$
שווקי חו"ל

כצפוי: הבנק המרכזי האירופי הותיר את שיעור הריבית ללא שינוי

הבנק הותיר את שיעור ריבית הבסיס ברמתה האפסית ואת ריבית הפקדונות על מינוס 0.4%; דראגי: "השווקים הוכיחו יכולת עמידה איתנה בתקופה של אי ודאות ותנודתיות גבוהה"

כתבי שוק ההון 14:4521.07.16

הבנק האירופי (ECB) בראשותו של הנשיא מריו דראגי, הותיר היום (ה') את ריבית הבסיס כצפוי על רמתה האפסית כמו כן, הריבית על הפיקדונות נשארה על מינוס 0.4% - מדובר בהחלטת הריבית הראשונה של הבנק האירופי מאז משאל העם בבריטניה.

בהודעת הבנק המרכזי נמסר כי "תכנית רכישת הנכסים החודשית בהיקף של 80 מיליארד יורו (88 מיליארד דולר) נועדה להמשיך עד לסוף מרץ 2017, או מעבר לכך אם יהיה צורך".

 

יו"ר הבנק המרכזי, מריו דראגי, אמר במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית כי "השווקים הוכיחו יכולת עמידה איתנה בתקופה של אי ודאות ותנודתיות גבוהה", זאת בעקבות התוצאות המפתיעות של משאל העם בבריטניה לגבי הפרישה מהאיחוד האירופי שנערך ב-23 ביוני.

 

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות: "דראגי טוען כי השווקים הפיננסיים התמודדו יפה והוכיחו איתנות לאחר פרץ אי הוודאות והתנודתיות בעקבות ה-Brexit. זו כנראה גם הסיבה לכך שהנגיד היפני אמר היום שאין כוונה להדפיס כסף ("כסף הליקופטר"). לדברי דראגי, ההודעה המיידית של הבנקים המרכזיים כי יזרימו כל נזילות שתידרש, יחד עם העובדה שהם גם כך בעיצומה של הרחבה מוניטארית וכמותית חסרת תקדים, סייעו לשווקים לספוג את הזעזוע הראשוני. כמו כן, הסביבה הפיננסית הנוחה סייעה להמשך פעילות האשראי".

 

לדבריו, "הנקודה החשובה ביותר – גם בעידן פוסט ברקזיט, היא שההתאוששות הכלכלית באירופה תימשך והאינפלציה תמשיך לעלות הדרגתית. דראגי הבטיח שאם הנתונים העתידיים יהיו חלשים יותר, הנכונות והיכולת לתמוך בכלכלה ולהתקדם לעבר היעדים – קיימת. להערכתי, העליות הנאות בשוקי המניות והירידה בשנאת הסיכון שיחקו לידיו של דראגי. כך גם הבחירות המהירות בבריטניה. לכן הוא יכול לקנות זמן ולהמתין לנתונים הכלכליים".

 

שיעור האבטלה לשפל של 5 שנים

 

בתחילת החודש, משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, "יורוסטאט" פרסם ששיעור האבטלה בגוש נפל בחודש יוני לרמתו הנמוכה ביותר מזה כמעט חמש שנים - 10.1%. בנוסף, סקר מארקיט מראה התאוששות בתחום הייצור - יותר מהצפי.

 

נתונים אלו מצביעים על כך שגוש היורו ממשיך לרשום התאוששות כלכלית מתונה, בסיוע התאוששות בצריכה הפרטית. אולם הירידה היציבה אם כי האיטית באבטלה עלולה להיתקל במכשול בשל השלכות תוצאות משאל העם בבריטניה לטובת פרישה מהאיחוד האירופי, שעל פי כלכלנים צפויות לעכב את הצמיחה הכלכלית בחודשים הבאים.

 

הבנק המרכזי של בריטניה פעל בניגוד לתחזיות

 

בשבוע שעבר, הבנק המרכזי של אנגליה (BOE) בראשותו של מארק קרני, החליט שלא להוריד את שיעור הריבית במשק, זאת בניגוד לתחזיות. הבנק המרכזי, בפגישתו הראשונה מאז תוצאות משאל העם בבריטניה, החליט להותיר את ריבית הבסיס ברמה של 0.5%.

 

ההחלטה התקבלה בוועדה המוניטארית ברוב של 8 מול 1 כך על פי ההודעה הרשמית שפרסם הבנק. "רוב חברי הוועדה מצפים למדיניות מוניטארית מקלה בפגישה הבאה בחודש אוגוסט" נאמר בהודעה.

 

 

מריו דראגי
מריו דראגי צילום: אי פי אי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x