$
בורסת ת"א

יש תאריך: הרפורמה במדדי הבורסה תיכנס לתוקף ב-9 בפברואר 2017

הרפורמה שתשנה את מדדי הבורסה בת"א הקיימים ותייצר כמה מדדים חדשים, צפויה לכפות על חלק מהחברות להגדיל את החזקות הציבור; הבורסה תבטל את עדכון המדדים הקרוב של חודש דצמבר

הבורסה בת"א הודיעה היום (ד') כי הרפורמה במדדים תיכנס לתוקף ב-9 בפברואר 2017. מועד ההשקה נקבע, בין היתר, תוך התחשבות בצרכיהם של משקיעים זרים וגופים בשוק ההון המקומי שמעדיפים להימנע מהשקה בסוף שנה ומבוסס על המועד החדש לעדכון הרכבי המדדים החצי שנתי בחודש פברואר, כפי שנקבע בכללי הרפורמה (עדכון חצי שנתי נוסף יתקיים באוגוסט).

 

החלטת הבורסה לשנות את מבנה מדדי המניות המובילים יצאה לדרך בתחילת השנה. במסגרת הרפורמה, שיעור אחזקות הציבור שיידרש מחברות כדי להיכנס למדדים יעמוד על למעלה מ-25% זאת בתקווה שדרישות אלה יובילו חברות להפיץ מניות לציבור, ובכך הסחורה הצפה והסחירות יגדלו. חברות שנכללות במדדים עם שיעור אחזקות ציבור שנע בין 20% ל־25%, יצטרכו לבצע הפצת מניות עד לכניסת הרפורמה לתוקף כדי להישאר במדדים המובילים.

 

על פי הודעת הבורסה, המועד הקובע לשיעור החזקות ציבור יהיה ה-31 בדצמבר השנה, כאשר המועד קובע לשאר תנאי הסף למדדים יהיה ב-12 בינואר 2017. מועד פרסום הרכבי המדדים לציבור יתקיים שבועיים לאחר מכן ב-26 לינואר ומועד ההשקה הרשמי יהיה ב-9 בפברואר 2017.

 

תקרת המשקל במדדים החדשים ת"א-35, ת"א-125 ות"א בנקים-5 תפחת בהדרגה על פני כחצי שנה ("תקופת מעבר"). לקראת ההשקה, הבורסה תפרסם "תכנית פעימות" מלאה שתיושם בתקופת המעבר. המדדים החדשים שאישר הדירקטוריון (ת"א-BlueChip15Price, ת"א-SME150 ות"א-רימון) יושקו במהלך 2017, לאחר השקת הרפורמה כאשר על מועדי ההשקה של מדדים אלו תפורסם הודעה.

 

הבורסה לניירות ערך בתל אביב הבורסה לניירות ערך בתל אביב צילום: בלומברג

 

ביטול העדכון של הרכבי המדדים בדצמבר הקרוב

 

בדצמבר הקרוב, הרכבי המדדים צפויים להתעדכן בהתאם לכללי המדדים הנוכחיים. עדכון המדדים לפי הכללים הנוכחיים בדצמבר והשקת הרפורמה פחות מחודשיים לאחר מכן, לפי כללים חדשים ושונים, עלול לגרום לתופעה של "דלת מסתובבת" (גריעת מניות מהמדדים בדצמבר והחזרתן במועד השקת הרפורמה שיתקיים בפברואר). כדי להימנע מתופעה לא רצויה זו, לדירקטוריון הבורסה תובא הצעה לבטל את עדכון המדדים שהיה צפוי להתקיים בדצמבר. הביטול של עדכון דצמבר נעשה מתוך ראייה של טובת המשקיעים והחברות הנסחרות.

 

 

השינויים המוצעים יפורסמו היום באתר הבורסה להערות הציבור עד 31 באוגוסט ולאחר מכן יובאו להחלטת הדירקטוריון. המסמך להערות הציבור מפרט, בין היתר, את השיקולים והנימוקים לכל השינויים המוצעים.

 

רובי גולדנברג, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים אמר: "אנו רואים ברפורמה שתחל בעוד כחצי שנה מהלך משמעותי שיתרום, בין היתר, להפחתת הריכוזיות במדדים לטובת המשקיעים והחברות הציבוריות ולהפחתת החשיפה של עוקבי המדדים, שמנהלים כ-35 מיליארד שקל במכשירים פיננסיים שעוקבים אחר מדדי המניות של הבורסה."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x