$
בורסת ת"א

לאחר הביקורת: שלנו גרופ מבטלת ההנפקה - ומפטרת שני שלישים מהעובדים

חברת האפליקציות והשירותים המקוונים של עודד קובו ביקשה לגייס בבורסה לפי שווי של 177 מיליון דולר - אף שהיא לא מייצרת הכנסות; כמו כן סיפקה למשקיעים מצגת תמוהה הכוללת בין השאר נתונים מטעים

גולן חזני ואלי שמעוני 22:4607.09.16

שלנו גרופ, שבשליטת עודד קובו והמיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ', הודיעה היום (ד') כי היא מבטלת את ההנפקה המתוכננת בבורסה בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי הביטול נעשה עקב המתקפה התקשורתית על החברה. חברת האפליקציות והשירותים המקוונים תכננה לגייס מהציבור 95 מיליון שקל לפי שווי חברה של 177 מיליון דולר. בעקבות ביטול ההנפקה הודיעה החברה כי תפטר כ-30 עובדים - כשני שלישים מכוח האדם. 

 

על פי הערכות, מדובר היה בשווי גבוה מאוד לחברה ש־60% מ־25 מהאפליקציות שלה לא הושקו כלל, שאין לה הכנסות אבל הפסידה 15 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2016, שיש לה הפסדים צבורים בהיקף של 22 מיליון דולר, ושרואי החשבון שלה כבר הצמידו לה הערת עסק חי.

 

חתם ההנפקה היה פועלים אי.בי.אי. משרד עורכי הדין שהכין את התשקיף הוא משרד שמעונוב ושות'.

 

מי שנתן את הערכת השווי של שלנו היא פירמת רואי החשבון זיו האפט BDO. היא הגיעה למספר הזה על סמך שני בסיסי נתונים עיקריים. האחד - טענת החברה לפיה יש לה 11 מיליון משתמשים, והשני - תעשיית ההייטק והאקזיטים המשגשגת בישראל.

 

ראשית, לחברה אין 11 מיליון משתמשים, אלא כלל האפליקציות שלה הורדו כ־11 מיליון פעמים. כלומר, הערכת השווי מתייחסת לכל מי שהוריד את האפליקציה המדוברת של החברה בליינדספוט (BLINDSPOT), המאפשרת לשלוח הודעות אנונימיות, כאל משתמש פעיל; זאת, אף שההייפ סביב האפליקציה, שהחל סביב דצמבר 2015, דעך במהרה וסביר שכיום מרבית בעלי הסלולר שהורידו אותה אינם משתמשים בה.

  

שנית, הנתונים שהציגה החברה במצגת למשקיעים אודות תעשיית האקזיטים הפורחת בישראל אינם נכונים. לפי המצגת, מאז 2013 בוצעו בישראל אקזיטים בהיקף כולל של 33 מיליארד דולר. אלא שהאמת היא שהיקף האקזיטים בשנים האלו הגיע ל-25-27 מיליארד דולר לכל היותר. בנוסף, החלק של חברות ישראליות היה קטן יחסית וזאת משום שחלק מהאקזיטים היו של חברות ישראליות לשעבר, כאלו שבאקזיט הראשון שלהן נמכרו לחברות או קרנות זרות, והן אלו שנהנו מהאקזיט שאליו מתייחסת חברת שלנו במצגת שלה. 

 

מהחברה נמסר: "בשבועות האחרונים חברת ״שלנו גרופ״, עובדי החברה ובעלי המניות, היו נתונים להתקפות ברוטליות מצד מספר עיתונאים ואנשי תקשורת במדינה. אמונתנו הראשונית הייתה, ועודנה, שחברות טכנולוגיה ישראליות יכולות לשגשג בבורסה של תל-אביב. עם זאת, לאור חוסר הפרופורציה המוגזמת של ההתקפות עלינו מצד עיתונאים שונים, החלטנו למקד את פעילות החברה במקום אחר. לפיכך, החלטנו שלא לקדם את ההנפקה לציבור".
 
עוד נמסר כי "בעקבות ההתלהמות התקשורתית וההחלטה לבטל את ההנפקה, החברה נכנסה לתוכנית התייעלות ומקביל לפעול למען פיתוח עסקיה בעתיד".
 

רומן אברמוביץ עודד קובו שלנו
רומן אברמוביץ עודד קובו שלנו

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x