$
בורסת ת"א

רכישת סונול תושלם היום, ויסמן ירכוש ללא שותפים

דודי ויסמן ניסה לגייס את דן או משקיע אמריקאי כשותפים לרכישת סונול. לאחר שהשניים סירבו, ישלים ויסמן לבדו את הרכישה מידי עזריאלי ב־364 מיליון שקל. רכיב המזומן צפוי לרדת בכ־20 מיליון שקל לטובת תשלומים עתידיים

גולן חזני 06:5624.07.16

אף על פי שלא הצליח לגייס את חברת התחבורה הציבורית דן כשותף לעסקה, צפוי לחתום היום דודי ויסמן על השלמת רכישת (100%) חברת סונול מידי קבוצת עזריאלי. ל"כלכליסט" נודע כי שני הצדדים החליטו להקדים את השלמת עסקת המכירה שנועדה לשבוע הראשון של אוגוסט ולבצעה כבר היום.

 

המרדף אחר שותף

 

ויסמן, שחתם על הרכישה באפריל האחרון תמורת 364 מיליון שקל, ניסה לצרף כשותפה את דן. המו"מ בין השניים היה בשלבים מתקדמים, אך ביום רביעי האחרון החליט דירקטוריון דן שלא לבצע אותה, אלא להתמקד בליבת העסקים של החברה - פעילות אוטובוסים. בדירקטוריון דן עלו הטענות כי עסקת הרכישה אינה ברורה מספיק, וכי מדובר בסיכון לא קטן בשל התביעות הרבות התלויות כיום נגד סונול. בנוסף בין הצדדים היתה מחלוקת על סמכויות ניהול סונול. דן היתה אמורה לרכוש מחצית מהמניות שרכש ויסמן.

דודי ויסמן על רקע תחנת דלק של סונול דודי ויסמן על רקע תחנת דלק של סונול צילומים: עמית שעל ואוראל כהן

 

שותף אחר שניסה לגייס ויסמן, שיוצג בעיסקה על ידי עו"ד דוני טולדנו ממשרד ארדינסט בן־נתן טולדנו, היה האמריקאי מארק שטינברג. שטינברג מהווה היום שותף של 5% בעסקה וויסמן ניסה לשכנעו להגדיל את חלקו ל־40%. אולם שטינברג נסוג בסופו של דבר מסיבות אישיות. ויסמן יבצע את הרכישה לבדו, ללא מימון מהבנקים.

מה דעתך על מניית עזריאלי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ויסמן רוכש את סונול באמצעות קרן יזרעאל אויל אנד גז (Israel Oil & Gas Fund) שהקים, ושבה בעיקר משקיעים אמריקאים. על פי תנאי העסקה ויסמן ישלם 187.5 מיליון שקל במזומן ו־21 מיליון שקל נוספים תוך שנה וחצי ממועד השלמת העסקה. יתרת התמורה תשולם באופן הבא: המוכרת קבוצת עזריאלי תעמיד הלוואת מוכר של 98 מיליון שקל לויסמן, הלוואה שתהיה משועבדת באופן מלא במניות סונול, 53 מיליון שקל תמשוך קבוצת עזריאלי בדיבידנדים מסונול וסכום של 5 מיליון שקל ישולם כנגד פירעון חובות מסוימים של סונול.

 

ל"כלכליסט" נודע כי סכום המזומן עשוי לרדת עוד ב־15–20 מיליון שקל לטובת תשלומים עתידיים, כך שניתן יהיה לחתום על השלמת העסקה. קבוצת עזריאלי המיוצגת בידי עו"ד דייויד שפירו ממשרד יגאל ארנון הסכימה לכך.

 

בעיסקה לא כלולים קרקעות שמחזיקה סונול בגלילות ואת חלקה במניות פי גלילות שמחזיקה בקרקעות באותו אזור. קרקעות אלה נמכרו על ידי קבוצת עזריאלי לקבוצת טריגו תמורת 130 מיליון שקל במאי האחרון.

 

רבעון ראשון קשה לסונול

 

סונול מחזיקה ב־231 תחנות תדלוק ברחבי הארץ ולצידן חנויות נוחות תחת המותג Sogood. החברה מעסיקה 1,900 עובדים ומנוהלת על ידי ניר גלילי. ברבעון הראשון של 2016 הפסידה סונול 3 מיליון שקל לאחר שהכנסותיה ירדו ב־20% בשל הירידה במחירי הדלק. זאת בהשוואה לרווח של 7.4 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2015. את 2015 סיימה החברה ברווח של 50 מיליון שקל והכנסות של 3.7 מיליארד שקל.

 

גרנית כרמל, החברה־הבת של עזריאלי המחזיקה בסונול, לא תוכל להתחרות בסונול ארבע שנים. ויסמן שמחזיק בשרשור גם בחברת תחנות הדלק דור אלון קיבל את אישור הממונה על הגבלים עסקים מיכל הלפרין לעסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x