$
בורסת ת"א

"בהסדר חוב צריך למקסם שווי, כי כולם אוכלים מאותה צלחת"

יואב כפיר, מנכ"ל ואר מנג'מנט, מעורב באחרונה בשלושה הסדרי חוב מהגדולים בשוק: אלביט הדמיה, אי.די.בי ואפריקה ישראל. "כשמדובר בחוב ציבורי שמחזיקים בו גופים שונים, לכל גוף יש אינטרס משלו", הוא אומר

אלי שמעוני 10:0025.07.16

"המשקיעים המתוחכמים בתחום שלנו בעולם מסתכלים עכשיו על איטליה", כך אומר יואב כפיר, מנכ"ל ואר מנג'מנט, המשמש גם נציג קרן DK בכמה מהשקעותיה בישראל. כפיר ישתתף מחר בכנס פסגת ת"א־100 של "כלכליסט" ובית ההשקעות פסגות, במסגרת המושב שיעסוק בהשקעות אלטרנטיביות בעולם של ריבית אפסית.

 

"היתה תקופה שבמהלכה כולם השקיעו ביוון, בספרד ובאירלנד, אך היום איטליה נחשבת לשוק שעתיד להתפתח מבחינת השקעות. יש לה חוב בנקאי בעייתי בהיקף גדול, דבר שייצור הזדמנויות מעניינות. כבר עכשיו רואים את הטפטוף מצד המשקיעים המתוחכמים", מסביר כפיר, שמרצה בשנים האחרונות על משבר החוב באירופה והזדמנויות ההשקעה במדינות השונות. קבוצת ואר, שבראשה הוא עומד, פועלת ב־15 השנים האחרונות בתחום מתן השירותים לחברות במצבים מורכבים, כולל הבראתן, הסדרי נושים, פירוקים ורכישה חברות. ואר מעורבת גם בחברות בעלות זיקה לישראל, אך נכסיהן ופעילותן מחוץ לישראל. "באירופה יש אתגרים כבר די הרבה זמן, והשחקנים המקצועיים יודעים להרוויח שם כסף", הוא אומר.

 

התפתחויות מהותיות באפריקה ובאי.די.בי

 

מכוח תפקידו כנציג קרן DK כפיר מעורב בהסדרי החוב הגדולים בישראל — אלביט הדמיה, אפריקה ישראל ואי.די.בי — כאשר בשתי האחרונות חלו באחרונה התפתחויות מהותיות. אי.די.בי הגיעה להסכמות עם כמצ'יינה על מכירת יתרת האחזקה באדמה (לשעבר מכתשים אגן), ובאפריקה הציע בעל השליטה לב לבייב לרכוש את מניות אפי פיתוח, החברה־הבת שבאמצעותה פועלת החברה ברוסיה. ההצעה נועדה, בין השאר, למנוע את השתלטות הבנק הרוסי VTB על הנכסים ברוסיה. על רקע ההצעה, שהעניקה לאפי פיתוח שווי שוק של כ־850 מיליון שקל, זינקו מניות אפי פיתוח בבורסת לונדון, והאג"ח של אפריקה ישראל מסדרות כ' כ"ו וכ"ח זינקו בבורסת ת"א.

 

זה לא ההסדר הראשון של אפריקה, אי.די.בי ואלביט הדמיה. האם ההסדר הראשון לא היה טוב?

"לא תמיד הכל נפתר בסיבוב הראשון. לחברה יש נכסים, פעילות והתחייבויות, וכדי שהנושים ובעלי המניות יקבלו את כספם, צריך למקסם את שווי הנכסים והפעילות, ככל הניתן תוך שיתוף פעולה, כי בסוף כולם אוכלים מאותה צלחת. יש חברות שמונפו יתר על המידה בשל ציפיות אופטימיות מדי. בנוסף, כשמדובר בחברות עם חוב ציבורי, שמחזיקים בו גופים שונים, יש לכל גוף אינטרס משלו. לדוגמה, לחלק מהקרנות הציבוריות אין אפשרות להחזיק במניות, רק באג"ח. אז הן יכוונו את ההסדר להשארת מרכיב חוב גבוה במקום המרת חוב למניות, שכן אחרת ירשמו הפסדים בגלל ההמרה.

 

יואב כפיר יואב כפיר צילום: עמית שעל

 

"בכל סיטואציה צריך ליצור שווי שאינו נמוך מהערך הנכסי הנקי של החברה — וככל הניתן, אף גבוה מכך. אנחנו ננסה תמיד לסייע לחברה להגיע למצב טוב יותר, בין שאנו רוכשים שליטה בה ובין שאנו מהנושים הגדולים שלה. למשל, עובדים טובים הם מרכיב משמעותי בשווי החברה והצלחתה. כשחברה כורעת תחת חובות ואין סיכוי לשקמה, אנשים כאלה יעזבו לעתים את החברה, ואז הסיכוי למקסם שווי יירד. לכן נשאף לתת לחברה מספיק אוויר, להשאיר את האנשים הטובים ולסייע בהצפת הערך".

 

"באלביט הדמיה ציפינו למשהו אחר"

 

קרן DK היא בעלת המניות השנייה בגודלה באלביט הדמיה אחרי קרן יורק. כפיר ייצג את הקרן בהסדר החוב, שימש דירקטור בחברות השונות ואף כיהן כיו"ר פלאזה למשך זמן מסוים.

 

זו השקעה שהפסדתם בה?

"באלביט הדמיה ציפינו למשהו אחר, אבל אי אפשר לדבר על הפסד עד שלא מוכרים את האחזקות. אני הורדתי מעורבות שם, כי עדיף להשקיע אנרגיה במקומות שבהם אתה יכול ליצור ערך מוסף גבוה — והזמן הוא משאב מוגבל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x