$
בורסת ת"א

סלינגר תקל על מוסדיים בהלוואות למימון פרויקטי בניה

המפקחת תאפשר למוסדיים להסתמך על מודל הדירוג של הבנקים בהעמדת מימון לפרויקטי מגורים וכך לעקוף את המגבלה הקיימת כיום המונעת מגוף מוסדי להשקיע יותר מ-3% מכספי החוסכים בהלוואות לא מדורגות

רחלי בינדמן 15:1527.07.16

בהמשך להכרזות של משרד האוצר והפיקוח על הבנקים לפני שבועיים, על בחינת דרכים לעידוד משקיעים מוסדיים להשקיע בנדל"ן יזמי, הודיע היום (ד') הפיקוח על הביטוח כי פרסם טיוטת חוזר שתאפשר לגופים מוסדיים להישען על מודל דירוג של הבנקים, במימון משותף, לצורך העמדת אשראי לפרויקטים למגורים, בסכום שאינו עולה על 50 מיליון שקל לפרויקט, המאפשרים בניה של פרויקטים בעלות של כ- 500 מיליון שקל.

 

כיום כל הלוואה שמעניק גוף מוסדי ליזמים למימון פרויקטים למגורים – קרי ליזמים, נחשבת להלוואה לא מדורגת ולכן המוסדי מוגבל בהשקעה ל-3% מסך הנכסים שלו. רוב הגופים המוסדיים לא נוהגים להעניק היום אשראי יזמי, למעט בודדים כמו הראל שהחלה לפתח מומחיות בתחום.

 

באוצר ובפיקוח על הבנקים פנו למפקחת על הביטוח דורית סלינגר שתעתר לקבל את המודל של הסתמכות על מודל הדירוג הבנקאי במטרה לסייע למחנק האשראי של היזמים והקבלנים למול המערכת הבנקאית. אם המהלך יצליח הוא אמור לעודד גם התחלות בנייה חדשות. שר האוצר, משה כחלון אמר: "בהמשך ישיר להחלטת בנק ישראל מאתמול ההוראות החדשות צפויות לסייע בהגדלת ההיצע בשוק הדיור ולאפשר אפיקי השקעה נוספים לגופים המוסדיים".

 

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "הסרת החסמים תביא לגיוון בתיק ההשקעות של הגופים המוסדיים, ותאפשר השאת תשואה המתאימה לאופי הסיכונים הכרוכים במתן אשראי."

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שאבי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x