$
בורסת ת"א

טבע נגד מיילן: "מקווים להשיק גרסה גנרית לאפיפן עד 2018"

ענקית הגנריקה הודיעה כי ה־FDA נעתר לבקשתה לדון מחדש באישור גרסה גנרית לזריקה נגד אלרגיות של יריבתה מיילן. הסיבה: זינוק של 500% במחיר תרופת המקור משנת 2007

דרור רייך 22:3810.09.16

טבע הודיעה בסוף השבוע כי היא מקווה לזכות באישור ה־FDA לשיווק בארה"ב של גרסה גנרית למזרק האפיפין (EpiPen) כבר לקראת סוף 2017 או תחילת 2018. המהלך של טבע הוא קריאת תיגר על הדומיננטיות של תרופת הדגל של יריבתה של טבע — מיילן.

 

ענקית התרופות הישראלית הודיעה על כוונתה להיפגש עם הנהלת מינהל המזון והתרופות האמריקאי, בכדי שתשקול שוב את בקשתה לשיווק המזרק שנועד לטיפול בתגובות אלרגיות חמורות, לאחר שבחודש פברואר נדחתה הבקשה, בעיקר על רקע טענות לבעיות מינון.

 

סיגורדור אולפסון, נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית של טבע, שעד לאחרונה כיהן כנשיא חברת אקטביס פארמה שאותה רכשה טבע באחרונה תמורת 40.5 מיליארד דולר, אמר כי טבע מנסה זה זמן־מה להיפגש עם גורמים רשמיים מה־FDA לאחר הדחייה, וכי בשבועות האחרונים נענו פקידי הסוכנות לבקשת החברה.

 

אפיפן אפיפן צילום: איי אף פי

נראה כי העלייה במחירי התרופות הגנריות ככלל, ובמחיר האפיפין בפרט, היא שגרמה לרגולטורים בארה"ב להיענות לזירוז התהליך. מחיר האפיפן עלה בכ־500% בשנים האחרונות, מ־100 דולר לזוג מזרקים בשנת2007 ליותר מ־600 דולר כיום, וזינוק זה עורר את זעמם של הפוליטיקאים בארה"ב. המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילארי קלינטון יצאה בגלוי נגד מיילן ואמרה כי יש להוזיל את מחיר התרופה. "זו דוגמה חמורה לחברה שמנצלת את לקוחותיה, ושמה את הרווח לפני טובת המטופלים", אמרה קלינטון. לרוח דברים אלה הצטרף דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט, שאמר כי "המוניטין של חברות הפארמה בעולם ייפגע אם הם ימשיכו להתנהג כתאבי בצע בכל מה שקשור למחירי התרופות".

 

מניית טבע הגיבה באדישות לפרסומים, והיא אף השילה 1.6% נוספים מערכה לרמה של 50.2 דולר למניה, בהמשך לירידה של יותר מ־22% מתחילת השנה.

בסוף אוגוסט הודיעה גם מיילן, שממשיכה בניסיונותיה להתמודד עם הביקורת הציבורית הגוברת על תמחור האפיפן, כי תשיק גרסה גנרית במחיר של 300 דולר לזוג מזרקים. מדובר במחיר הנמוך ב־50% לעומת התרופה המקורית.

 

במיילן דווחו כי התרופה הגנרית תהיה זהה לתרופת המקור, וכי היא מצפה להשיק את המוצר תוך מספר שבועות. "אנו מבינים את התסכול העמוק של המטופלים ואת החששות הקשורים בעלויות האפיפן, ומהלך זה יבטיח כי המוצר החשוב הזה יהיה נגיש לכל מי שזקוק לו", ציינה מנכ"לית מיילן הת'ר ברש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x