$
בורסת ת"א

הנפקה קשה לנתן חץ: החתמים נאלצו להזרים 60 מיליון שקל עקב ביקושים נמוכים

אלוני חץ ביקשה לגייס 340 מיליון שקל מגופים מוסדיים באמצעות הרחבה של סדרה ט' - אך זכתה לביקושים נמוכים של 260 מיליון שקל בלבד; החתמים הגדילו גם ההנחות

אורן פרוינד 21:3230.08.16

הנפקה קשה לחברת הנדל"ן אלוני חץשבשליטת משפחת ורטהיים ונתן חץ. החברה ביקשה לגייס היום (ב') 340 מיליון שקל מגופים מוסדיים באמצעות הרחבה של סדרה ט', אולם זכתה לביקושים נמוכים של 260 מיליון שקל בלבד. חתמי ההנפקה, בראשם ווליו בייס, שחץ נמנה על בעלי מניותיה, הזרימו בהנפקה 60 מיליון שקל בכדי להבטיח את הגיוס. בנוסף החתמים נאלצו להגדיל את עמלת ההתחייבות המוקדמת (הנחה שניתנת לגופים מוסדיים שרוכשים בהנפקה) ב-0.25% ל-1% וניתנה הנחה נוספת על חבילת האופציות שהוצעה בהנפקה על מנת למשוך משקיעים נוספים.

 

בסופו של יום אלוני חץ הצליחה לגייס בקושי רב 320 מיליון שקל (כולל ההזרמה של החתמים) ומקווה להשלים את היתרה בשלב הציבורי ביום חמישי הקרוב. באלוני חץ מקווים שבהנחת מימוש מלא של האופציות ייכנסו לקופתה כ-740 מיליון שקל. אלא שלחברה עם מוניטין כמו אלוני חץ, עם אג"ח בהיקף של 2.2 מיליארד שקל בשוק הישראלי ורקורד של שנים מול הגופים המוסדיים, מדובר בהפתעה לא נעימה. חתמים נוספים שלקחו חלק בהנפקה והזרימו ביקושים הם רוסאריו, ברק קפיטל, לידר חיתום ואקסלנס חיתום.

 

נתן חץ נתן חץ צילום: צביקה טישלר

ישנן כמה סיבות לביקושים הנמוכים בהנפקה של אלוני חץ. הסיבה הראשונה היא ריבוי ההנפקות בשוק התל אביבי, כאשר ישנן למעלה מ-20 חברות שנמצאות בימים אלו לקראת הנפקה והמשקעים המוסדיים בוחרים את הסחורה שלהם "בפינצטה". סיבה נוספת היא מבנה ההנפקה המורכב של אלוני חץ, שכלל אופציות עם מחירי מימוש משתנים. אלו ככל הנראה הפחידו את המשקיעים הישראליים. גם טווח הזמן הקצר מהרגע שבו אלוני חץ הודיעה לשוק על ההנפקה לפני מספר ימים ועד ההנפקה היום, לא תרמה לביקושים.

 

אלוני חץ מגייסת את הכסף לצורך פירעון מלא של הלוואות מבנקים זרים בהיקף של 250 מיליון פרנק (970 מיליון שקל) כדי להשיג שתי מטרות עיקריות. הראשונה היא להאריך את מח"מ החוב של החברה (מח"מ ההלוואות הזרות הנו שנתיים וחצי לעומת מח"מ סדרה ט' שעומד על שש וחצי שנים). המטרה השנייה היא לשחרר משעבוד ביטחונות אשר ניתנו לבנקים הזרים בהיקף כולל של 2.3 מיליארד שקל. על מנת שזה יתרחש במלואו, באלוני חץ מקווים שהשלב הציבורי יהיה מוצלח יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x