$
מיסוי

זכייה בהגרלות של יותר מ-5,000 שקל תחוייב במס הכנסה של 35%

כיום זכייה של עד 50 אלף שקל פטורה ממס. לפי המלצות ועדה משותפת של משרדי האוצר והמשפטים, התיקון לחוק יגדיל את הכנסות המדינה ב-200 מיליון שקל בשנה

מיקי פלד 13:3503.08.16

זכייה בהגרלות של יותר מ-5,000 שקל תחויב בתשלום מס הכנסה של 35% - כך ממליצה היום (ד') ועדה משותפת של משרדי האוצר והמשפטים בראשות מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שבדקה את הנושא. ההמלצות הוגשו לשר האוצר משה כחלון ולשרת המשפטים איילת שקד, שאמרה שביחד עם היועץ המשפטי לממשלה היא תביא להסדרת ההמלצות בחקיקה.

 

כיום, זכייה של עד 50 אלף שקל פטורה מתשלום מס. בזכייה של בין 50 אלף ועד 100 אלף שקל הפטור יורד בהדרגה ועל זכייה של 100 אלף שקל ומעלה מוטל מס של 30% על מלוא סכום הזכייה. לפי הוועדה, השינוי בחוק צפוי להגדיל את הכנסות המדינה ב-200 מיליון שקל בשנה.

 

בנוסף, השרים שקד וכחלון הודיעו כי משרדי האוצר והמשפטים יאסרו על מפעל הפיס לשווק מכונות הימורים והימורי סוסים וכך יועלה המיסוי על זכיות מהימורים.  לפי המלצות הוועדה, משחקי המכונות והימורי הסוסים הם בעלי אופי ממכר במיוחד, ולכן יש לאסור אותם.

הגרלה. אילוסטרציה הגרלה. אילוסטרציה צילום: שאטורסטוק

 

עוד הוחלט לקבוע הוראות שיגבילו את גודלו של שוק ההימורים לצמיחה ריאלית של 3% בשנה, לעומת למעלה מ-10% בשנה בחמש השנים האחרונות. בהודעה של שני המשרדים נאמר עוד, כי ייקבעו כללים להפחתת עלויות התפעול של מפעל הפיס והמועצה להסדר הימורים בספורט, כמו הפחתת עלויות שכר, מבנה ארגוני, הוצאות פרסום וגם בעלויות ההפצה. זאת כדי להגדיל את הכסף שמועבר בחזרה לציבור. כמו כן, מוצע להקצות מדי שנה 20 מיליון שקל לטובת הגברת האכיפה על הימורים לא חוקיים באמצעות תגבור תקציבי של משטרת ישראל, משרד המשפטים ורשות המסים.

 

לדברי שר האוצר משה כחלון: "מכונות המזל הן אחת מהרעות החולות של מדינת ישראל. הן המכונות הכי משומנות לקחת כסף מהשכבות החלשות לקופת המדינה. הכסף הזה הוא כסף מזוהם ואנחנו לא רוצים אותו. זה לא מקרי שב-28 לחודש, ימי קבלת הקצבאות, המחזורים של מפעל הפיס עולות בצורה דרמטית. זה גם לא מקרי שהמכונות האלה ממוקמות באזורי מגורים של השכבות החלשות. החל מהשנה הבאה לא יהיו יותר מכונות מזל ומרוצי סוסים במדינת ישראל". שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה, כי "העיסוק בהימורים הוא מכירת אשלייה לחיים טובים יותר לאזרחים. אותה אשליה פועלת לא אחת נגד אותם מהמרים. נוכח זאת, אבחן יחד עם היועץ המשפטי לממשלה את אסדרת הדו"ח המוגש בחקיקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x