$
שווקי חו"ל

בעקבות נסיון ההפיכה: הלירה הטורקית צנחה ב-5% מול הדולר

נסיון ההפיכה תפס את טורקיה בתקופה כלכלית טובה, עם האצה בייצור, התכווצות בגירעון ושיפור בסנטימנט הצרכנים. "זה היה לגמרי בלתי צפוי"

שירות כלכליסט 08:5216.07.16

הלירה הטורקית צנחה ביום שישי בלילה מול הדולר, וניסיון ההפיכה בטורקיה השפיע גם על המטבעות של שווקים מתעוררים אחרים. הדולר התחזק בקרוב ל-5% מול הלירה הטורקית לרמה של 3.01 לירה מול הדולר, הרמה הנמוכה ביותר של המטבע הטורקי מאז ינואר. הדולר התחזק גם מול הפסו המקסיקאי, הראנד של דרום אפריקה והרובל הרוסי. המשקיעים העדיפו לפנות לנכסים הנחשבים מקלט בטוח, והזהב התחזק ב-0.4%.

 

ניסיון ההפיכה והתגובה אליו בשווקים בלמו סימנים מעודדים לגבי מצבה הפיננסי של המדינה. "הכלכלה הייתה במצב טוב, והנתונים הבסיסיים היו יציבים, כך שזה לגמרי בלתי צפוי", הגיב חורחה מריסקאל, האחראי על השווקים המתעוררים ב-UBS.

 

הנתונים הכלכליים האחרונים שפורסמו בטורקיה הצביעו על האצה בפעילות הייצור, התכווצות של הגירעון בחשבון השוטף ושיפור בסנטימנט הצרכנים. האג"ח של טורקיה רשמו בין הביצועים הטובים ביותר בשווקים המתעוררים בחודשים האחרונים, כשהתשואה על אג"ח לעשר שנים נפלה ל-8.85% מ-11% מוקדם יותר השנה. במאי, שוק האג"ח הטורקי משך תזרימי הון של 2 מיליארד דולר, התזרים החודשי הגבוה ביותר מזה חודשים רבים.

כספומט באיסטנבול כספומט באיסטנבול צילום: בלומברג

 

האסטרטג אלוויס מרינו מקרדיט סוויס ציין בראיון לוול סטריט ג'ורנל, כי השווקים המתעוררים רגישים במיוחד לסיכונים פוליטיים. עם זאת, חלק מהמשקיעים הזהירו לא להגיב יתר על המידה להתפתחויות בטורקיה.

 

"אג"ח בריבית נמוכה במדינות מפותחות והמשך ההשלכות כתוצאה מהברקזיט הפכו חלק ניכר מעולם לא אטרקטיבי להשקעות, מסביר פיטר לאניגן, מנהל ההשקעות בשווקים המתעוררים בקואן ושות'. "בסופו של יום, הבנקים המרכזיים עדיין ממשיכים להוביל לירידת הריבית בשווקים המפותחים", הוסיף. לפיכך, השווקים המתעוררים מושכים יותר.

 

"האירועים בהחלט הופכים את התמונה לקודרת יותר, אך טורקיה לא מספיק חשובה לערוצים הכלכליים. היא חשובה יותר מבחינה פוליטית", אמר ל-CNBC מארק צ'נדלר מבראון ברדרס הארימן. "שומעים את החדשות, ומה חושבים? מוכרים נכסים עם סיכון גבוה. זו התגובה הנלחצת, אבל עדיף לראות כיצד המצב מתפתח", הוסיף.

 

טורקיה היא אחת השווקים עם הביצועים הטובים ביותר במזה"ת, אירופה ואפריקה. "אם חוסר הוודאות ישרור, זה קרוב לוודאי יוביל לבריחת הון מהמדינה", הוסיף חורחה מאריסקל מ-UBS.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x