דירוג החברה הלך וירד, תוך שחברת הדירוג מצביעה על ירידת ערך נכסי החברה, על מינוף מעל 100% ועל הדרדרות מתמדת במצבה של החברה.

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: ענר גרין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x