$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

וול סטריט ביום הגרוע מאז הברקזיט; מדד הפחד טס 34%

נאסד"ק ו-S&P 500 צנחו ב-2.5%, דאו ג'ונס ירד ב-2.2%. הנפט מסוג WTI ירד ב-3.7%. מניית אפל איבדה 2.3%, כיל ירדה ב-3.6% על רקע התפטרות המנכ"ל סטפן בורגס. נשיא הפד של בוסטון: "המתנה ממושכת מדי להעלאת ריבית עלולה לגרום להתחממות יתר של השווקים". האג"ח של ממשלת גרמניה בתשואה חיובית - לראשונה מאז הברקזיט

שירות כלכליסט 23:0009.09.16

ניקיי האנג סנג שנגחאי פוטסי דאקס קאק

 

23:00 - המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו היום בירידות חדות ביום הגרוע ביותר של בורסות ניו יורק מאז הברקזיט. במקביל מדד הפחד טס 34%. המסכים נצבעו באדום, כאשר נאסד"ק צנח ב-2.5% (הפסד של 2.4% בסיכום שבועי), מדד S&P 500 איבד 2.5% (ירד 2.4% בסיכום שבועי) ודאו ג'ונס ירד ב-2.2% (ירד בשיעור זהה בסיכום שבועי). בלטו במסחר: מניית אפל ירדה ב-2.3% יומיים לאחר השקת האייפון 7. כיל איבדה 3.7% לאחר התפטרות המנכ"ל סטפן בורגס. מוקדם יותר היום חשף "כלכליסט" כי ההתפטרות נעשתה על רקע תלונה שהוגשה נגד בורגס על הטרדה מינית.

 

21:30 - החוזים על הנפט ירדו היום ב-3.7%. מחיר הזהב השחור ננעל על 45.9 דולר לחבית. עם זאת, בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-3.2%. במקביל חוזים על הזהב ירדו היום ב-0.5% וננעלו על 1,334.5 דולר לאונקיה - שפל של שבוע. עם זאת, בסיכום שבועי רשם מחירה של המתכת היקרה עלייה קלה של 0.6%.

 

20:30 - הירידות בוול סטריט הולכות ומתחזקות והמדדים המובילים רושמים את הירידות החדות ביותר מאז הברקזיט. מדד S&P 500 יורד ב-1.7%, כאשר כל עשרת הסקטורים המרכזיים שלו נסחרים בטריטוריה שלילית. ירידות חדות במניות האנרגיה, על רקע הירידות החדות שנרשמות בחוזים על הנפט. נאסד"ק צונח ב-1.8% ודאו ג'ונס מאבד 1.5%.

 

19:00 - בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, לאחר הדיבורים על העלאת ריבית בארה"ב ונתוני מאקרו בגרמניה שהצביעו על ירידה של 2.6% בייצוא ביולי - חוליה נוספת בשרשרת של חדשות כלכליות מדאיגות שמגיעות מהמדינה. מדד פוטסי הבריטי, מדד קאק הצרפתי ומדד דאקס הגרמני ננעלו בירידות של כ-1%. המדד הפאן-אירופי Europe Stoxx 600 ירד ב-1.1% - הירידה החדה ביותר זה 5 שבועות - כאשר כמעט כל הסקטורים הכלולים בו ננעלו בטריטוריה שלילית. בסיכום שבועי, ירדו בורסות אירופה ב-1.4%. ברקע הירידות היום באירופה - החלטת נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי שלא להרחיב את תוכנית ההקלה הכמותית.  בלטה במסחר: מניית Banca Monte dei Paschi ירדה ב-2.2%, על רקע התפטרותו של המנכ"ל פבריוזיו ויולה.

 

בורסת פרנקפורט. נתוני מאקרו מדאיגים בורסת פרנקפורט. נתוני מאקרו מדאיגים צילום: בלומברג

 

17:30 - תשואת האג"ח של ממשלת גרמניה עברה לטריטוריה חיובית - לראשונה מאז הברקזיט.

 

17:25 - מניית חברת כיל יורדת בוול סטריט ב-3%, על רקע התפטרותו של המנכ"ל סטפן בורגס. לפני זמן קצר חשף כלכליסט כי ברקע ההתפטרות עומדת תלונה על הטרדה מינית שהוגשה נגד בורגס ונבדקה על ידי שופטת לשעבר, שמצאה כי המנכ"ל התנהג בצורה בלתי הולמת בפרשה. לטענת בורגס, הוא התפטר על מנת לחזור לשוויץ ולהתחתן.

 

מנכ"ל כיל סטפן בורגס. מתכוון לחזור לשוויץ מנכ"ל כיל סטפן בורגס. מתכוון לחזור לשוויץ צילום: עמית שעל

 

16:30 - מסכים אדומים עם פתיחת המחסר בוול סטריט: נאסד"ק צונח ב-0.8%, S&P 500 מאבד 0.6% ודאו ג'ונס יורד ב-0.5%.

 

16:20 - נשיא הפד של בוסטון אריק רוזנגרן אמר היום כי הוא תומך בהעלאה מדורגת של הריבית. לדברי רוזנגרן, המתנה ממושכת מדי להעלאת ריבית טומנת בחובה סיכונים של התייקרות נכסים מסוגים שונים, למשל התחממות יתר של שוק הנדל"ן המסחרי. בנאום ששולב עם ארוחת בוקר בפני לשכת המסחר של מסצ'וסטס אמר רוזנגרן: "לדעתי האישית, המבוססת על הנתונים שקיבלנו עד כה, יש "קייס" להמשיך לדבוק בנורמליזציה הדרגתית של המדיניות המוניטרית שלנו". רוזנגרן, חבר ועדת המדיניות של הפד, סירב לומר מתי המועד המדויק שיש לדעתו להעלות את הריבית.

 

מנגד המושל דניאל טרולו, החבר אף הוא בוועדה הקובעת את הריבית, אמר כי הוא רוצה לראות "יותר ראיות לאינפלציה" לפני שהוא מחליט על העלאת ריבית. טרולו אמר כי הוא "פתוח" לאפשרות להעלות ריבית השנה - אך הדגיש כי אין הכרח לבצע את העלאת הריבית דווקא כעת, נוכח החשש שביטא רוזנגרן מ"התחממות יתר של השווקים".

 

נשיא הפד של בוסטון אריק רוזנגרן נשיא הפד של בוסטון אריק רוזנגרן צילום: בלומברג

 

14:00 - החוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט מצביעים על ירידות עם פתיחת המסחר בניו יורק היום. החוזים מצביעים כעת על ירידה של 0.2%-0.3% בפתיחה. ברקע לירידות - הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה, שמגביר חששות לחוסר יציבות במישור הפוליטי, ושינוי מגמת העלייה בנפט. הנפט מסוג WTI נסחר כעת בירידה של 1.4% למחיר של 47 דולר לחבית, אחרי עליות בימים האחרונים על רקע נתון מלאים חיובי.

 

קידוח נפט קידוח נפט צילום: עמית שעל

 

המשקיעים ימתינו היום לשמוע נאומים של מספר בכירים בפד, לקראת ישיבת הריבית של חודש ספטמבר שתתקיים ב-20-21 בחודש. היום ידברו נשיא הפד של בוסטון אריק רוזנגרן, הבכיר דניאל טרולו, ונשיא הפד של דלאס, רוב קפלן. ב-20:00 שעון ישראל יפורסם מניין הקידוחים של חברת בייקר-יוז - נתון שיכול להשפיע על המסחר בנפט.

 

מנכ"ל כיל סטפן בורגס פרש הלילה מתפקידו. הבורסה בתל אביב תגיב לחדשות רק ביום ראשון, אך המשקיעים בבורסה של ניו יורק יוכלו להגיב לחדשות כבר היום.

מה דעתך על מניית APPLE:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

אפל פותחת היום את ההזמנות המוקדמות לאייפון 7 - כשברקע חוסר ההתלהבות של השוק מהדגם החדש. כעת צופים מרבית האנליסטים כי האייפון החדש לא יצליח להגיע לרמות הפופולריות שרשמה השקת האייפון 6 לפני שנתיים. וולס פארגו אף הפחיתו בשל כך את מחיר היעד למניית אפל.

 

12:25 - בורסות אירופה רושמות היום (ו') היפוך מגמה ועומדות לרשום ירידה לשבוע האחרון, על רקע האכזבה המתמשכת מהחלטתו של הבנק המרכזי של אירופה לא להרחיב את התמריצים לכלכלת גוש היורו. מדד Stoxx Europe 600 משיל 0.2% ועומד על 348.48 בדרכו לירידה שבועית של 0.5% - הירידה הראשונה בהיקף זה בשלושה שבועות.

 

אתמול (ה') סגר המדד את יום המסחר בירידה של 0.3% בשל הירידה במניות אקוויטי גרמניות ועליה במטבע היורו לאחר שה-ECB הותיר את שיעורי הריבית ואת ההקלה הכמותית ללא שינוי ביום חמישי.

 

כלכלני UBS אומרים כי התיקון כלפי מטה לתחזיות הצמיחה והאינפלציה של ה-ECB לאחר משאל הברקזיט בבריטניה היוקטנות באופן מפתיע". דראגי נמנע מלהתחייב באופן ברור לגבי מהלכי מדיניות עתידיים, והעדיף להדגיש את הישגי המדיניות הנוכחית.

נגיד הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי נגיד הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי צילום: איי פי איי, שאטרסטוק

 

"מקרה הבוחן הבסיסי שלנו נותר כפי שהיה, לפיו הבנק המרכזי של אירופה יודיע על הרחבה ההקלה הכמותית מהיקפה הנוכחי (80 מיליארד יורו לחודש) ב-8 בדצמבר – אולם לאחר ההודעה היום, אנו לא שוללים החלטה לצמצום הדרגתי", אמרו כלכלני UBS במכתב למשקיעים אתמול.

 

בשעות המאוחרות אתמול נסחר היורו ברמה של 1.1269 דולר. המטבע המשותף טיפס עלה ל-1.1328 דולר במהלך מסיבת העיתונאים של דראגי בפרנקפורט לאחר המפגש האחרון של הבנק.

 

11:00 - המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת. ניקיי נסגר ללא שינוי מהותי, האנג סנג עלה ב-0.8% ושנגחאי איבד 0.6%.

 

10:09 - בורסות אסיה רושמות ביצועים מעורבים לאחר שרעידת אדמה בקוריאה הצפונית יוחסה לפיצוץ, כפי הנראה מניסוי גרעיני במדינה המבודדת.

 

בהונג קונג מדד האנג סנג עולה ב-1%, לאחר דיווחים כי סין תאפשר לחברות ביטוח ביבשת הסינית להשתתף בערוץ ההשקעות המקשר בין בורסת שנגחאי לבורסת הונג קונג. ניקיי ננעל ללא שינוי מהותי ומדד שנגחאי ירד ב-0.6%.

 

חברת סמסונג רשמה ירידות של 3.9%, לאחר שמנהלת התעופה הפדראלית של ארה"ב ביקשה מנוסעים שלא להדליק את מכשירי הגלקסי נוט 7 שלהם במהלך טיסות, או לאחסנם במטען, בשם החששות מסיכון התלקחות של סוללות המכשירים הללו.

גלקסי נוט 7 של סמסונג גלקסי נוט 7 של סמסונג צילום: עומר כביר

 

האכזבה מהחלטתו של הבנק המרכזי של אירופה לא לשנות את המדיניות גם היא העיבה על המניות באסיה. הבנק הפתיע את השווקים כשהודיע שאין בכוונתו להאריך את תאריך היעד להקלה הכמותית שלו. כמו כן, הוריד הבנק את תחזיות האינפלציה שלו ל-2017 ול-2018.

 

"עם זאת, העמדה של 'אין שינוי' אתמול לא מקטינה את הצורך בהקלה נוספת. אולם לא נאמר דבר במפורש על כך שהבנק שוקל צעדים חדשים, מה שגרם לתגובה אוטומטית שלילית בשווקים", אמר ראדניקה ראו, כלכלן ב-DBS בנק במכתב למשקיעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x