$
בורסת ת"א

בארנט צלח את משבר המימון: אקסטל קיבלה הלוואות של 893 מיליון דולר

מדובר בהישג משמעותי עבור חברת הנדל"ן האמריקאית, שגייסה מכספי הפנסיה הישראלים 1.65 מיליארד שקל והייתה שרויה מזה שנתיים במצוקת מזומנים קשה

אורן פרוינד 13:2604.09.16

אחרי שנה וחצי של מו"מ עיקש הצליח איש העסקים האמריקאי גארי בארנט לצלוח את משבר הנזילות של אקסטל שבבעלותו. זו דיווחה היום (א') שכל החתימות לצורך העמדת שתי הלוואות בהיקף של 893 מיליון דולר הגיעו. הכסף אמור להיכנס לחשבון החברה כבר בימים הקרובים.

 

מדובר בהישג משמעותי מאוד עבור אקסטל, שגייסה מכספי הפנסיה הישראלים 1.65 מיליארד שקל בשנים 2014/15 והייתה שרויה מזה שנתיים במצוקת מזומנים קשה על רקע המשבר בשוק דירות היוקרה של ניו יורק. בארנט עצמו צפוי להגיע לישראל מחר ולהיפגש עם מחזיקי האג"ח הישראלים כשהפעם בשורות טובות בפיו.

 

אקסטל, אחת מיזמיות המגורים הגדולות בארה"ב, השלימה היום חתימות סופיות לגבי שתי הלוואות שמוענקות עבור פרויקט המגורים היוקרתי One Manhattan Square - OMS בניו יורק. ההלוואה העיקרית והראשית הוענקה על ידי קונסורציום בנקאי בראשות דויטשה בנק, הבנק הסיני Commercial Bank of China והתאגיד האמריקאי Natixis Real Estate Capital LLC, אלה העניקו הלוואה של 500 מיליון דולר (בדיווח הקודם דובר על הלוואה של 550 מיליון דולר שכעת שונה מסיבה לא ברורה) עבור פרויקט OMS לתקופה של שלוש שנים בתנאי ריבית טובים.

 

מדובר בריבית של ליבור+3.5% שתעלה לריבית של  ליבור+4.5% עם תחילת הבנייה הממשית של הפרויקט. היקף ההלוואה יוכל לגדול ב-250 מיליון דולר נוספים במהלך תקופה של 9 חודשים לאחר החתימה הסופית, עדיין לא ברור באיזה תנאים ולנוכח אילו דרישות.

 

הלוואה נוספות בהיקף של 463 מיליון דולר (הלוואת מזנין שמוענקת מעל לחוב הבכיר) העניקה חברת הנדל"ן RXR כאשר חלקה של אקסטל בהלוואה הזו הוא 393 מיליון דולר. חברת RXR העניקה את ההלוואה לחברה משותפת של אקסטל וגארי בארנט (שמחזיקה בשני נכסים של אקסטל ובנכס אחד של בארנט בניו יורק).

 

פירעון של 50 מיליון דולר לקרן בלקסטון

 

מעבר לקבלת חבילת המימון, אקסטל הצליחה השבוע להקטין את היקף החוב שלה לאחר שפרעה 50 מיליון דולר לקרן בלקסטון מתוך חוב של 285 מיליון דולר. מדובר בחוב עם שעבוד ראשון על פרויקט המגורים Central Park Tower שנחשב לגבוה ביותר בניו יורק ואחד הגבוהים בעולם. לפני שבועיים אקסטל הכניסה את החברה הסינית SMI לשותפות בפרויקט.

 

על פי העסקה תזרים SMI כ־300 מיליון דולר לחברה משותפת, כשבידי אקסטל 87% (באמצעות החברה־הבת אקסטל רוק) ומנגד תקבל כ־20% מהחברה. שווי החברה המשותפת עומד בהתאם לעסקה הנוכחית על 1.425 מיליארד דולר והוא מתבסס על הערכת שווי (שטרם פורסמה בעבר) של 1.3 מיליארד דולר עבור הקרקע שעליה מוקם המגדל. מבנה העסקה בנוי כך שהרווחים מהפרויקט יתחלקו 80% לאקסטל ושותפיה ו־20% לחברה הסינית, עם קדימות ברווחים לתקופה מסוימת ל־SMI.

גארי ברנט נשיא ומייסד אקסטל גארי ברנט נשיא ומייסד אקסטל צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x