$
בורסת ת"א

פסגות: "הבנק המרכזי האמריקאי משחק פוקר עם השווקים"

הכלכלן הראשי של פסגות אורי גרינפלד אומר כי דוח התעסוקה האחרון מציב את ראשי הבנק במצב מורכב: "הפד שהראה בג'קסון הול שהוא שוקל ללכת על כל הקופה (All In) ולהעלות את הריבית, קיבל קלף שלא ציפה לו וכעת הוא שוקל את צעדיו"

"הפד משחק פוקר עם השווקים ואחרי כמה ידיים טובות בדמות נתוני מאקרו מוצלחים בשבועות האחרונים, הוא הסגיר את עצמו בג'קסון הול והראה שהוא שוקל ללכת על כל הקופה (All In) ולהעלות את הריבית. לרוע מזלו, הקלף שקיבל ביום שישי היה פחות טוב ממה שציפה וכעת הוא צריך לשקול שוב את צעדיו", כך אומר היום (א') אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות בתגובה לדו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי האחרון בארה"ב.

 

על פי הדוח, בחודש אוגוסט נוספו לכלכלה האמריקאית 151 אלף משרות חדשות. התחזיות של הכלכלנים היו גבוהות באופן מהותי - 180 אלף משרות.  למרות הפער, גרינפלד מציין כי הדו"ח שפורסם היה "סביר מינוס ולא גרוע מכך".

 

לדבריו, "בימים כתיקונם דו"ח כזה לא היה אמור להשפיע על החלטות הפד ובטח שלא למנוע העלאת ריבית אבל הימים אינם כתיקונם ונראה שההסתברות להעלאת ריבית בספטמבר עומדת על כשליש בלבד".

יו"ר הפד ג'נט ילן סגן יו"ר הפד סטנלי פישר ג'קסון הול אוגוסט 2016 יו"ר הפד ג'נט ילן סגן יו"ר הפד סטנלי פישר ג'קסון הול אוגוסט 2016 צילום: בלומברג

 

"עד שהפד לא יפסיק להתייחס לכל העלאה חסרת משמעות של 0.25% כמהלך של "All In", לא נדע אם המדיניות המוניטארית בארה"ב (וכתוצאה מכך בעולם כולו) היא תוצאה של הסביבה הכלכלית או של מצב הרוח של ילן וחבריה בפד. התוצאה של חוסר הוודאות הזו היא בתרחיש הטוב עוד מאותו הדבר ובתרחיש הרע אבדן אמון מוחלט בבנקים המרכזיים ואינפלציה גבוהה בטווח הארוך", הוסיף הכלכלן.

 

דו"ח התעסוקה מלמד על חוסנו של שוק העבודה האמריקאי

 

דודי רזניק מלאומי שוקי הון טוען "שדו"ח התעסוקה מלמד על חוסנו של שוק העבודה האמריקאי וכברת הדרך הארוכה אותה עבר בשנים האחרונות, כפי שציינו לאחרונה יו"ר הפד, ג'נט יילן, וסגנה סטנלי פישר. עם זאת, נראה כי הפד לא צפוי לראות בדו"ח התעסוקה הנוכחי דו"ח המחייב העלאת ריבית כבר בהחלטה הקרובה, דבר מלמד כי ללא הפתעות נוספות, העלאת הריבית הבאה תתרחש, ככל הנראה, בהחלטה האחרונה של השנה בחודש דצמבר".

 

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מציין כי "ההאטה בקצב יצירת המשרות בשנתיים האחרונות תואמת את הגעת המשק לתעסוקה מלאה - מצב בו עולה הקושי לגייס עובדים חדשים. התמונה שעולה מהנתונים האחרונים אינה תומכת בהשערה שהבנק המרכזי האמריקאי נמנע מלפעול ערב הבחירות. נראה שגם הפעם שהפד יוכל להעלות את הריבית אם יתר השיקולים יתמכו בהחלטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x