$
בורסת ת"א

בית ההשקעות הלמן אלדובי זכה לנהל את קרן הפנסיה של חברת חשמל

הלמן אלדובי ניצח את אינפינטי ופסגות וינהל את נכסי קרן הפנסיה בהיקף של 30 מיליארד שקל; בית ההשקעות יזכה לדמי ניהול שנתיים קבועים שיעמדו על 8.3 מיליון שקל בלבד

רחלי בינדמן 16:0501.09.16
בית ההשקעות הלמן אלדובי זכה במכרז הפנסיה הנחשק של ניהול כספי הפנסיה של עובדי חברת חשמל. זאת חודש בלבד לאחר שבית ההשקעות בניהולו של רמי דרור זכה במכרז משרד האוצר לשמש קרן פנסיית ברירת המחדל לכלל הציבור יחד עם מיטב דש.

קופת הגמל המרכזית לקצבה של עובדי חברת החשמל מנהלת כ-30 מיליארד שקל עבור כ-13,000 עובדים, גמלאים ושארים. מי שניהל את כספי הפנסיה של העובדים בחמש השנים האחרונות היה בית ההשקעות אינפיניטי שהתמודד במכרז גם הוא יחד עם פסגות.

 

דמי ניהול אפסיים של 8.3 מיליון שקל

 

בית ההשקעות יקבל עבור ניהול קרן הפנסיה דמי ניהול שנתיים שיעמדו על 8.3 מיליון שקל בלבד. מדובר בדמי ניהול קבועים ולא לפי המנגנון הקודם אז נגזרו מהיקף הנכסים ועמדו על 0.07% מהיקפם - סכום שנתי של כ-20 מיליון שקל. כלומר חברת החשמל חתכה בכ-60% את דמי הניהול הנמוכים ממילא ששילמה עד כה. קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל בניהולו של עופר בלוך היא קופת גמל משלמת קצבה.

 

מטרת הקרן, היא בעצם לכסות את ההתחייבויות של חברת החשמל כלפי עובדיה. ניהול השקעות הקרן מתבצע תוך התאמת הנכסים להתחייבויות לעמיתים, ולפיכך עד כה באינפיניטי בחרו לנהל את התיק במח"מ ארוך שתואם את תקופת החיסכון של העובדים עד יציאתם לפנסיה. אף על פי שמח"מ ארוך חושף את הנכסים לתנודתיות גבוהה יותר, מכיוון שהקרן לא חשופה לנטישת עמיתים לגופים מתחרים, אינפיניטי היה יכול לנהל מח"מ כזה ביתר קלות.

 

משמאל היו"ר  אורי אלדובי והמנכ"ל רמי דרור משמאל היו"ר אורי אלדובי והמנכ"ל רמי דרור צילום: יח"צ

 

למעשה, ניהול ההשקעות של הקרן התבצע בדומה לאופן שבו מנוהלות ההשקעות של קרנות הפנסיה הוותיקות — עיקר ההשקעה היא באג"ח ממשלתיות ארוכות. העובדה שמדובר בקרן סגורה מאפשרת להשקיע בנכסים בעלי מח"מ ארוך יותר, מבלי לחשוש מתנודתיות של ההשקעה בטווח הקצר. כ־56% מנכסי הקרן מושקעים היום באג"ח ממשלתיות ארוכות (מח"מ ממוצע סביב 12 שנים, לעומת מח"מ של 5–4 שנים אצל קופות הגמל בתעשייה), כ־20% מושקעים באג"ח קונצרניות, 20% במניות והיתרה במזומן. עם זאת, בקרנות הוותיקות יש אג"ח מיועדות שמנפיקה המדינה ושאינן קיימות בקרן של חברת החשמל, ולכן האתגר הניהולי גבוה יותר.

 

אורי אלדובי, יו"ר בית ההשקעות מסר: "אנו מודים לחברת חשמל לישראל על הבעת האמון ועל הזכייה במכרז הפנסיה הגדול בישראל. מדובר במהלך נוסף בשורת מהלכים המבססים את בית ההשקעות כשחקן מרכזי בתחום החיסכון ארוך הטווח בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x