$
מט"ח וסחורות

האם הבנקים בעולם מתקרבים לגביית ריבית על המזומן שלכם?

עד כה נמנעו הבנקים מלגלגל ללקוחות באופן ישיר את הריבית שהם משלמים לבנקים המרכזיים שקבעו ריבית שלילית. הענק הפיננסי RBS הודיע ללקוחותיו על אפשרות לשינוי המדיניות, במקרה שבאנגליה תרד הריבית מתחת לאפס

מיקי גרינפלד 13:4926.07.16

בעוד שעד כה בעלי האוברדראפט "נקנסו" על משיכת היתר בתשלום ריבית, ייתכן מאד שאנו מתקרבים לעידן חדש, שבו המוסדות הפיננסיים יגבו ריבית גם מאלה ששורת החשבון שלהם עומדת על פלוס - על מנת לכסות על הפסדיהם במצב של ריבית שלילית.  

בשורה של מדינות נקובה עתה ריבית שלילית על הפיקדונות (שהבנקים מפקידים בבנק המרכזי, בניסיון לעודד את הבנקים להעניק אשראי ללקוחות ולתרום לצמיחה - בכלל זה במדינות האיחוד האירופי, בשוויץ וביפן. על אף העובדה שמצב דברים זה פוגע בבנקים, עד כה לא "גולגלה" הפגיעה על הלקוחות. לא לעולם חוסן.

 

מכתב שהוציא היום ללקוחותיו העסקיים רויאל בנק אוף סקוטלנד (Royal Bank of Scotland - RBS), הבנק השלישי בגודלו בבריטניה, מרמז על אפשרות לשינוי כיוון. במכתב (שנשלח גם על ידי הבנק Natwest שבשליטת RBS) נאמר כי במידה שהבנק המרכזי האנגלי יוריד את הריבית לרמה שלילית, אזי ישקול הבנק לגבות מלקוחותיו ריבית על המזומן המוחזק בפיקדונותיהם.

 

המסמך של RBS נשלח לכ-1.3 מיליון לקוחות עסקיים ומסחריים, ונאמר בו, בין היתר, כי בשעה שהריביות הגלובאליות נמצאות ברמות כה נמוכות, הבנק עשוי להיות במצב שבו יאלץ לגבות ריבית על חשבונותיהם, בהתאם לנסיבות השוק העתידיות.

 

 צילום: בלומברג

 

"נשקול את כל הפעולות הנדרשות במצב שבו הריבית הבסיסית שקובע הבנק של אנגליה תיפול אל מתחת לאפס, אך נעשה כל שביכולתנו על מנת להגן על הלקוחות שלנו מפני כל השפעה אפשרית", אמר דובר הבנק בנוגע למכתב. הדובר אמר עוד כי המכתב שיצא מהבנק הוא בסך הכול מסמך משפטי המתייחס לשינוי התנאים, ושבמקרה שאכן הריבית תהיה שלילית "מאד לא סביב שנגלגל את העלות ללקוחות שלנו".

 

ביום חמישי בשבוע הבא יפרסם הבנק האנגלי (BOE) את החלטת הריבית שלו, השנייה מאז ההחלטה במשאל העם על הברקזיט. בפגישתו הקודמת מאמצע יולי הפתיעה הבנק בראשות מארק קרני, כשבניגוד לתחזיות הכלכלנים נמנע מלהוריד את גובה הריבית, שנותרה על 0.5% - רמתה מאז מרץ 2009. גם תוכנית רכישות הני"ע שננקבה באותה ישיבה של 2009, בהיקף של 375 מיליארד ליש"ט, לא הורחבה בישיבה של יולי. בה בעת, הבנק יותר מרמז כי הם שוקלים בחיובי שורה של פעולות מרחיבות, ככל שהנתונים לא יציגו תמונה מעודדת באופן יוצאת מן הכלל.

 

הם לא. בתחילת השבוע פורסם כי מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים הבריטי נפל ביוני ל-47.4 נקודות ביולי מ-52.3 נקודות. זוהי הירידה החדה ביותר מאז החל הרישום ב-1996, והרמה הנמוכה ביותר שלו מאז מרץ 2009, שהיתה הגרועה ביותר במיתון העולמי. הכלכלנים אגב צפו ירידה מתונה יותר - ל-48.9 נקודות.

 

מרטין ווייל (Martin Weale), חבר הוועדה המוניטארית של הבנק הבריטי, אמר השבוע בראיון לפיינשל טיימס כי נתוני המאקרו הם "גרועים בהרבה ממה שחשבתי". עם זאת, מושל הבנק קרני אמר בשבועות האחרונים שרמה שלילית של ריבית תוביל לפגיעה בעייתית במוסדות הפיננסים - כך שהסיכויים שנראה ריבית שלילית כבר בישיבה הנוכחית אינם גבוהים. 

 

מארק קרני מושל הבנק המרכזי באנגליה מארק קרני מושל הבנק המרכזי באנגליה צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x