$
שווקי חו"ל

דיווח: יפן שוקלת הנפקה ראשונה של אג"ח ל-50 שנה

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי במידה שיוחלט על ההנפקה, ההכרזה הרשמית תצא במקביל לפרסום חבילת התמריצים שמתכננת הממשלה בראשות שינזו אבה

שירות כלכליסט 10:2427.07.16

יפן שוקלת להנפיק לראשונה אג"ח לפירעון בעוד 50 שנה, זו תהיה תקופת הפירעון הארוכה ביותר של אג"ח ממשלתיות ביפן בעידן שלאחר מלחה"ע השנייה. כך מדווח היום (ד') הוול סטריט ג'ורל המתבסס על אנשים המקורבים לעניין. הדיווח מגיע יומיים לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי ביפן.  

המהלך נועד לנצל את שיעורי הריבית הנמוכים במיוחד כתוצאה ממדיניות ההקלה המוניטארית שהשיק הבנק המרכזי של יפן. אולם חלק מהאנליסטים מציינים כי הצעד החדש מדגים את הדמיון הרב בין תכנית הצמיחה הכלכלית שהגתה הממשלה ל"כספי הליקופטר" (helicopter money), זאת במיוחד אם הבנק המרכזי ירכוש את האג"ח בשלב מאוחר יותר כחלק מהמאמצים למגר את הדפלציה.

 

לדברי המקורבים, הממשלה בראשותו של שינזו אבה מתוכננת לחשוף בימים הקרובים חבילת תמריצים כלכליים, כך שאם אכן יוחלט להוציא לפועל את תכנית הנפקת אג"ח ל-50 שנה, היא תוכרז ביחד עם חבילת התמריצים. עוד הוסיפו כי הנפקת האג"ח ל-50 שנה עשויה לצאת לדרך בסיום השנה התקציבית הנוכחית, במרץ 2017.

 

הכלי של כסף הליקופטר פירושו שהבנק המרכזי הוא החתם הישיר של האג"ח הממשלתיות ומחזיק בהן לנצח. עד כה, הבנק המרכזי של יפן רכש אג"ח רק מהשווקים, אך מספר הולך וגדל של בכירים בממשלה ובבנק מודים כי כבר כמעט ואין הבדל מהותי בין שתי הגישות, זאת מכיוון שהבנק קרוב לוודאי שיאלץ להחזיק באג"ח לתקופת זמן ארוכה כדי להימנע מטלטלות בשוקי החוב.

 

על פי אחד המקורבים, בממשלה מקווים אף להרוויח מה"אשליה בשוק" לפיה יפן תנקוט בצעדים דומים לאלו של כסף הליקופטר בניסיון להשיב את האמון בשווקים בעתיד הכלכלה של המדינה.

 

הרוהיקו קורודה מושל הבנק היפני הרוהיקו קורודה מושל הבנק היפני צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x