$
בורסת ת"א

משפחת רשף רוצה למחוק את כתר לפני הקפיצה הצפויה בהון

בעלת השליטה הגישה הצעת רכש שמשקפת לחברה שמכרה את הוצאת הספרים שווי של 92.2 מיליון שקל, בדומה להון העצמי בדו"חות הרבעון השני. עם זאת, ההון העצמי לא כולל מכירת קרקע מתוכננת שצפויה להקפיץ אותו ל־130 מיליון שקל לפחות

אלי שמעוני 07:5507.09.16

חברת ארלדן, שבשליטת משפחת רשף, רוצה למחוק את חברת הוצאת הספרים כתר מהבורסה, אך מציעה מחיר שלא מגלם את ההתפתחויות שצפויות להקפיץ את ההון העצמי שלה.

 

ארלדן רוצה למחוק את מניות כתר מהבורסה במחיר של 11.067 שקל למניה, שמשקף לחברה שווי של 92.2 מיליון שקל. מחיר העסקה לא נקבע במקרה, מדובר בדיוק בהון העצמי החשבונאי שהציגה כתר, שבראשה עומד חבר הכנסת לשעבר צלי רשף, בדו"חות הרבעון השני של 2016.

 

אולם, ההון העצמי לא מביא לידי ביטוי שתי התפתחויות משמעותיות מאוד, שעשויות להקפיץ אותו ובכך להפוך את המחיר בהצעת הרכש לרחוק מהמציאות. לפי ניתוח המתבסס על שתי עסקאות צפויות, מחיר הצעת הרכש צריך להיות גבוה ביותר מ־40% ומחיר המניה צריך לעמוד על כ־15 שקל לפחות.

 

רווח הון של 20 מיליון שקל ממכירת פעילות למודן

 

כתר מחזיקה במגרש שעליו מוקם בעבר בית הדפוס של החברה. בית הדפוס עבר לבית שמש, וכעת הקרקע בירושלים ברחוב בית הדפוס 16, ששטחה הוא 13.2 אלף מ"ר, עומדת למכירה. לאחרונה מכרה כתר אופציה לקנות את הקרקע ב־106 מיליון שקל בתוספת מע"מ. האופציה ניתנה לתקופה של 15 חודשים והגוף שמעוניין ברכישה שילם עבורה 5.3 מיליון שקל בלבד. אם האופציה לא תמומש, סכום הכסף לא יוחזר. נכס זה רשום במאזני כתר בשווי של 80 מיליון שקל, לפי דו"חות 2014. העסקה, מכיוון שטרם הושלמה, לא באה לידי ביטוי במאזני החברה, אך היא מהווה אינדיקציה לגבי שווי הקרקע.

צלי רשף צלי רשף צילום: חיים צח

 

בנוסף, כתר השלימה לפני כשבועיים את מכירת פעילות ההוצאה לאור לחברת מודן. העסקה נחתמה במרץ 2016 אך הושלמה רק לאחר אישור רשות ההגבלים העסקיים, שהיתה צריכה לאשר את מיזוג החברות. כתר, שתמשיך לפעול בתחום הדפוס והכריכה, מכרה את הפעילות ב־26.5 מיליון שקל וצפויה לרשום רווח הון של כ־20 מיליון שקל. גם מכירה זו לא באה לידי ביטוי בדו"ח הכספי האחרון. המשמעות היא שההון העצמי האמיתי של כתר צריך להיות גבוה ב־45-40 מיליון שקל. מכיוון שלחברה הפסדים צבורים, ייתכן כי תשלום המס לא יהיה מרבי על העסקאות אלו.

 

בהתחשב בנתונים אלו, ההון העצמי של כתר צריך לעמוד על 135-130 מיליון שקל לפחות – גבוה ב־40% מההון העצמי בדו"חות הרבעון השני.

 

המחיר שהציעה המשפחה אמנם גבוה ממחיר המניה בבורסה טרם ההצעה (9.71 שקלים), אך נתון זה פחות משמעותי כי מדובר במניה שנמצאת ברשימת השימור. מניית כתר זינקה אתמול ב־9% ל־11.07 שקל.

 

המחיר בהצעת הרכש של החברה־האם עלה

 

זו לא הפעם הראשונה שמשפחת רשף מנסה למחוק חברה מהבורסה במחיר מוזל. בעבר מחקה משפחת רשף את החברה־האם ארלדן, זאת לאחר שני ניסיונות בהם הצעת הרכש כשלה. בסופו של דבר העלתה משפחת רשף את מחיר הצעת הרכש, והצליחה למחוק את ארלדן. בתחילה הציעו לרכוש את החברה, שמנוהלת על ידי צלי רשף, לפי מחיר של 16 שקל למניה. המחיר שיקף לחברה שווי שוק של של 140 מיליון שקל, כשלחברה היה הון עצמי של כ־240 מיליון שקל. לאחר כמה שבועות, כשלא היתה הענות להצעה, מחיר ההצעה עלה ל־16.5 שקל. לבסוף המשפחה העלתה את מחיר המניה ל־22.9 שקל, שהיה גבוה ב־43% ממחיר ההצעה הראשונה ושיקף את ההון העצמי שלה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x